MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vedecky zistené: Nádejný vzťah prezradí TENTO rytmus srdca

Prvé stretnutie veľa napovie.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Vedecky zistené: Nádejný vzťah prezradí TENTO rytmus srdca

Ako spoľahlivo spoznáte, že potenciálneho partnera alebo partnerku priťahujete? Zistili to holandskí výskumníci.

Ako spoľahlivo spoznáte, že potenciálneho partnera alebo partnerku priťahujete? Ak si myslíte, že podľa toho, že sa usmieva v rovnakom čase ako vy, alebo, že kopíruje vaše gestá, ste podľa vedcov na omyle. Vzájomné sympatie síce ľudské telo prezradí, väčšinou však ide o skryté signály.  Čo zistili holandskí vedci počas svojho pokusu?

Nádejný vzťah prezradí srdce

V súčasnosti je pomerne rozšírený názor, že ak počas prvého rande váš nádejný partner kopíruje vašu reč tela, mimiku, štýl hovoreného prejavu či ďalšie fyzické prejavy, je to jasný signál jeho záujmu. Podľa výskumu holandských vedcov publikovaného v odbornom časopise Nature Human Behaviour  je to však inak. Silným ukazovateľom vzájomnej náklonnosti je vraj synchronizácia niektorých telesných funkcií, napríklad potenia, srdcového rytmu alebo zmeny vo vodivosti kože.

Na hlboké pohľady sa nespoliehajte

Tím odborníkov z Univerzity v Leidene skúmal 70 párov dobrovoľníkov, ktorým nasimulovali podmienky schôdzky naslepo. Randiaci boli vybavení špeciálnymi zariadeniami ako okuliare sledujúce pohyb očí a mimiku tváre, monitor srdcového rytmu alebo monitor elektroaktivity pokožky. „Vyhodnotenie fyziologických prejavov a správania neukázalo žiadnu spojitosť medzi vzájomnou príťažlivosťou a kopírovaním reči tela, úsmevov a smiechu, gest rúk, pohybov hlavy či priamych pohľadov,“ komentuje výsledky prieskumu Adam Durčák, ktorý sa zaoberá sa zdravou sexualitou.

Na druhej strane však odborníci zistili, že silným ukazovateľom vzájomnej náklonnosti bola synchronizácia v telesných parametrov. Partneri sa teda spolu potili, skoordinoval sa im srdcový rytmus alebo zmeny vo vodivosti kože. Podobná „fyziologická synchronizácia“ tak podľa odborníkov predznamenáva hlbšie citové porozumenie. Túto fyziologickú synchronizáciu vedci pozorovali dokonca aj počas fázy experimentu, pri ktorej mali účastníci zakázané hovoriť.

Zápästie vás prezradí

V dnešnej dobe, keď je normálne skôr online randenie na diaľku, nie je jasné, či takéto jemné znamenia príťažlivosti majú šancu zafungovať. Podľa Durčáka je aj preto dôležité stretávať sa v reálnom a nie virtuálnom svete. „Ľudia často hovoria, že pri stretnutí s potenciálnym partnerom veľa dajú na „inštinkt spriaznenosti“, ktorý sa prejavuje určitým fyzickým pocitom. Ten sa však skôr dostaví pri stretnutí tvárou v tvár a možno pramení práve z toho, že naše telo na vhodného partnera či partnerku skutočne určitým spôsobom reaguje,“ vysvetľuje Adam Durčák.

Takže, akonáhle to situácia a tiež vaša imunita dovolí, dajte si namiesto online pokecu skutočné rande. Ak si dovolíte také dôverné gesto, ako vzájomné priloženie palcov na zápästia, môžete si overiť, či sa váš tep zosynchronizoval a či váš vzťah má dostatočne veľkú nádej :)

Zdroj: ruzovyslon.cz

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor