Dôvodov, prečo môže byť riadnou drinou niečo zo seba dostať, je viac. Zatiaľ čo sa poloha čriev vo vašom tele počas tehotenstva menila postupne, po pôrode prekonali zmeny náhle. Brušné svalstvo, zodpovedné za vyprázdňovanie, môže byť tlačením a námahou počas pôrodu oslabené, ochabnuté a nevýkonné. Navyše, aj dotknuté miesta sa spamätávajú z popôrodných poranení. Vaše telo sa môže zdráhať pre bolesti po nástrihu a šití. A v konečnom dôsledku pracuje aj vaša psychika, nemocničné prostredie nie je extra pohostinné prostredie a problémy s vyprázdnením sú typickou reakciou na stres.
Roztrhnutia sa nebojte
Ak sa obávate, že silnejším tlakom by ste sa mohli tam dolu roztrhnúť, môžete sa upokojiť. Takéto riziko je naozaj minimálne. Možno vám na zníženie nervozity pomôže špeciálny hmat – zatlačte si počas vyprázdňovania na hrádzu alebo miesto šitia toaletným papierom. Týmto blokovaním prenesiete tlak pri tlačení na to správne miesto – do konečníka, a prípadné zranenie nebude hroziť. V prípade, že máte miesto natrhnutia alebo nástrihu rozsiahlejšie a zasahuje aj konečník, môže vám pomôcť, ak sa dáte prehliadnuť gynekológom alebo pôrodnou asistentkou, ktorí zvážia, či sú stehy v poriadku.
Návštevu WC neodkladajte
Vaša prvá potreba asi bude len „malá“. Rozpätie, kedy ísť „na veľkú“, je poriadne široké. V norme je 5-krát za deň až jedenkrát za 5 dní. Ak sa vám nepodarí vyprázdniť do dvoch-troch dní, v nemocnici vám navrhnú čapík. Pokojne si ho vypýtajte aj sama, oddaľovanie stolice nič nevyrieši a navyše, určite sa už tešíte, keď vás prepustia domov!