MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vedecky zistené: Nádejný vzťah prezradí TENTO rytmus srdca

Prvé stretnutie veľa napovie.
Rodina a tehotenstvo

Vedecky zistené: Nádejný vzťah prezradí TENTO rytmus srdca

Ako spoľahlivo spoznáte, že potenciálneho partnera alebo partnerku priťahujete? Zistili to holandskí výskumníci.

Ako spoľahlivo spoznáte, že potenciálneho partnera alebo partnerku priťahujete? Ak si myslíte, že podľa toho, že sa usmieva v rovnakom čase ako vy, alebo, že kopíruje vaše gestá, ste podľa vedcov na omyle. Vzájomné sympatie síce ľudské telo prezradí, väčšinou však ide o skryté signály.  Čo zistili holandskí vedci počas svojho pokusu?

Nádejný vzťah prezradí srdce

V súčasnosti je pomerne rozšírený názor, že ak počas prvého rande váš nádejný partner kopíruje vašu reč tela, mimiku, štýl hovoreného prejavu či ďalšie fyzické prejavy, je to jasný signál jeho záujmu. Podľa výskumu holandských vedcov publikovaného v odbornom časopise Nature Human Behaviour  je to však inak. Silným ukazovateľom vzájomnej náklonnosti je vraj synchronizácia niektorých telesných funkcií, napríklad potenia, srdcového rytmu alebo zmeny vo vodivosti kože.

Na hlboké pohľady sa nespoliehajte

Tím odborníkov z Univerzity v Leidene skúmal 70 párov dobrovoľníkov, ktorým nasimulovali podmienky schôdzky naslepo. Randiaci boli vybavení špeciálnymi zariadeniami ako okuliare sledujúce pohyb očí a mimiku tváre, monitor srdcového rytmu alebo monitor elektroaktivity pokožky. „Vyhodnotenie fyziologických prejavov a správania neukázalo žiadnu spojitosť medzi vzájomnou príťažlivosťou a kopírovaním reči tela, úsmevov a smiechu, gest rúk, pohybov hlavy či priamych pohľadov,“ komentuje výsledky prieskumu Adam Durčák, ktorý sa zaoberá sa zdravou sexualitou.

Na druhej strane však odborníci zistili, že silným ukazovateľom vzájomnej náklonnosti bola synchronizácia v telesných parametrov. Partneri sa teda spolu potili, skoordinoval sa im srdcový rytmus alebo zmeny vo vodivosti kože. Podobná „fyziologická synchronizácia“ tak podľa odborníkov predznamenáva hlbšie citové porozumenie. Túto fyziologickú synchronizáciu vedci pozorovali dokonca aj počas fázy experimentu, pri ktorej mali účastníci zakázané hovoriť.

Zápästie vás prezradí

V dnešnej dobe, keď je normálne skôr online randenie na diaľku, nie je jasné, či takéto jemné znamenia príťažlivosti majú šancu zafungovať. Podľa Durčáka je aj preto dôležité stretávať sa v reálnom a nie virtuálnom svete. „Ľudia často hovoria, že pri stretnutí s potenciálnym partnerom veľa dajú na „inštinkt spriaznenosti“, ktorý sa prejavuje určitým fyzickým pocitom. Ten sa však skôr dostaví pri stretnutí tvárou v tvár a možno pramení práve z toho, že naše telo na vhodného partnera či partnerku skutočne určitým spôsobom reaguje,“ vysvetľuje Adam Durčák.

Takže, akonáhle to situácia a tiež vaša imunita dovolí, dajte si namiesto online pokecu skutočné rande. Ak si dovolíte také dôverné gesto, ako vzájomné priloženie palcov na zápästia, môžete si overiť, či sa váš tep zosynchronizoval a či váš vzťah má dostatočne veľkú nádej :)

Zdroj: ruzovyslon.cz

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Očkovať šesťročného syna? Náš pneumológ je razantne proti

Covid môže u detí prebiehať aj bezpríznakovo. Deti sú z pohľadu COVID-19 najmenej rizikové, okrem novorodeneckého obdobia. Ale môžu predstavovať zdroj infekcie pre starších členov domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemali po očkovaní dostatočnú imunitnú odpoveď. Aj keď deti prejdú ochorením bezpríznakovo, alebo len s ľahkými príznakmi, tak môžu mať dlhotrvajúce problémy, takzvaný long covid. U detských pacientov existuje aj riziko pocovidového zápalového syndrómu, ktorý je veľmi rizikový a môže viesť k trvalým následkom. Očkovanie sa odporúča u chronicky chorých detí a adolescentov, ktorí majú rizikové faktory typické pre dospelých pacientov - napríklad cukrovku, obezitu, vysoký krvný tlak a iné chronické ochorenia. Rozhodne radím ešte raz konzultáciu s vašim pediatrom ale aj špecialistom - pneumológom, ktorí sa vedia vyjadriť k prípadnej kontraindikácii k očkovaniu dieťaťa.

čítať viac

Denne pociťujem pichanie v bradavke. Čo to môže znamenať?

Rakovina prsníkov je najčastejších zhubným nádorovým ochorením u žien, preto je dôležité brať akúkoľvek odchýlku týkajúcu sa prsníka veľmi vážne a návštevu lekára neodkladať. Vyšetrenie prsníkov spadá do kompetencie gynekológa, je aj obsahom preventívnej gynekologickej prehliadky. Ženy vo veku 40-69 rokov by mali absolvovať mamografiu každé 2 roky, avšak v prípade ťažkostí je potrebné problém riešiť bez meškania. Ešte pred návštevou lekára je dobré si prsníky prehmatať a sledovať, či sa neobjaví výtok z bradavky, vpáčenie bradavky, začervenanie alebo iné zmeny na koži, prípadne zdurenie v podpazuší. Gynekológ vyšetrí oba prsníky a pošle pacientku na vyšetrenie ultrazvukom, mamografom a do špecializovanej mamologickej ambulancie. V prípade, že to bude lekár považovať za potrebné, je možné odobrať vzorku tkaniva na biopsiu. Tento výkon sa realizuje ambulantne a nie je bolestivý. Zhubné ochorenie bradavky, takzvaná Pagetova choroba sa prejavuje svrbením a pálením bradavky, niekedy krvácaním a často býva liečená ako dermatitída. Samozrejme, nie každé „pichanie v bradavke“ musí byť prejavom rakoviny, môže ísť o nezhubný nádor alebo nezávažné ochorenie. Vylúčenie rakoviny je však prvoradé. Všeobecne apelujem na to, aby každá žena absolvovala pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenia raz ročne, vrámci ktorého je riešený aj skríning rakoviny prsníka.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor