MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prvá návšteva: Nestresujte a trvajte na svojom!

Je len na vás kedy príjmete prvú návštevu. Nenechajte sa do ničoho nútiť!
Zdroj: profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Prvá návšteva: Nestresujte a trvajte na svojom!

Už ste doma! Prvé dni neviete kam skôr skočiť, keď sa do tohto všetkého začnú ohlasovať príbuzní, ktorí sa nevedia dočkať prvej návštevy. Najradšej by ste vypli mobil a zmenili adresu, no zároveň viete, že to nemôžete odmietnuť a raz to príde...

Už je to tu, idete domov aj so svojím malým uzlíčkom. Predstavujete si aké to bude, čo všetko vás čaká. Avšak občas sa tam objaví aj obava či to všetko zvládnete. Či budete dobrou mamou, či budete dieťaťu rozumieť, či budete zdravotne v v poriadku...

Už to však nie je iba predstava. Už ste doma. Všetko sa točí okolo bábätka, vy ste unavená a možno trochu vyplašená... Do toho sa začnú ozývať prví gratulanti, ktorí sa nevedia dočkať keď uvidia váš malý poklad. Lenže predstava, že by ste mali niečo organizovať, je ako ísť výlet na Mars. No ako vyriešiť takúto situáciu?

Nestresujte!

"Nemám na seba čas a nevyzerám dobre. Budú ma určite kritizovať! Moja domácnosť je katastrofa. Nič nestíham. Čo keď si pomyslia, že som zlá manželka a gazdiná? Možno ešte neviem narábať s dieťaťom tak ako iné matky..." Je zbytočné, aby ste riešili čo si budú o vás myslieť druhí. Dobrá správa je, že všetky babky, ktoré k vám prídu boli tiež prvorodičkami a možno si kládli podobné otázky. A možno mali ešte nižšiu sebadôveru. Neexistuje dokonalá matka, manželka a gazdiná. Ste v období, keď niekde musíte ubrať. A učiť sa.

Nikto od vás nemôže chcieť aby ste pred návštevou zabehli ku kaderníčke, a návštevu čakali v s americkým úsmevom s napečenou štrúdľou a veselo rozprávali jednu historku z pôrodnice za druhou. Ak to niekto očakáva, asi by ste ho ani nemali pozývať na návštevu.

Ženská spolupatričnosť

Existuje niečo ako ženská spolupatričnosť. U mužov sa to prejavuje pri futbale, u žien na návšteve u prvorodičky. Každá ani nevie prečo, začne spomínať aké to bolo keď ona rodila a ako sa starala o bábätko. Možno vám to bude liezť na nervy, ale je to možno jeden z pozostatkov rituálov, ktoré v preklade znamenajú: vitaj medzi ženami-matkami. A verte, alebo nie, aj vy raz budete svojej dcére, alebo neveste dávať zaručené rady a spomínať aké to bolo za vašich čias.

Malý manuál na zvládnutie návštevy

  • Návštevy si rozdeľte. Nespájajte návštevu babičiek s návštevou rozvedených kamarátok
  • Zavolajte im a priblížte im ako si návštevu predstavujete
  • Trvajte na tom aby sa návšteva vždy dopredu ohlásila
  • Jasne formulujte svoje priania a očakávania. Ak im to nepoviete, ťažko sa nimi môže niekto riadiť
  • Zapojte manžela, aby ste sa mohli venovať dieťaťu a návšteve. Kávu zvládne uvariť aj on
  • Dohodnite sa s polu s manželom kedy a koho pozvete. Mali by ste mať jeden názor
  • Návšteva by mala byť krátka, žiadne vysedávanie. Ideálny čas je hodinu-až dve . Mala by prebiehať v čase, keď máte čas medzi dvomi kojeniami a už trochu poznáte reakcie dieťaťa
  • Nemeňte kvôli návšteve svoje zvyklosti a režim dieťaťa. Ak bude spať, nechajte ho spať. Nebuďte ho kvôli príbuzným
  • Ideálny počet návštevníkov je 2-4
  • Ak sa počas návštevy nebudete cítiť dobre, oznámte to a pokojne sa odoberte oddychovať

Ako povedať NIE

Jednoducho sa to povie, ale ťažko sa to urobí. Niekedy stačí naznačiť, nemusíte povedať rovno nie. Ak máte inú predstavu ako návštevy chtivý gratulanti, môžete im to vysvetliť.

Sú však ľudia, ktorým nestačí naznačiť. Vtedy je nutné povedať jednoznačne NIE. A hoci ide o staršiu generáciu a ste ich dcéra či nevesta, teraz ste už v roli matky, ktorá sama rozhoduje o svojom dieťati a svojej rodine. Váš byt, je vaše teritórium a iba vy rozhodujete o tom čo sa tam bude diať. Ak sa aj urazia, musíte ich reakciu uniesť a stáť si za svojím rozhodnutím. Ak by ste ustúpili, museli by ste ustupovať aj v iných situáciách.

Priebeh návštevy

Návšteva sa musí prispôsobiť vášmu režimu s dieťaťom. Je plne vo vašej réžii. Preto je ideálne ak sa hostiteľom stane hlavne váš partner a môžete sa na neho plne spoľahnúť. Návštevníci by nemali byť príliš hluční. Posaďte ich na vopred pripravené miesto. Stačí ak im ponúknete malé občerstvenie, ktoré si vopred pripravíte. Nikto by nemal očakávať nedeľný obed. Ak dieťa spí, môžete sa najprv v pokoji porozprávať. Keď ho chcú vidieť, buď ich zaveďte do izbičky, alebo počkajte kým sa spontánne zobudí. Ideálne je keď ho nakŕmite a potom ho prinesiete ukázať. Ak dojčíte a chcete byť pri tom sama , návšteva to musí rešpektovať.

Dôležité je určiť si aj kontakt s dieťaťom. Nemali by si ho podávať z ruky do ryky a bozkávať. Ak to niekto začne robiť upozornite ho na to a trvajte na svojom.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor