MENU
rodina-a-tehotenstvo

Prečo deti covid znesú ľahšie? Vedci to už vedia, pomôže to všetkým

Masked,Child,With,Favorite,Doll,Teddy,Bears.,Portrait,Sad,Little
Rodina a tehotenstvo

Prečo deti covid znesú ľahšie? Vedci to už vedia, pomôže to všetkým

Vedci sa doteraz sporili, prečo je priebeh covidu u detí takmer bez výnimiek menej závažný ako u dospelých. Tak to vyzerá, že konečne našli možnú odpoveď.

To, že deti covidom prejdú oveľa ľahšie ako dospelí, bolo jasné už dávnejšie. Už menej však konkrétne molekulárne mechanizmy, ktoré k tomu vedú. Tím vyšetrovateľov z Nemecka preto v štúdii uverejnenej online v Nature Biotechnology vykonal hĺbkovú analýzu vzoriek výterov z nosa získaných od 24 detí a 21 dospelých, ktorí mali pozitívny test na SARS-CoV-2, ako aj od kontrolnej skupiny 18 detí a 23 dospelých s negatívnym testom. 

Chceli sme pochopiť, prečo vírusová obrana funguje u detí oveľa lepšie ako u dospelých," objasňuje ich pohnútky v tlačovej správe Irina Lehmann, PhD, vedúca oddelenia molekulárnej epidemiológie na Berlínskom inštitúte zdravia Charité - Universitätsmedizin Berlin.

Jednobunkové sekvenovanie ukázalo, že deti majú vyššie základné hladiny určitých receptorov snímajúcich RNA, ktoré sú relevantné pre detekciu SARS-CoV-2, ako napríklad MDA5 a RIG-I, v epiteliálnych a imunitných bunkách ich nosov. To malo za následok silnejšie včasné imunitné reakcie na infekciu u detí ako u dospelých.

Nosíky detí teda obrazne povedané vírus lepšie „vyňuchajú" a zastavia. To však nebol jediný rozdiel oproti dospelým pacientom. U malých sa objavila aj vyššia pravdepodobnosť odlišného osídlenia imunintých buniek vrátane cytotoxických zapojených do boja proti infekcii i obranných T-buniek spojených s vývojom dlhotrvajúcej imunity. Nájazd vírusu tak dostáva rovno dve stopky za sebou. 

Pripravené na vírus?

Štúdia podľa autorov teda poskytuje „jasný dôkaz", že imunitné bunky horných dýchacích ciest detí  „sú pripravené na snímanie vírusov, čo má za následok silnejšiu včasnú vrodenú antivírusovú odpoveď na infekciu SARS-CoV-2 ako u dospelých," cituje portál WebMD.

Vieme, že existujú rozdiely vo vrodenej imunite počas celého života, ale ako presne tieto rozdiely môžu súvisieť s vírusovou infekciou, zostáva nejasné," povedal John Wherry, PhD, riaditeľ Institute for Immunology at the University of Pennsylvania Wherry, nezávislý odborník, ktorý sa štúdie nezúčastnil.

Deti, samozrejme, majú často viac respiračných infekcií ako dospelí (ale) či je to spôsobené expozíciou, teda dennou návštevou školy, škôlky, alebo citlivosťou, teda nedostatkom akumulovanej adaptívnej imunity počas väčšieho počtu rokov expozície, nie je jasné. Tieto údaje však môžu pomôcť odhaliť, aké druhy vrodených imunitných reakcií v horných dýchacích cestách by mohli pomôcť obmedziť SARS-CoV-2 a (možno čiastočne) vysvetliť, prečo majú deti zvyčajne miernejšie ochorenie COVID-19," uzavrel expert. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor