MENU
rodina-a-tehotenstvo

Proti rakovine bojuje šokom: Krásna tvár a strašné jazvy na tele

Beth svoje jazvy neskrýva. Bojuje nimi za prevenciu rakoviny prsníka.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Proti rakovine bojuje šokom: Krásna tvár a strašné jazvy na tele

Krehká blondínka našla v sebe silu ukázať, čo skrýva pod šatami. Pohľad na jej telo nie je príjemný. Verí však, že tým pomôže iným ženám v boji proti rakovine.

Austrálčanka Beth Whaangová podstúpila dvojnásobnú mastektómiu a rekonštrukciu oboch prsníkov, ako aj odstránenie maternice a lymfatických uzlín. Svoje jazvy však neskrýva, naopak. Vystavila ich na svojom facebookovom profile. Krátko na to prišla o vyše stovku priateľov na tejto sociálnej sieti.

Rakovinový gén

Matke štyroch detí zistili rakovinu minulý rok, práve na jej 32. narodeniny. Lekári zistili, že ju spôsobil gén BRCA2. Tento dedičný gén zvyšuje riziko rakoviny prsníka a vaječníkov. U takmer polovice žien, ktoré ho zdedia, sa zvyšuje riziko rakoviny prsníka o 70 percent. Jeho nositeľkou je aj Angelina Jolie, ktorá na tieto gény zamerala pozornosť, keď si dala prsníky preventívne odstrániť.

Odvaha, ktorá šokuje

Beth rozbehla kampaň pod názvom „Pod červenými šatami“. „Každý deň prechádzame okolo mnohých ľudí. Vyzerajú normálne, ale ich telá pod oblečením rozprávajú úplne iný príbeh,“ hovorí Beth. „Vďaka operáciám budem žiť dlhšie, a to je najdôležitejšie nielen pre mňa, ale aj pre moju rodinu.“

Proti rakovine bojuje šokom: Krásna tvár a strašné jazvy na teleProti rakovine bojuje šokom: Krásna tvár a strašné jazvy na tele

Fotky jej zjazveného tela majú zvýšiť povedomie o rakovine prsníka a pripomenúť ženám dôležitosť pravidelných samovyšetrení. Kampaň má obrovský úspech a do projektu sa hlásia ďalšie ženy, ktoré chcú upozorniť na dôležitosť prevencie podobne ako Beth. „Tí, čo si myslia, že to nie je nič pre nich, sa mýlia. Aj oni raz môžu skončiť rovnako, alebo aj horšie, a to len preto, lebo sa rozhodli namiesto počúvania zaujať urážlivý postoj. Nevedomosť nie je lepšia voľba,“ odkázala odporcom odvážneho projektu fotografka Nadia Masot.

Proti rakovine bojuje šokom: Krásna tvár a strašné jazvy na teleProti rakovine bojuje šokom: Krásna tvár a strašné jazvy na tele

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor