Každý pôrod je iný a aj zotavenie po ňom prebieha u každej z nás rôzne. Ako sa náš organizmus z tejto udalosti zotaví závisí aj od toho, kedy môžeme mať po pôrode prvý pohlavný styk.
Maternica v oprave
Šestonedelie je obdobie veľkej regenerácie organizmu, ktorý sa postupne musí dostať do pôvodnej formy. „Počas skorého šestonedelia, ktoré trvá prvých sedem dní, by sa mala mamička zotaviť zo samotného pôrodu. Hoja sa popôrodné rany, nastupuje laktácia. Ženy toto obdobie z väčšej časti trávia v nemocnici,“ hovorí gynekológ MUDr. Peter Stanko. „Najväčšie zmeny sa dejú s maternicou, ktorá sa počas tehotenstva mnohonásobne zväčšila a prekrvila a teraz sa musí dostať do pôvodného tvaru. V skorom šestonedelí sa začína zavinovať, odlúčením placenty sa rozbehne hormonálna činnosť, ktorá podporí zmenšovanie svalových buniek a tým aj zmršťovanie svalových vlákien. Najmä v prvých dňoch po pôrode môžete pociťovať kontrakcie, ktoré sú signálom sťahovania maternice a ktoré sa zosilňujú hlavne pri dojčení. Keď sa maternica zavinuje správne, začne klesať do malej panvy a do desiatich dní je na svojom pôvodnom mieste. Po pôrode váži približne kilogram a na konci šestonedelia už len 70 gramov,“ vysvetľuje lekár.
Zmršťovaním maternice dochádza k uzatváraniu ciev v nej, čo vedie k odkrveniu a odumretiu sliznice maternice. Tá potom odchádza von v podobe očistiek. „Prvé tri, štyri dni sú očistky červené, lebo v nich prevažuje krv. Neskôr je krvi menej a väčšinu tvoria výlučky z tkaniva a farba sa mení na hnedú. Koncom druhého týždňa sú očistky žlté a v závere majú podobu priesvitného hlienu. Nikdy by nemali zapáchať. Ak áno, svedčí to o infekcii a mali by ste okamžite navštíviť lekára,“ radí doktor Stanko. „Očistky majú zásaditý charakter, zvyšujú kyslé pH v pošve a sú živnou pôdou pre baktérie, ktoré sa tam môžu dostať aj pri pohlavnom styku,“ upozorňuje lekár a dodáva, že aj preto je v šestonedelí extrémne dôležitá hygiena rodidiel.
Radšej si poležte
Na svojho gynekológa by ste sa mali obrátiť aj vtedy, ak máte pocit, že krvácate viac, ako je normálne a v krvi sa objavujú aj krvné zrazeniny. „Príčinou krvácania v šestonedelí môže byť popôrodné poranenie, zadržiavanie časti placenty a pomalé sťahovanie maternice alebo aj porucha zrážavosti krvi. Lekár by mal zistiť, ako sa maternica sťahuje a či sú v nej zvyšky placenty. Ak áno, treba ju operačne vyčistiť,“ tvrdí doktor Stanko.
Ďalšia príčina krvácania v neskorom šestonedelí môže byť zápal maternice. Príznakom je zvýšená únava, teplota a zapáchajúce očistky. „Zápal býva väč- šinou spôsobený baktériami, ktoré sú v pošve. Ak ste celkovo oslabená, môže sa zápal dostať až do maternice. Najčastejšie sa infikujú drobné popôrodné poranenia, ktoré sa hneď zduria, sú bolestivé a hnisajú. Iným dôvodom zápalu maternice je hromadenie očistiek spôsobené predčasným uzavretím krčka maternice. Príčinou môže byť skoré vstávanie po pôrode. Liečba zápalu patrí do rúk lekára, ktorý nasadí antibiotiká,“ zdôrazňuje odborník.
Vstup zakázaný
A ako je to so sexom v šestonedelí? Organizmus ženy po pôrode je náchylný na infekcie, a preto odborníci jednohlasne odporúčajú zdržať sa počas šestonedelia pošvového pohlavného styku a dbať na zvýšenú hygienu. „Každá mamička má po pôrode menšie alebo väčšie popôrodné poranenia, ktoré kým sa nezahoja, predstavujú otvorenú bránu na baktérie. Aj jedna súlož vás môže vážne ohroziť. Neodporúča sa ani žiadna manipulácia v pošve prstami či vibrátorom. Nezahojené poranenia sa môžu zhoršiť, infikovať alebo môže dokonca povoliť šitie po pôrode. Zákaz neplatí pre iné formy intímnych kontaktov, prípadne môžete partnera uspokojiť orálnym sexom,“ vysvetľuje MUDr. Stanko.
Ak bol pôrod komplikovaný, aj čas hojenia a regenerácie vášho organizmu je dlhší. Stav, v akom sa nachádzajú rodidlá, by mal vždy posúdiť gynekológ. Lebo aj keď vy sa môžete cítiť dobre, váš reálny stav tomu nemusí zodpovedať.
Konečne sex
Po pôrode sa určité veci vo vašom intímnom živote zmenia natrvalo, niektoré sa objavia len na prechodné obdobie. Nech vás neprekvapí, keď vám pri vzrušení začne vytekať mlieko z bradaviek, časom sa to upraví. S dojčením môže byť spojené aj menšie zvlhčenie pošvy. Keďže hrozia infekcie, mali by ste v prvých mesiacoch po pôrode používať kondóm. „Najčastejšie ženy trápia bolesti. Pošva ostane citlivá proti určitým pohybom, bolesť môže spôsobiť aj zlé popôrodné šitie. Zúžený pošvový vchod by sa mal po niekoľkých pohlavných stykoch upraviť. Ak však problémy pretrvávajú, treba miesto znova nastrihnúť a zošiť,“ vymenúva gynekológ.
„Ak sa po šiestich až ôsmich týždňoch cítite dobre, nemáte výtok ani iné zdravotné problémy, hrádza nie je bolestivá, nemáte sa, čo sa týka sexu, čoho obávať,“ dodáva MUDr. Peter Stanko.
Popôrodné zmeny
Maternica
Ku koncu tehotenstva svojím horným okrajom siaha až k pupku. Ak prebieha všetko podľa plánu, mal by počas prvých desiatich dní po pôrode horný okraj zostúpiť tak, aby bol pre gynekológa hmatateľný cez brušnú stenu.
Krček maternice
Po pôrode je ochabnutý a široko otvorený do pošvy. Vnútorná bránka krčka sa uzatvára do troch týždňov a vonkajšia do šesť týždňov. Krček by sa mal sformovať do valcovitého tvaru.
Panvové dno
Jeho svaly boli počas tehotenstva veľmi namáhané a počas pôrodu v ňom môžu vznikať aj malé trhlinky. Pevnosť sa vracia do niekoľkých týždňov, ale pôvodnú elasticitu už nedosiahne nikdy. Preto býva po pôrode maternica uložená nižšie.
Pošva
Počas pôrodu je veľmi namáhaná, lebo sa musí dostatočne rozšíriť. Napínaním vznikajú trhlinky, a keďže sa počas prvého pôrodu potrhá aj zvyšok panenskej blany, vchod do pošvy už nie je uzavretý a steny pošvy už nikdy nebudú mať pôvodnú pružnosť.
Brušná stena
Po pôrode sú svaly brucha ochabnuté a vzdialené viac od seba. Kým sa spevnia, trvá to až niekoľko týždňov. So špeciálnymi cvikmi môžete začať už počas šestonedelia.
Hrádza
Niekoľko dní môže bolieť, ale väčšina stehov sa do desať dní vstrebe.