MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prečo nesexovať v šestonedelí?

Se sexom v šestonedelí radšej počkajte.
Zdroj: Profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Prečo nesexovať v šestonedelí?

Po príchode z pôrodnice viac ako inokedy platí, že nič netreba urýchliť. Za chvíľu intímnej slasti môžete draho zaplatiť!

Každý pôrod je iný a aj zotavenie po ňom prebieha u každej z nás rôzne. Ako sa náš organizmus z tejto udalosti zotaví závisí aj od toho, kedy môžeme mať po pôrode prvý pohlavný styk.

Maternica v oprave

Šestonedelie je obdobie veľkej regenerácie organizmu, ktorý sa postupne musí dostať do pôvodnej formy. „Počas skorého šestonedelia, ktoré trvá prvých sedem dní, by sa mala mamička zotaviť zo samotného pôrodu. Hoja sa popôrodné rany, nastupuje laktácia. Ženy toto obdobie z väčšej časti trávia v nemocnici,“ hovorí gynekológ MUDr. Peter Stanko. „Najväčšie zmeny sa dejú s maternicou, ktorá sa počas tehotenstva mnohonásobne zväčšila a prekrvila a teraz sa musí dostať do pôvodného tvaru. V skorom šestonedelí sa začína zavinovať, odlúčením placenty sa rozbehne hormonálna činnosť, ktorá podporí zmenšovanie svalových buniek a tým aj zmršťovanie svalových vlákien. Najmä v prvých dňoch po pôrode môžete pociťovať kontrakcie, ktoré sú signálom sťahovania maternice a ktoré sa zosilňujú hlavne pri dojčení. Keď sa maternica zavinuje správne, začne klesať do malej panvy a do desiatich dní je na svojom pôvodnom mieste. Po pôrode váži približne kilogram a na konci šestonedelia už len 70 gramov,“ vysvetľuje lekár.

Zmršťovaním maternice dochádza k uzatváraniu ciev v nej, čo vedie k odkrveniu a odumretiu sliznice maternice. Tá potom odchádza von v podobe očistiek. „Prvé tri, štyri dni sú očistky červené, lebo v nich prevažuje krv. Neskôr je krvi menej a väčšinu tvoria výlučky z tkaniva a farba sa mení na hnedú. Koncom druhého týždňa sú očistky žlté a v závere majú podobu priesvitného hlienu. Nikdy by nemali zapáchať. Ak áno, svedčí to o infekcii a mali by ste okamžite navštíviť lekára,“ radí doktor Stanko. „Očistky majú zásaditý charakter, zvyšujú kyslé pH v pošve a sú živnou pôdou pre baktérie, ktoré sa tam môžu dostať aj pri pohlavnom styku,“ upozorňuje lekár a dodáva, že aj preto je v šestonedelí extrémne dôležitá hygiena rodidiel.

Radšej si poležte

Na svojho gynekológa by ste sa mali obrátiť aj vtedy, ak máte pocit, že krvácate viac, ako je normálne a v krvi sa objavujú aj krvné zrazeniny. „Príčinou krvácania v šestonedelí môže byť popôrodné poranenie, zadržiavanie časti placenty a pomalé sťahovanie maternice alebo aj porucha zrážavosti krvi. Lekár by mal zistiť, ako sa maternica sťahuje a či sú v nej zvyšky placenty. Ak áno, treba ju operačne vyčistiť,“ tvrdí doktor Stanko.

Ďalšia príčina krvácania v neskorom šestonedelí môže byť zápal maternice. Príznakom je zvýšená únava, teplota a zapáchajúce očistky. „Zápal býva väč- šinou spôsobený baktériami, ktoré sú v pošve. Ak ste celkovo oslabená, môže sa zápal dostať až do maternice. Najčastejšie sa infikujú drobné popôrodné poranenia, ktoré sa hneď zduria, sú bolestivé a hnisajú. Iným dôvodom zápalu maternice je hromadenie očistiek spôsobené predčasným uzavretím krčka maternice. Príčinou môže byť skoré vstávanie po pôrode. Liečba zápalu patrí do rúk lekára, ktorý nasadí antibiotiká,“ zdôrazňuje odborník.

Vstup zakázaný

A ako je to so sexom v šestonedelí? Organizmus ženy po pôrode je náchylný na infekcie, a preto odborníci jednohlasne odporúčajú zdržať sa počas šestonedelia pošvového pohlavného styku a dbať na zvýšenú hygienu. „Každá mamička má po pôrode menšie alebo väčšie popôrodné poranenia, ktoré kým sa nezahoja, predstavujú otvorenú bránu na baktérie. Aj jedna súlož vás môže vážne ohroziť. Neodporúča sa ani žiadna manipulácia v pošve prstami či vibrátorom. Nezahojené poranenia sa môžu zhoršiť, infikovať alebo môže dokonca povoliť šitie po pôrode. Zákaz neplatí pre iné formy intímnych kontaktov, prípadne môžete partnera uspokojiť orálnym sexom,“ vysvetľuje MUDr. Stanko.

Ak bol pôrod komplikovaný, aj čas hojenia a regenerácie vášho organizmu je dlhší. Stav, v akom sa nachádzajú rodidlá, by mal vždy posúdiť gynekológ. Lebo aj keď vy sa môžete cítiť dobre, váš reálny stav tomu nemusí zodpovedať.

Konečne sex

Po pôrode sa určité veci vo vašom intímnom živote zmenia natrvalo, niektoré sa objavia len na prechodné obdobie. Nech vás neprekvapí, keď vám pri vzrušení začne vytekať mlieko z bradaviek, časom sa to upraví. S dojčením môže byť spojené aj menšie zvlhčenie pošvy. Keďže hrozia infekcie, mali by ste v prvých mesiacoch po pôrode používať kondóm. „Najčastejšie ženy trápia bolesti. Pošva ostane citlivá proti určitým pohybom, bolesť môže spôsobiť aj zlé popôrodné šitie. Zúžený pošvový vchod by sa mal po niekoľkých pohlavných stykoch upraviť. Ak však problémy pretrvávajú, treba miesto znova nastrihnúť a zošiť,“ vymenúva gynekológ.

„Ak sa po šiestich až ôsmich týždňoch cítite dobre, nemáte výtok ani iné zdravotné problémy, hrádza nie je bolestivá, nemáte sa, čo sa týka sexu, čoho obávať,“ dodáva MUDr. Peter Stanko.

Popôrodné zmeny

Maternica

Ku koncu tehotenstva svojím horným okrajom siaha až k pupku. Ak prebieha všetko podľa plánu, mal by počas prvých desiatich dní po pôrode horný okraj zostúpiť tak, aby bol pre gynekológa hmatateľný cez brušnú stenu.

Krček maternice

Po pôrode je ochabnutý a široko otvorený do pošvy. Vnútorná bránka krčka sa uzatvára do troch týždňov a vonkajšia do šesť týždňov. Krček by sa mal sformovať do valcovitého tvaru.

Panvové dno

Jeho svaly boli počas tehotenstva veľmi namáhané a počas pôrodu v ňom môžu vznikať aj malé trhlinky. Pevnosť sa vracia do niekoľkých týždňov, ale pôvodnú elasticitu už nedosiahne nikdy. Preto býva po pôrode maternica uložená nižšie.

Pošva

Počas pôrodu je veľmi namáhaná, lebo sa musí dostatočne rozšíriť. Napínaním vznikajú trhlinky, a keďže sa počas prvého pôrodu potrhá aj zvyšok panenskej blany, vchod do pošvy už nie je uzavretý a steny pošvy už nikdy nebudú mať pôvodnú pružnosť.

Brušná stena

Po pôrode sú svaly brucha ochabnuté a vzdialené viac od seba. Kým sa spevnia, trvá to až niekoľko týždňov. So špeciálnymi cvikmi môžete začať už počas šestonedelia.

Hrádza

Niekoľko dní môže bolieť, ale väčšina stehov sa do desať dní vstrebe.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor