MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prvý prípad opičích kiahní u dieťaťa. Ako ich chytilo?

Deti znášajú ochorenie pravdepodobne bez problémov.
Rodina a tehotenstvo

Prvý prípad opičích kiahní u dieťaťa. Ako ich chytilo?

Európou sa šíria opičie kiahne najmä v homosexuálnej mužskej komunite. V poslednú sobotu bol oficiálne potvrdený aj prípad dieťaťa, ktoré tento vírus chytilo. Ako k tomu došlo?

Opičie kiahne už zasiahli 50 štátov celého sveta. U nás máme zatiaľ len jedno podozrenie na túto vírusovú chorobu. Vo Francúzsku, kde evidujú 330 prípadov, oficiálne potvrdili aj prvé nakazené dieťa.

Rodičia dostali pokyny

Regionálna zdravotnícka agentúra Ile-de-France v sobotu 25.6. informovala o prvom potvrdenom prípade opičích kiah u dieťaťa, ktoré navštevuje základnú školu v tomto francúzskom regióne. Podľa tlačovej správy "bolo o dieťa postarané a nejaví známky ťažskostí". Po vyšetrovaní bol zistený pravdepodobný výskyt ochorenia aj u súrodencov tohoto dieťaťa. Úrady kontaktovali rodičov spolužiakov a kamarátov naazeného školáka, aby sa riadili nasledujúcimi odporúčaniami:

  • Sledovali výskyt príznakov ako horúčka a vyrážky 
  • Skonzultovali s lekárom, či by ich dieťa mohlo mať prospech z očkovania
  • Pri absencii symptómov a súčasného stavu vedomostí o chorobe nie je známe žiadne riziko nákazy a teda nie je potrebné ani žiadne opatrenie pre dieťa - izolácia či obmedzenie aktivít -, a to ani pre ostatných členov rodiny.

Kde mohlo dôjsť k nákaze?

Francúzske úrady okamžite zahájili vyšetrovanie, kde sa dieťa mohlo nakaziť. Doposiaľ totiž zaznamenali výlučne dospelých s opičími kiahňami.

Z charakteristiky a nákazlivosti tohto ochorenia však vyplýva, že môže postihnúť aj deti v rodinnom prostredí, napríklad zdieľaním posteľnej bielizne, príborov či iného kuchynského riadu alebo predmetov spoločného užívania ako uteráky a podobne.  Tak je tomu aj v niektorých krajinách, kde je tento vírus endemický a kde môže dôjsť k prenosu prostredníctvom blízkeho kontaktu s osobou, ktorá vykazuje známky ochorenia, najmä vyrážky. Riziko prenosu na celú populáciu je ale stále hodnotené ako nízke.

Šíri sa viac medzi mužmi

Vo väčšine európskych krajín, kde bol vírus opičích kiahní zaznamenaný, sa prípady ochorenia vyskytli najmä, ale nie výlučne, u mužov, ktorí majú sex s mužmi. Väčšina nakazených uviedla viac sexuálnych partnerov.

Pochody Pride, ktoré boli v júni, znepokojujú odborníkov, podľa ktorých existuje riziko, že epidémia sa rozšíri počas týchto  množiacich sa zhromaždení a potom sa prenesie do heterosexuálnej komunity. V rozhovore pre Express Pr v tomto zmysle varoval Eric Caumes, francúzsky špecialista na infekčné choroby. Zdá sa, že tri zdroje kontaminácie už v máji prispeli k jej rozšíreniu v Európe: gay pride na Kanárskych ostrovoch, madridská sauna a gay festival v Belgicku. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok 14. júna uviedla, že zvažuje  "zmenu názvu vírusu opičích kiahní" . „Nové meno oznámime čo najskôr,“ prisľúbil jej výkonný riaditeľ Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ako sa prenáša medzi ľuďmi?

Pokiaľ ide o prenos z človeka na človeka, vírus opičích kiahní sa môže prenášať:

  • priamym kontaktom s poškodenou kožou alebo sliznicami chorého človeka, a to aj počas pohlavného styku
  • kvapôčkami z dýchacích ciest (sliny, kýchanie, prskanie atď.).
  • môžete sa tiež kontaminovať  kontaktom s prostredím pacienta (posteľná bielizeň, oblečenie, riad, kúpacia bielizeň atď.)

Je preto dôležité, aby pacienti počas celého trvania ochorenia (až do vymiznutia posledných chrást, čo trvá najčastejšie 3 týždne) dodržiavali izoláciu .

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor