MENU
rodina-a-tehotenstvo

Na prvom WC po pôrode sa natrhnutia nebojte, poznáme špeciálny hmat!

Prvé WC po pôrode neodkladajte.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Na prvom WC po pôrode sa natrhnutia nebojte, poznáme špeciálny hmat!

Na stolicu po pôrode budete musieť ísť skôr či neskôr. Ako si to uľahčiť?

Dôvodov, prečo môže byť riadnou drinou niečo zo seba dostať, je viac. Zatiaľ čo sa poloha čriev vo vašom tele počas tehotenstva menila postupne, po pôrode prekonali zmeny náhle. Brušné svalstvo, zodpovedné za vyprázdňovanie, môže byť tlačením a námahou počas pôrodu oslabené, ochabnuté a nevýkonné. Navyše, aj dotknuté miesta sa spamätávajú z popôrodných poranení. Vaše telo sa môže zdráhať pre bolesti po nástrihu a šití. A v konečnom dôsledku pracuje aj vaša psychika, nemocničné prostredie nie je extra pohostinné prostredie a problémy s vyprázdnením sú typickou reakciou na stres.

Roztrhnutia sa nebojte

Ak sa obávate, že silnejším tlakom by ste sa mohli tam dolu roztrhnúť, môžete sa upokojiť. Takéto riziko je naozaj minimálne. Možno vám na zníženie nervozity pomôže špeciálny hmat – zatlačte si počas vyprázdňovania na hrádzu alebo miesto šitia toaletným papierom. Týmto blokovaním prenesiete tlak pri tlačení na to správne miesto – do konečníka, a prípadné zranenie nebude hroziť. V prípade, že máte miesto natrhnutia alebo nástrihu rozsiahlejšie a zasahuje aj konečník, môže vám pomôcť, ak sa dáte prehliadnuť gynekológom alebo pôrodnou asistentkou, ktorí zvážia, či sú stehy v poriadku.

Návštevu WC neodkladajte

Vaša prvá potreba asi bude len „malá“. Rozpätie, kedy ísť „na veľkú“, je poriadne široké. V norme je 5-krát za deň až jedenkrát za 5 dní. Ak sa vám nepodarí vyprázdniť do dvoch-troch dní, v nemocnici vám navrhnú čapík. Pokojne si ho vypýtajte aj sama, oddaľovanie stolice nič nevyrieši a navyše, určite sa už tešíte, keď vás prepustia domov!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor