MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prieskum: Takmer tri štvrtiny žien sú vystresované zo sexu

Ilustračné foto.
Rodina a tehotenstvo

Prieskum: Takmer tri štvrtiny žien sú vystresované zo sexu

Nedávny prieskum aplikácie, ktorá sa zameriava na sexuálnu spokojnosť odhalil, že až 71% žien je pre svoj sexuálny život vystresovaných. Až tretina pociťuje pred sexom, počas neho alebo po ňom úzkosť.

Stres alebo obavy spojené so svojím sexuálnym životom pociťuje až 7 z 10 žien. Vyplýva to z prieskumu aplikácie, ktorá skúmala sexuálne zdravie medzi 20 tisíc respondentmi. Prieskum tiež tvrdí, že 42% žien nerozumie svojim sexuálnym potrebám. Sexuálna úzkosť najviac trápi ľudí medzi 31 až 35 rokmi. 

Ženy trápi vnútorná neistota

Podľa prieskumu je 71% žien  kvôli svojmu sexuálnemu životu vystresovaných a tretinu priamo pred sexom, počas neho alebo po ňom trápi úzkosť. "Zhruba 4 ženy z 10 priznávajú, že nerozumejú svojim sexuálnym potrebám. Iba 9% žien nemá problém povedať si, čo v sexe potrebujú," komentuje výsledky prieskumu Adam Durčák , ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou. Celých 85% žien priznalo, že pre svoje neistoty a malú sebadôveru samy seba vnútorne zhadzujú.

Častý orgazmus zažíva menej ako štvrtina

Bolesť pri sexe zažívajú podľa prieskumu iba 3% mužov, zato však 12% žien. Veľmi častý orgazmus  hlási takmer 50% mužov, no len necelá štvrtina žien. Napriek tomu bezmála 60% respondentiek ohodnotilo svoju sexuálnu túžbu ako vysokú, či dokonca veľmi vysokú. "Hoci sa všeobecne mieni, že ženské libido nie je nijako veľké, tento aj ďalšie prieskumy jasne ukazujú, že ženy o sex stoja a chcú si ho užiť. Žiaľ, aj v sexe stále pretrváva nerovnosť medzi pohlaviami. O ženských potrebách v sexe sa hovorí menej otvorene ako o tých mužských a často bývajú zatláčané do úzadia, "vysvetľuje Adam Durčák.

Poznajte samu seba

Ženy by sa mali podľa odborníka snažiť pestovať si zdravé sebavedomie aj v rovine svojej sexuality. "Dôležité je predovšetkým prijatie vlastného tela a jeho dôkladné poznanie, rovnako ako snaha porozumieť svojim potrebám. Kľúčová je aj komunikácia medzi partnermi, otvorenosť, dôvera. Dobré sexuálne zdravie je investícia, ktorú by do seba samotnej mala vložiť každá žena,"myslí si Adam Durčák.

Zdroj: Ruzovyslon.cz

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor