MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Deti v kolektívoch by si nemali vymieňať čiapky, šály, oblečenie a každé musí používať svoj hrebeň.
Rodina a tehotenstvo

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe na hlave.

Vši vo vlasoch nie su len prejavom nedostatočnej hygieny. Zavšivenie, inak odborne pedikulóza, je parazitárne ochorenie prenosné z človeka na človeka. Môžete ich dostať veľmi ľahko, stačí ak si dáme na hlavu čiapku človeka, ktorý má vši, požičiame si jeho hrebeň alebo len na chvíľu jeho slúchadlá. Voš ľahko prejde na inú hlavu, nakladie vajíčka a nepríjemnosť je na svete. "Voš vie plávať, teoreticky sa ňou môžete nakaziť aj v bazéne, v ktorom sa v tesnej blízkosti kúpal zavšivavený človek. Kontaktom možno preniesť voš aj napríklad zo slúchadiel, prípadne z tapacírovaných stoličiek a opierok, napríklad v dopravných prostriedkoch, kde sa môže ľahko prichytiť,“ uviedla vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade.

Čítajte: Útok proti všiam. 8 krokov ich zlikviduje raz a navždy

Voš hlavová je cudzopasný hmyz, ktorý parazituje vo vlasoch a môže byť aj v obočí, brade či vo fúzoch. Najčastejšia je voš detská, ktorá sa najviac vyskytuje u detí od dvoch do dvanásť rokov. 

Ak ich už máte, Jana Hamade odporúča ako preventívne opatrenie proti ich šíreniu, aby každý člen rodiny používal liečebný vlasový prípravok, až kým sa vší a hníd úplne nezbaví. "Vyčesávajte ich z vlhkých vlasov, smerom od pokožky až po končeky vlasov. Po každom prečesaní vlasy dôkladne prezrite a hrebeň umyte. Nevyhnutné je aj dôkladné vypranie posteľnej bielizne a dezinfekcia predmetov osobnej potreby - hrebeňov, kief na vlasy, hračiek. Bielizeň perte pri čo najvyššej teplote, posteľnú bielizeň a uteráky aj vyvarte a vyžehlite. Teplota pri praní čiapok a šálov závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Na dezinfekciu použite bežne dostupné dezinfekčné prípravky,“ radí odborníčka.

Najväčšie mýty o vlasových všiach. Ubráňte pred nimi ratolesti!

Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často sa škriabe na hlave. V prípade zistenia výskytu vší u žiakov majú prevádzkovatelia škôl vylúčiť žiaka z kolektívu a upozorniť o tom rodičov. "Rodič by mal zabezpečiť, aby dieťa vyšetril praktický lekár starostlivosti o deti a dorast,“ dodala Jana Hamade.

Podľa odborníkov prevencia pedikulózy spočíva v striktnom dodržiavaní osobnej hygieny, najmä pri používaní posteľnej bielizne a uterákov. Deti v kolektívoch by si nemali vymieňať čiapky, šály, oblečenie a každé musí používať svoj hrebeň. Rodičia by mali pravidelne kontrolovať vlasy detí.

Pedikulóza nepatrí medzi povinne hlásené prenosné ochorenia, napriek tomu je bežnou praxou, že sa hromadný výskyt hlási na odbor epidemiológie príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Prevádzkovateľ kolektívneho zariadenia pri spracovávaní návrhu opatrení môže spomenutý úrad požiadať o odbornú pomoc.

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia