MENU
rodina-a-tehotenstvo

Riešite veci za deti? K zdravému psychickému vývinu potrebujú niečo iné, a vy tiež

Príliš úzkostná výchova má negatívny dopad na deti i rodičov.
Rodina a tehotenstvo

Riešite veci za deti? K zdravému psychickému vývinu potrebujú niečo iné, a vy tiež

Podľa najnovšej štúdie vám prospeje, ak nebudete dieťaťu stále asistovať. A čo je dôležitejšie ako psychická pohoda rodiča?

V rámci doktorandského štúdia na Edith Cowan University v západnej Austrálii uskutočnila Mandy Richardson prvú štúdiu o rodičovstve založenú na údajoch založenú na metóde Respectful Approach - rešpektujúcom prístupe. Rešpektujúci prístup vedie rodičov k zaobchádzaniu s malými deťmi ako so schopnými a nezávislými ľuďmi, ktorí môžu doslova prekvitať, ak dostanú bezpečný priestor a slobodu a nie prílišnú intervenciu zo strany rodičov. 

V experimente vedkyňa pozvala rodičov, aby sa zúčastnili skupinky pre dojčatá alebo batoľatá. Šesť týždňov pozorovali svoje deti v nepretržitej hre v miestnosti s hračkami primeranými veku. Dôležité je slovko „pozorovali", to znamená, že aktívne im nezasahovali do hry ani ich nijak neusmerňovali. Deťom sa umožnilo slobodne skúmať svoje prostredie a komunikovať s ostatnými deťmi, zatiaľ čo rodičia sedeli v miestnosti a sledovali facilitátora. Na konci programu rodičia hlásili  výrazne nižšiu úroveň stresu, ale i väčšiu istotu a a pochopenie schopností svojich detí. 

Deti dosahujú pokrok, keď dostanú priestor a čas

Richardson uviedla, že rešpektovaný prístup je v konečnom dôsledku o budovaní dôveryhodného a trvalého zväzku s pozitívnou komunikáciou medzi rodičmi a deťmi. Menší dôraz sa kladie na dosahovanie míľnikov pri akceptácii, že každé dieťa je iné. „Účastníci štúdie uviedli, že po účasti na hodinách sa obávajú menšieho tlaku na výkon, čo im umožňuje zamerať sa na svoj vzťah so svojimi deťmi,“ uviedla. „Ako rodičia máme tendenciu chodiť a zachraňovať  naše deti, keď začnú s niečím zápasiť, namiesto toho, aby sme im umožnili pokúsiť sa vyriešiť  problém vyriešiť samostatne. Ak však deti nehľadajú pomoc, možno ich radšej nechať robiť veci po svojom a sami si to vyriešia," dodáva odborníčka.  

Dlhodobo pozitívne dôsledky

Mandy Richardsonová vysvetlila, že slobodnejší prístup už v ranom detstve pomáha budovať dobré vzorce, aby sa deti naučili upevniť dôveru v svoje schopnosti a emočne inteligentne sa vysporiadať s konfliktom. „Tradične sa včasné zásahy do správania sa prevažne zameriavajú na úpravu nežiaduceho správania detí,“ uviedla Richardson. „Budovaním dobrej komunikácie a blízkeho vzťahu medzi rodičom a dieťaťom môžeme potenciálne zabrániť problémom, ktoré sa vyskytnú v dlhodobom horizonte.“

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia