MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kedy ste sa prvýkrát milovali? Aj po 30 je to bežné, pozrite na štatistiky

Man,And,Woman,Holding,Hands,While,Making,Love
Rodina a tehotenstvo

Kedy ste sa prvýkrát milovali? Aj po 30 je to bežné, pozrite na štatistiky

Odkladáte prvý pohlavný styk do zrelšieho veku, keď už viete, že dotyčný bude stáť za to? Alebo je skôr vo veci vážnejší problém? Tridsiatničiek, ktoré sú ešte panny, je viac, ako by ste si mysleli.

Máte utkvelú predstavu, že ak váš prvý sexuálny zážitok prišiel na rad až po dvadsiatke, nebodaj po tridsiatke, ste čudná? Hlavne keď sa všetky kamošky a známe chvália prvým úlovkom oveľa skôr. Vyvedieme vás z omylu.

V prieskume výrobcu kondómov, na ktorý upozornila stránka Báječná žena, spomedzi 37 zapojených krajín vyšli Malajzijčania ako ľudia, ktorých priemerný vek je najvyšší. So sexom začínajú až ako takmer 24-roční. Takýto vysoký priemer je možný iba v tom prípade, že pomerne veľký počet ľudí začne so sexom až po tridsiatke. Najnižší vek vyšiel Brazílčanom. Tí začínajú so sexuálnym životom po sedemnástke.

Nám najbližší Česi začínajú priemerne vo veku 17,6 roka. Slováci v prieskume neboli, no je veľmi pravdepodobné, že sme na tom podobne. Ak ste sa teda prvýkrát milovali ako 20-, či 25-ročné, ste v podstate stále v úplne norme".

Aké sú však dôvody, prečo niektoré ženy i muži odkladajú sex do neskoršieho veku? Rozhodne sa to netýka iba ľudí, ktorí sa necítia atraktívni. Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor