MENU
rodina-a-tehotenstvo

Privádzajú vás menštruačné kŕče k šialenstvu? Týchto 7 potravín si s bolesťou poradí

Beautiful,Young,Woman,Lying,On,Bed,And,Holding,Hands,On
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Privádzajú vás menštruačné kŕče k šialenstvu? Týchto 7 potravín si s bolesťou poradí

Každý mesiac sa krčíte na gauči, zvierate vyhrievací vankúš a ústa vám kriví od bolesti? Menštruačné kŕče sú nepríjemnou súčasťou života ženy. Dobrou správou je, že pomôcť zmierniť ich dokážu určité potraviny.

Menštruačné kŕče (tzv. dysmenorea) môžu mať mnoho príčin, ale hlavným vinníkom je zápal. Ten môže zhoršiť kŕče zvýšením prostaglandínov, zápalových hormónov, ktoré zvyšujú kontrakcie maternice a zároveň znižujú prietok krvi do maternice. Niektoré potraviny môžu pri menštruačných bolestiach pomôcť tým, že ten zápal a svalové kontrakcie spojené s kŕčmi zmierňujú. Medzi nimi je aj obľúbená pochúťka!

Vlašské orechy

Vlašské orechy pomôžu pri zápche a nadúvaní, ktoré kŕče zhoršujú.Vlašské orechy pomôžu pri zápche a nadúvaní, ktoré kŕče zhoršujú.
Vlašské orechy pomôžu pri zápche a nadúvaní, ktoré kŕče zhoršujú.
Zdroj: Shutterstock

Konzumácia vlašských orechov je vhodná na doplnenie omega-3 mastných kyselín, ktoré udržujú zápal pod kontrolou a dokážu znížiť intenzitu menštruačných bolestí. Orechy sú tiež dobrým zdrojom vlákniny, ktorá pomôže udržať pohyb čriev. Pomôžu tak pri zápche a nadúvaní, ktoré kŕče zhoršujú.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor