Presnejšie, trpieť v ňom budete len a len vy. Sociopata nezaujíma fakt, že jeho slová či činy niekomu ublížili. Ide o neformálne označenie človeka s antisociálnou poruchou osobnosti a o pomerne komplikovanú diagnózu, ktorú si on sám neuvedomuje. No nesnažte sa ho zachraňovať a utekajte! Napriek tomu ako atraktívne vám môže na povrchu pripadať, zbystrite, aby ste sa nestali jeho terčom!

Neprehliadnite: Hľadá sa muž! 5 vecí, podľa ktorých si vyberáme partnera

Manipulatívne správanie, impulzívnosť a u niekoho aj nedostatok empatie sú hlavné alarmujúce signály tejto poruchy osobnosti. Aj ďalšie skryté a o to nebezpečnejšie črty, ktoré vás môžu varovať, spísala Americká psychiatrická asociácia:

1. Vtip a šarm

Začnime tým, čím si vás získa. Táto, na pohľad pozitívna stránka jeho osobnosti, ktorou mätie svoje okolie, je pomerne výrazná. Má svojský humor, oplýva intelektom, charizmou, používa lichôtky a rád flirtuje, no tieto zbrane používa s už vopred premysleným cieľom určitého zisku.

2. Prehnané slová

Hovorí veľa a často rýchlo, keď chce prekryť svoje správanie či zámery. Dajte si pozor na veľké príbehy z jeho minulosti, veľké sľuby, ale aj plány do budúcnosti bez základu, ktoré aj tak nie je schopný zrealizovať.

Láska býva slepá a niekedy sa zamilujeme do toho nesprávneho. Viete, s kým do vzťahu radšej nie?

3. Nedostatok empatie

Neschopnosť vcítiť sa do pocitov druhého je jedným z najvýraznejších symptómov sociopata. Keď ide do tuhého a nejde mu všetko podľa predstáv, jeho reakcie sprevádza chlad, necitlivosť, prílišná kritika až krutosť.

4. Arogancia a dominancia

Správa sa, akoby bol viac než ostatní. Má prehnané sebavedomie a reaguje neprimerane podráždene akonáhle s ním niekto nesúhlasí. Je dominantný a pokiaľ ide o cudzieho človeka, môžete sa cítiť nekomfortne a stráchane v situácii, kedy s ním zostanete sami.

Ste žiarlivou stíhačkou?! 5 tipov, ako s tým raz a navždy prestať

5. Impulzívnosť

Nezohľadňuje dôsledky svojho rozhorčenia až do takej miery, že sociopat môže tak samého seba, ako aj okolie dostať do rizikovej situácie. Často sa tiež stáva, že podľahnú hazardným hrám alebo závislosti od návykových látok.

Tajná esencia života proti ťažkým chorobám. Psychologička o drobnosti, ktorú nezanedbať