MENU
rodina-a-tehotenstvo

Problémy s otehotnením, bolestivá menštruácia? Uvoľnite si panvové dno

Mnohých ťažkostí sa môžete zbaviť aj vďka správnemu uvoľneniu.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Problémy s otehotnením, bolestivá menštruácia? Uvoľnite si panvové dno

Jednoduchý cvik, ktorý vám ukáže fyzioterapeutka, môže vyriešiť množstvo problémov. Oplatí sa cvičiť nielen vtedy, keď väčšinu dňa presedíte.

Za stiahnutím svalov panvového dna sa skrývajú rozličné príčiny. Môže ísť napríklad aj o staré úrazy, pri ktorých ste padli na kostrč. To však nie je všetko. „Problémom môže byť aj dlhodobé statické sedenie na tvrdom povrchu, psychický stres, hormonálna nerovnováha, pôrod, nešetrné gynekologické vyšetranie, operácie brušnou aj vaginálnou cestou a nesprávne pohybové stereotypy,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová.

Snažte sa uvoľniť

Terapia svalov panvové dna musí byť komplexná, určite im však pomôže pravidelné uvoľnenie. Na cvičenie si nájdite čas hoci aj každý deň. Na pohľad jednoduché uvoľnenie, si však vyžaduje sústredenie. Kľaknite si, oprite sa o predlaktia, čelo oprite o podložku, mierne pootvorte ústa. „Uvoľnite brucho a bedrové kĺby. Nadychujte sa a vydychujte ústami a panvou obkresľujte ležatú osmičku. Snažte sa uvedomiť si svoje panvové dno a relaxovať,“ približuje techniku fyzioterapeutka.

Ako cvičiť?


Zdroj: Instagram@kinisi_fyzioterapie

Hlási sa bolesťou

Ako odhalíte prejavy zvýšeného napätia svalov panvového dna? „Prejavuje sa na dotyk bolestivou kostrčou, menštruáciou či bolestivým pohlavných stykom a neschopnosťou otehotnieť,“ vysvetľuje Lenka Augustínová. „K prejavom patrí aj na dotyk bolestivá symfýza - spona na prednej strany panvy, ale i bolesti hlavy či nešpecifické bolesti v malej panve. 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Päťročný sa pocikáva, je to problém alebo neriešiť?

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia