MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prvý prípad opičích kiahní u dieťaťa. Ako ich chytilo?

Deti znášajú ochorenie pravdepodobne bez problémov.
Zdroj: shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Prvý prípad opičích kiahní u dieťaťa. Ako ich chytilo?

Európou sa šíria opičie kiahne najmä v homosexuálnej mužskej komunite. V poslednú sobotu bol oficiálne potvrdený aj prípad dieťaťa, ktoré tento vírus chytilo. Ako k tomu došlo?

Opičie kiahne už zasiahli 50 štátov celého sveta. U nás máme zatiaľ len jedno podozrenie na túto vírusovú chorobu. Vo Francúzsku, kde evidujú 330 prípadov, oficiálne potvrdili aj prvé nakazené dieťa.

Rodičia dostali pokyny

Regionálna zdravotnícka agentúra Ile-de-France v sobotu 25.6. informovala o prvom potvrdenom prípade opičích kiah u dieťaťa, ktoré navštevuje základnú školu v tomto francúzskom regióne. Podľa tlačovej správy "bolo o dieťa postarané a nejaví známky ťažskostí". Po vyšetrovaní bol zistený pravdepodobný výskyt ochorenia aj u súrodencov tohoto dieťaťa. Úrady kontaktovali rodičov spolužiakov a kamarátov naazeného školáka, aby sa riadili nasledujúcimi odporúčaniami:

  • Sledovali výskyt príznakov ako horúčka a vyrážky 
  • Skonzultovali s lekárom, či by ich dieťa mohlo mať prospech z očkovania
  • Pri absencii symptómov a súčasného stavu vedomostí o chorobe nie je známe žiadne riziko nákazy a teda nie je potrebné ani žiadne opatrenie pre dieťa - izolácia či obmedzenie aktivít -, a to ani pre ostatných členov rodiny.

Kde mohlo dôjsť k nákaze?

Francúzske úrady okamžite zahájili vyšetrovanie, kde sa dieťa mohlo nakaziť. Doposiaľ totiž zaznamenali výlučne dospelých s opičími kiahňami.

Z charakteristiky a nákazlivosti tohto ochorenia však vyplýva, že môže postihnúť aj deti v rodinnom prostredí, napríklad zdieľaním posteľnej bielizne, príborov či iného kuchynského riadu alebo predmetov spoločného užívania ako uteráky a podobne.  Tak je tomu aj v niektorých krajinách, kde je tento vírus endemický a kde môže dôjsť k prenosu prostredníctvom blízkeho kontaktu s osobou, ktorá vykazuje známky ochorenia, najmä vyrážky. Riziko prenosu na celú populáciu je ale stále hodnotené ako nízke.

Šíri sa viac medzi mužmi

Vo väčšine európskych krajín, kde bol vírus opičích kiahní zaznamenaný, sa prípady ochorenia vyskytli najmä, ale nie výlučne, u mužov, ktorí majú sex s mužmi. Väčšina nakazených uviedla viac sexuálnych partnerov.

Pochody Pride, ktoré boli v júni, znepokojujú odborníkov, podľa ktorých existuje riziko, že epidémia sa rozšíri počas týchto  množiacich sa zhromaždení a potom sa prenesie do heterosexuálnej komunity. V rozhovore pre Express Pr v tomto zmysle varoval Eric Caumes, francúzsky špecialista na infekčné choroby. Zdá sa, že tri zdroje kontaminácie už v máji prispeli k jej rozšíreniu v Európe: gay pride na Kanárskych ostrovoch, madridská sauna a gay festival v Belgicku. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok 14. júna uviedla, že zvažuje  "zmenu názvu vírusu opičích kiahní" . „Nové meno oznámime čo najskôr,“ prisľúbil jej výkonný riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ako sa prenáša medzi ľuďmi?

Pokiaľ ide o prenos z človeka na človeka, vírus opičích kiahní sa môže prenášať:

  • priamym kontaktom s poškodenou kožou alebo sliznicami chorého človeka, a to aj počas pohlavného styku
  • kvapôčkami z dýchacích ciest (sliny, kýchanie, prskanie atď.).
  • môžete sa tiež kontaminovať  kontaktom s prostredím pacienta (posteľná bielizeň, oblečenie, riad, kúpacia bielizeň atď.)

Je preto dôležité, aby pacienti počas celého trvania ochorenia (až do vymiznutia posledných chrást, čo trvá najčastejšie 3 týždne) dodržiavali izoláciu .

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor