MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prsty prezradia agresitivu, sexuálnu orientáciu aj riziko infarktu

DLHŠÍ PRSTENNÍK, KRATŠÍ UKAZOVÁK PREZRÁDZA: väčšie množstvo testosterónu v našom tele, nadanie na šport: najmä beh, futbal, tenis, plodnosť u mužov, lepšiu odolnosť proti infarktu 
 DLHŠÍ UKAZOVÁK, KRATŠÍ PRSTENNÍK PREZRÁDZA: fyzickú agresivitu majiteľa, plodnosť u žien, zvýšené riziko infarktu
Rodina a tehotenstvo

Prsty prezradia agresitivu, sexuálnu orientáciu aj riziko infarktu

Bude z vašej dcéry tenistka? Áno, ak má dlhé prstenníky. Veštia talent na šport. Podľa vedcov dĺžka prstov prezrádza o majiteľovi všeličo. U partnera si napríklad ľahko overíte jeho plodnosť hneď na prvom rande, stačí sa mu pozrieť na ruky.

Pampúšik, vyhni sa ženám s dlhým ukazovákom na nohách! Sú to budúce diktátorky. Dostanú ťa pod papuču, radila mama malému Petrovi. Dnes má skoro tridsať a poveru z detstva si nesie do každého vzťahu. Na novej priateľke ako prvé preskúma anatómiu chodidiel. Ak ukazovák zatieni palec, mladý muž vetrí riziko. Právom? Áno aj nie. Prsty naozaj dokážu všeličo odhaliť, tvrdia vedci. Podstatné sú však vraj tie na rukách. Za ich dĺžku je zodpovedný testosterón, ktorému sme v tele matky vystavení ešte pred narodením. Čím nám ho v krvi koluje viac, tým dlhšími prstenníkmi sa pýšia naše dlane. Muži ich majú obyčajne dlhšie ako ukazováky. U žien sú oba prsty približne rovnaké. Z dĺžky prstov sa dá vyčítať aj:

AGRESIVITA

Najmä fyzická. Čím kratší ukazovák v porovnaní s prstenníkom, tým je jeho majiteľ väčší búrlivák. Kanadskí vedci z univerzity v Alberte zmerali prsty tristo dobrovoľníkom. Majitelia najkratších ukazovákov sa prejavovali najagresívnejšie. Výsledky však neplatia u žien.

NADANIE NA ŠPORT

Nebolo by skvelé zistiť talent na šport z ruky vášho dieťaťa? Pár otočení pravítkom a hneď by ste vedeli, či vašu ratolesť čaká budúcnosť tenistky Sereny Williamsovej. Až taká utópia to zasa nie je. Angličania z londýnskeho Kings College prišli so zaujímavým objavom: Dlhšie prstenníky ako ukazováky predpovedajú ženám úspech v športe. Preskúmali rontgenové snímky rúk stoviek Angličaniek. Dámy s dlhšími štvrtými prstami skutočne vynikajú v športe. A to najmä v disciplínách, ktoré vyžadujú výbornú bežeckú zdatnosť: v behu, futbale a tenise.

SEXUALITA

Ruky partnera vám vraj napovedia, či je plodný. Pánov prezradia dlhšie prstenníky a symetrické dlane. U žien je to naopak. Kŕdeľ detí vraj veští dlhší ukazovák. Dĺžka prstov odhalí údajne ženskú sexuálnu orientáciu, presviedčajú svet Kanaďania. Veľký rozdiel medzi prstenníkom a ukazovákom vraj môže naznačovať lesbické sklony. U mužov k jednoznačnejším záverom nedospeli.

INFARKT

Čím dlhší prstenník, tým menšie riziko infarktu nám vraj hrozí. Múdre hlavy z Liverpoolskej univerzity založili svoju domnienku na fakte, že dlhý prstenník prezrádza vyššie hodnoty testosterónu. A práve on je známy srdcový „ochranca“. V prípade, že vás príroda obdarila kratšími, nezúfajte. Vlastné telo nám nimi chce len naznačiť, že sme na infarkt o niečo náchylnejší než „dlhoprstenníci“.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor