MENU
rodina-a-tehotenstvo

Za problémy s menštruáciou môže aj komplikovaný pôrod

Menštruácia vás potrápi.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Za problémy s menštruáciou môže aj komplikovaný pôrod

Po pôrode už nie je nič ako bývalo. Kým kedysi vám menzes prichádzal na minútu presne, teraz si doslova robí čo chce. Pátrajte s nami po príčinách.

Pravdepodobne prvé krvácanie, ktoré sa u vás po pôrode objaví, bude súvisieť s očisťovaním a sťahovaním maternice. Tieto takzvané očistky spozorujete krátko po pôrode a trvať môžu až dva týždne. Sprevádzané bývajú špecifickým zápachom a miernymi bolesťami, ktoré spôsobuje oxytocín zodpovedajúci za sťahovanie maternice. Na normálnu menštruáciu si ešte nejaký čas počkáte. Ak nedojčíte, môže to byť 4 až 6 týždňov, ak dojčíte bude to trvať aj pár mesiacov.

Čítajte viac:

Máte silnú menštruáciu? Dajte sa pre istotu vyšetriť!

Kedy sa objaví, ovplyvňuje prolaktín

„To, kedy sa menštruácia po pôrode objaví prvýkrát, je dosť individuálne. Závisí to od hormonálneho stavu, ktorý je u každej matky iný. Približne 90 percent žien produkuje po pôrode materské mlieko, to znamená, že prolaktín, ktorý je zodpovedný za jeho tvorbu, normálny menštruačný cyklus blokuje,“ hovorí gynekológ a pôrodník MUDr. Karol Csiffáry. Pritom nie je smerodajné, ako dlho dojčíte, ale či si vaše prsníky udržujú mliečko, čo môže byť aj rok po odstavení bábätka. Na druhej strane, i keď viac-menej výnimočne, menzes sa môže objaviť aj pár mesiacov po pôrode bez ohľadu na to, či kŕmite dieťatko materským mliekom alebo nie. Pre istotu sa však na dojčenie ako antikoncepciu nespoliehajte.

Môžu za to hormóny

Keď sa „návštevy v červenom“ konečne dočkáte, môže vás poriadne prekvapiť. Namiesto pravidelných 28 dní, na ktoré ste boli zvyknutá, vám zrazu cyklus trvá dlhšie alebo naopak kratšie, samotné krvácanie je menej alebo viac výdatné, a ak ste si to predtým odtrpeli bez bolestí, teraz vás kŕče alebo bolesti hlavy riadne potrápia. To všetko môže mať na svedomí viacero faktorov. Predovšetkým však sú to hormóny. Za priebeh menštruácie sú zodpovedné estrogén, progesterón, luteinizačný hormón a folikulostimulačný hormón. Ich pohyb v tele ovplyvňujú žľazy s vnútorným vylučovaním ako štítna žľaza a nadobličky. To, že zrazu nepracujú ako majú, môže mať na svedomí aj komplikovanejší pôrod.

„Zmeny v menštruačnom cykle závisia napríklad aj od priebehu pôrodu, teda či bol fyziologický alebo prebehol operačne – napríklad cisárskym rezom alebo vákuovou extrakciou,“ vysvetľuje odborník. Po takomto pôrode môžete pri menštruácii pociťovať väčšie bolesti alebo sa u vás prejavia doteraz skryté ochorenia, napríklad choroby štítnej žľazy. Zvlášť traumatický pôrod zase môže ovplyvniť činnosť nadobličiek.

Späť do normálu

V každom prípade bude najlepšie, ak každomesačné zmätky zájdete prekonzultovať k lekárovi. Odborník vás vyšetrí a skontroluje, či nie je po tehotenstve a pôrode porušená celistvosť a anatomická skladba maternice a vaječníkov. Spraví vám aj hormonálny profil, teda hladiny hormónov zodpovedných za menzes najprv počas krvácania a potom v polovici cyklu. Ak gynekológ zistí, že je všetko v poriadku, na vine budú zrejme vonkajšie vplyvy. Možno máte doma trochu „dusno“ alebo ste príliš vyčerpaná dieťaťom. Naspäť do normálu vás môže dostať injekcia, ktorá chýbajúce hormóny dodá umelo. To, či vám ju lekár dá alebo nie, však záleží od všetkých vyšetrení, keďže ako zdôrazňuje MUDr. Csiffáry, hormonálna regulácia je u každej maminy po pôrode prísne individuálna záležitosť.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor