MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prečo neprišla? 7 dôvodov, kvôli ktorým vám mešká menštruácia

Mešká? Možno potrebujete endokrinológa.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Prečo neprišla? 7 dôvodov, kvôli ktorým vám mešká menštruácia

Odborní garanti

MUDr. Lucia Kocová
MUDr. Lucia Kocová
Gynekologička

Možno kupujete tehotenský test s nadšením a možno s obavami. Tehotenstvo však nie je jediná príčina, prečo vám mešká menštruácia.

1. Nemá rada stres 

Stres alebo vyčerpanie je príčinou mnohých nepríjemností. Aj meškania pravidelného krvácania. „Vplyvom veľkej záťaže sa v tele môže rozvinúť stav, ktorý vyvolá poruchu vo vylučovaní hormónov. Konkrétne hormónu gonadoliberín. Tvorí sa a vylučuje v mozgu a pôsobí na produkciu hormónov hypofýzy. Tie zasa vplývajú na činnosť vaječníkov, tiež na rast folikulov, ovuláciu a na vylučovanie hormónov vaječníkov, estrogénov a progesterónu. Práve táto porucha môže mať za následok narušenú reguláciu menštruačného cyklu,“ prezrádza gynekologička Lucia Kocová a dopĺňa, že menšieho stresu sa obávať nemusíte. Spomínané nepríjemnosti zapríčiňuje skôr enormný a dlhotrvajúci stres. „Je to však individuálne. Pre niekoho je nadmerný stres to, čo pre iného ešte nie je žiadna záťaž,“ konštatuje lekárka.

Čo s tým? 

Potrebné je odstrániť príčinu stresu, čo v súčasnosti určite nie je jednoduché. „Ak žena dlhodobo nemá menštruáciu, lebo je vystresovaná, treba chýbajúce hormóny nahradiť. Najmä vtedy, ak jej zistíme nízku hladinu estrogénov. Je to nebezpečný stav napríklad pre kostný metabolizmus. Žene vtedy obvykle predpíšeme antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú terapiu. V prvom rade však musíme vylúčiť iné príčiny meškajúcej menštruácie,“ vysvetľuje lekárka. 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia