MENU
rodina-a-tehotenstvo

Za problémami s menštruáciou môže byť vážne ochorenie

Každú odchýlku v cykle možno tolerovať iba raz, keď sa zopakuje, treba zistiť príčinu.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Za problémami s menštruáciou môže byť vážne ochorenie

Ak vám ukrojí z každého mesiaca aj deväť dní, navyše je silnejšia a bolestivejšia, nedúfajte v nápravu a zájdite za lekárom. Rovnako aj vtedy, ak máte kŕče. Môžu signalizovať endometriózu, zrasty, zápalové ochorenia v malej panve vrátane tumorov.

CHODÍ SKÔR

Mali ste menštruáciu každých tridsaťpäť dní a zrazu chodí o desať dní skôr. Je to normálne? „Dôvodom môže byť buď hormonálna porucha, alebo zmeny na úrovni sliznice maternice, zhubné ochorenia maternice, endometrióza, polypy či myómy. Hlavne tie, ktoré sa nachádzajú pod sliznicou maternice a dráždia ju na predčasné odlučovanie a krvácanie. V tom prípade sa dostavia aj občasné bolesti podobné menštruačným kŕčom. Maternica totiž vníma akýkoľvek útvar vo svojom vnútri ako cudzie teleso, ktorého sa snaží za každú cenu vypudiť,“ tvrdí MUDr. Sládičeková, ktorá však nevylučuje, že telo sa nerozhodne pre kratší cyklus aj bez chorobného podnetu. „Môžeme to pripísať na vrub fyziologických zmien, ktoré nastupujú po tridsiatke. Nie je však dobré spoliehať sa len na ne. Za normálne to môžeme považovať iba vtedy, ak nič nezistíme a menštruácia je pravidelná.“

JE AKÁSI SLABÁ A KRÁTKA

Ušetríte v drogérii, ale normálne je, ak sa menštruácia skráti na štyri až päť dní. Ak trvá kratšie ako tri dni a je slabá, potrebujete lekára. „Táto zmena zvyčajne signalizuje hormonálnu poruchu v zmysle nedostatočnej produkcie estrogénov. Aj ony zodpovedajú za hrúbku sliznice maternice. Ak ich je málo, sliznica nenarastie, menštruácia je preto krátka a slabá.“

Daný stav netreba liečiť, ak je perióda pravidelná a už neplánujete otehotnieť. Oplodnené vajíčko by sa neuchytilo v tenkej sliznici. „Keď ešte plánuje otehotnieť, potrebujete preparáty s obsahom estrogénov, aby sliznica dostatočne zhrubla a bola pripravená na uhniezdenie oplodneného vajíčka.“

UŽ SA MALA SKONČIŤ

Ak vám ukrojí z každého mesiaca aj deväť dní, navyše je silnejšia a bolestivejšia, nedúfajte v nápravu a zájdite za lekárom. „Najčastejším vinníkom sú ochorenia sliznice alebo svaloviny maternice,“ prezrádza MUDr. Sládičeková. Masívnejšie a dlhodobejšie krvácanie môže upozorňovať aj na prítomnosť polypov či myómov pod sliznicou maternice. „Ak sú na miestach, ktorými prechádzajú cievy, pre maternicu sú doslova mechanickou prekážkou, ktorá bráni ich uzavretiu. Preto dlhodobo krvácate.“

Môžete mať však aj nevhodnú hladinu estrogénov či poruchu zrážavosti krvi. V každom prípade potrebujete liečbu. Ak problémy podceníte, riskujete anémiu, s ktorou sa spája slabosť, zvýšená únava, dýchavičnosť či bolesti hlavy.

TEČIE V HRUDKÁCH

Neupokojujte sa tým, že ide o časti zhrubnutej výstelky maternice, ktorá sa z tela odlučuje! Prípustný je výskyt maximálne dvoch zrazenín. „V menštruačnej krvi sú špeciálne enzýmy, ktoré bránia jej zrážaniu, preto voľne odteká spolu s mikroskopickými čiastočkami výstelky maternice.“ Zrazeniny preto nesmú byť na vložke ani ráno! Provokatérom tohto stavu sú zvyčajne ochorenia sliznice maternice, hlavne zápalové, ale aj ložiská endometriózy lokalizované vo svalovine maternice. V tomto prípade pomôže len vyoperovanie celého orgánu.

BOLÍ TO!

Náhle kŕče pripisujte stresu či chrípke. Alebo ste si už na ne zvykli. „Môžu signalizovať endometriózu, zrasty, zápalové ochorenia v malej panve vrátane nádorov zhubných i nezhubných,“ vymenúva lekárka. Nepríjemné bolesti bývajú aj následkom ovulácie. Počas nej sa v sliznici maternice tvoria špeciálne látky prostaglandíny. Zapríčiňujú sťahy maternice, ktoré sa prejavujú kŕčmi. „Každú ženu musíme dôkladne vyšetriť a vylúčiť akýkoľvek chorobný stav. Keď sú vyšetrenia v poriadku, mala by nasledovať diagnostická laparoskopická operácia. Pri nej lekár skontroluje všetky ženské orgány. Keď neodhalí nič chorobné, ťažkosti môžeme dať do súvisu s nástupom ovulačných cyklov,“ objasňuje gynekologička, ktorá to lieči nesteroidnými antireumatikami. „Je potrebné ich užívať asi tri dni pred očakávanou menštruáciou. Znižujú hladinu prostagladínov, kŕče bývajú slabšie,“ prezrádza MUDr. Sládičeková.

Mnohé ženy sa spoliehajú na to, že po pôrode sa bolesti vytratia. Nemusí to byť pravda. „Otázne je, či žena za takých okolností vôbec otehotnie? Ak máte napríklad endometriózu a bolesti ignorujete, hrozí vám neplodnosť.“

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor