Za problémy s menštruáciou môže aj komplikovaný pôrod
12. 4. 2014, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 15:00)

Zdroj: Profimedia.sk
Po pôrode už nie je nič ako bývalo. Kým kedysi vám menzes prichádzal na minútu presne, teraz si doslova robí čo chce. Pátrajte s nami po príčinách.
Pravdepodobne prvé krvácanie, ktoré sa u vás po pôrode objaví, bude súvisieť s očisťovaním a sťahovaním maternice. Tieto takzvané očistky spozorujete krátko po pôrode a trvať môžu až dva týždne. Sprevádzané bývajú špecifickým zápachom a miernymi bolesťami, ktoré spôsobuje oxytocín zodpovedajúci za sťahovanie maternice. Na normálnu menštruáciu si ešte nejaký čas počkáte. Ak nedojčíte, môže to byť 4 až 6 týždňov, ak dojčíte bude to trvať aj pár mesiacov.
Čítajte viac:
Kedy sa objaví, ovplyvňuje prolaktín
„To, kedy sa menštruácia po pôrode objaví prvýkrát, je dosť individuálne. Závisí to od hormonálneho stavu, ktorý je u každej matky iný. Približne 90 percent žien produkuje po pôrode materské mlieko, to znamená, že prolaktín, ktorý je zodpovedný za jeho tvorbu, normálny menštruačný cyklus blokuje,“ hovorí gynekológ a pôrodník MUDr. Karol Csiffáry. Pritom nie je smerodajné, ako dlho dojčíte, ale či si vaše prsníky udržujú mliečko, čo môže byť aj rok po odstavení bábätka. Na druhej strane, i keď viac-menej výnimočne, menzes sa môže objaviť aj pár mesiacov po pôrode bez ohľadu na to, či kŕmite dieťatko materským mliekom alebo nie. Pre istotu sa však na dojčenie ako antikoncepciu nespoliehajte.
Môžu za to hormóny
Keď sa „návštevy v červenom“ konečne dočkáte, môže vás poriadne prekvapiť. Namiesto pravidelných 28 dní, na ktoré ste boli zvyknutá, vám zrazu cyklus trvá dlhšie alebo naopak kratšie, samotné krvácanie je menej alebo viac výdatné, a ak ste si to predtým odtrpeli bez bolestí, teraz vás kŕče alebo bolesti hlavy riadne potrápia. To všetko môže mať na svedomí viacero faktorov. Predovšetkým však sú to hormóny. Za priebeh menštruácie sú zodpovedné estrogén, progesterón, luteinizačný hormón a folikulostimulačný hormón. Ich pohyb v tele ovplyvňujú žľazy s vnútorným vylučovaním ako štítna žľaza a nadobličky. To, že zrazu nepracujú ako majú, môže mať na svedomí aj komplikovanejší pôrod.
„Zmeny v menštruačnom cykle závisia napríklad aj od priebehu pôrodu, teda či bol fyziologický alebo prebehol operačne – napríklad cisárskym rezom alebo vákuovou extrakciou,“ vysvetľuje odborník. Po takomto pôrode môžete pri menštruácii pociťovať väčšie bolesti alebo sa u vás prejavia doteraz skryté ochorenia, napríklad choroby štítnej žľazy. Zvlášť traumatický pôrod zase môže ovplyvniť činnosť nadobličiek.
Späť do normálu
V každom prípade bude najlepšie, ak každomesačné zmätky zájdete prekonzultovať k lekárovi. Odborník vás vyšetrí a skontroluje, či nie je po tehotenstve a pôrode porušená celistvosť a anatomická skladba maternice a vaječníkov. Spraví vám aj hormonálny profil, teda hladiny hormónov zodpovedných za menzes najprv počas krvácania a potom v polovici cyklu. Ak gynekológ zistí, že je všetko v poriadku, na vine budú zrejme vonkajšie vplyvy. Možno máte doma trochu „dusno“ alebo ste príliš vyčerpaná dieťaťom. Naspäť do normálu vás môže dostať injekcia, ktorá chýbajúce hormóny dodá umelo. To, či vám ju lekár dá alebo nie, však záleží od všetkých vyšetrení, keďže ako zdôrazňuje MUDr. Csiffáry, hormonálna regulácia je u každej maminy po pôrode prísne individuálna záležitosť.