MENU
rodina-a-tehotenstvo

Príbeh: Rozchod Helene zlomil srdce. Až tak, že potrebovala kardiostimulátor

Smútenie vedúce k potrebe kardiostimulátoru je naozaj extrémny prípad.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Príbeh: Rozchod Helene zlomil srdce. Až tak, že potrebovala kardiostimulátor

Nešťastná láska vám môže zlomiť srdce až tak, že budete potrebovať kardiostimulátor. Presne to sa stalo pred pár rokmi 38-ročnej Britke Helen Ross.

Keď pred 12 rokmi bývalá modelka Helen z Kentu zistila, že jej partner ju po 7 rokoch opúšťa kvôli jej priateľke, ostala zúfalá. Poznala sa s ním od detstva, bol jej prvou a najväčšou láskou v živote. Smútok, ktorému prepadla, jej spôsobil kardiomyopatiu, ľudovo syndróm zlomeného srdca

Skolabovala v práci

Syndróm zlomeného srdca nie je len nejaký výmysel či „srandička“.  Spôsobuje ju silný stres a príznaky sú podobné infarktu – bolesť na hrudi, dýchavičnosť, nízky krvný tlak. Objaviť sa zvykne krátko po stresovej udalosti. Podobné to bolo aj u Helen. Okamžite po rozchode sa zbalila a odcestovala do Orlanda na Floride, kde si našla prácu vo fotolabe. Chcela pri nej na všetko zabudnúť. No už v prvý deň, ako nastúpila do zamestnania, skolabovala a museli jej privolať sanitku. 

Vedci: Smútok spôsobuje zápal v tele a môže vás zabiť! Kedy ste v riziku?

Ostala na pozorovaní v nemocnici

Priateľa som milovala z celej duše. Ani na sekundu by som si nepomyslela, že sa naše životy môžu oddeliť. Veď sme si práve kúpili dom. Ale ešte viac ma zaskočilo, že ma smútok za ním dokázal tak ovplyvniť, že mi hrozila smrť,“ vraví dnes už usmiata podnikateľka a matka chlapcov, Huga a Henryho. Na prvý deň v práci na Floride však nezabudne. Po tom, ako jej kolegovia zavolali lekársku pomoc, ju sanitka previezla do nemocnice. Hoci sa o pol hodinku prebrala, lekári nechápali, prečo taká mladá žena skolabovala. Nechali si ju preto na noc na pozorovanie v nemocnici. 

OTESTUJTE SA: 5 otázok preverí zdravé srdce. Ako je na tom vaše?

Zastavilo sa jej srdce

Ráno som sa prebudila a všimla som si, že sestrička ma ostražito sleduje. Spýtala sa, ako som spala. A ja že dobre, ako malé dieťa. Nato mi povedala, že v noci mi prestalo biť srdce a tesne predtým, než dobehol lekár s defibrilátorom, mi samo opäť naskočilo. Vraj som mala šťastie. Šokovalo ma, že som bola len na krok od smrti.“ Lekári sa jej potom pýtali, či neprežila nejakú traumu, a vzápätí im bola diagnóza jasná – syndróm zlomeného srdca. Aj tak ich to ale udivilo, lebo také silné príznaky sa objavujú skôr u starších ľudí, ktorí stratia životného partnera, nie u dvadsiatnikov. 

7 prepojení zdravia a počasia. Aké privolá infarkt, migrénu či záchvat astmy?

Šťastná mama a podnikateľka

Po návrate do Británie dali lekári Helen kardiostimulátor, ktorý reguloval prácu jej srdca. Mala ho až do roku 2014, kedy jej ho bez ďalších komplikácii odstránili. Helen má dnes z dvoch vzťahov dvoch malých synov. Sama sebe sa zaprisahala, že už na žiadnom mužovi nebude taká závislá, aby to mohlo ohroziť jej život. „Naučila som sa sústrediť na pozitíva a naučila som sa mať rada samú seba. Viem, že už nikdy sa nedostanem do takej pozície, ako pred 12 rokmi,“ dušuje sa Helen Ross, ktorá okrem podnikania s produktami pre jazdcov na koňoch prevádzkuje aj 24-hodinovú linku na podporu rodičov s deťmi, ktoré majú problémy s dýchaním. 

10 otázok, ktoré sa oplatí položiť partnerovi. A bude to zábava

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor