MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pre DMO platí: Je treba začať čím skôr cvičiť!

Fyzioterapia a cvičenie sú dôležité po celý život.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Pre DMO platí: Je treba začať čím skôr cvičiť!

Detská mozgová obrna nie je dedičná ani nákazlivá. Často si ju všimnete až vtedy, keď sa pohybový vývoj dieťaťa začne oneskorovať.

Pod detskou mozgovou obrnou (DMO) rozumieme súhrn patologických príznakov a prejavov, ktoré vznikajú poškodením centrálnej nervovej sústavy pred narodením alebo počas pôrodu, prípadne vo včasnom popôrodnom období.

Dojemné VIDEO: Chlapec s obrnou zdoláva triatlony. Inšpiruje milióny detí

Postihnúť môže motoriku aj intelekt

„Veľmi často majú túto diagnózu predčasne narodené deti. Keďže príčiny poškodenia centrálnej nervovej sústavy sú rôzne, aj prejavy DMO sú rôzne a rôzneho stupňa postihnutia,“ vysvetľuje MUDr. Soňa Ostrihoňová z detskej neurologickej ambulancie. Môže ísť len o postihnutie motoriky, pričom intelekt zostáva nepostihnutý, alebo o kombináciu fyzického aj mentálneho postihnutia, prípadne ide len o veľmi mierne pohybové postihnutie a dominuje mentálne postihnutie. 

Vzopreli sa osudu: Šancu na život im nedávali, dnes majú prácu a šťastné vzťahy

Treba cvičiť, a to čím skôr

„Alfa a omega liečby DMO je fyzioterapia. Treba s ňou začať hneď po diagnostikovaní problémov. Podľa veku sa určujú jednotlivé formy a typy rehabilitácie, ktorá sa s vekom mení. Klasická je reflexná rehabilitácia Vojtovou metodikou, ktorá má najväčší význam do roku dieťaťa. Už však jestvuje aj veľa iných typov rehabilitácie – využívajú sa napríklad kozmické poznatky, teda cvičenie v špeciálnom odeve, využíva sa hipoterapia a mnohé ďalšie. Na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku je ideálne kombinovať viaceré metódy rehabilitácie,“ vysvetľuje neurologička. Najviac liečebných úspechov je možné dosiahnuť fyzioterapiou v prvom roku života. 

Nové metódy liečby detskej mozgovej obrny

Boj s úradmi býva niekedy zdĺhavý

Lekárka aj z vlastnej praxe vie, že rodičia takto postihnutých detí si často veľmi ťažko dokážu vybojovať veci, na ktoré majú právo, napríklad osobného asistenta v škole, príspevky na bezbariérovú úpravu bytu a podobne. „Všetko ide u nás veľmi problematicky. Isto to má aj finančné pozadie, ale mnohokrát ide o aroganciu, nepochopenie zo strany kompetentných. V tomto je naša sociálna služba oproti ostatným vyspelým okolitým krajinám úplne zaostalá,“ konštatuje lekárka. 

Bonner prekonal obrnu: Zabehol maratóny a vystúpil na Kilimandžáro

Nejednoznačná prognóza

V puberte a v dospelom veku sa u pacientov s DMO často pridávajú aj problémy vyžadujúce psychiatra. „Objavujú sa depresie a podobne, keďže človek si už uvedomuje svoje postihnutie a obmedzenia,“ vysvetľuje doktorka Ostrihoňová. Podľa nej je DMO chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje multidisciplinárnu starostlivosť, čiže pacienta sledujú lekári s rôznymi medicínskymi špecializáciami. „Vývoj celkového stavu pacienta závisí aj od sprievodných ochorení, ktoré sa pri DMO vyskytujú častejšie, napríklad epilepsia, hydrocefalus,“ dodáva. 

Detská obrna nehrozí len deťom: Poliovírus dospelým spôsobuje záhadný syndróm

Formy DMO

Spastická - pacienti majú trvalo kŕčovito stiahnuté svaly, s čím súvisí ťažšia pohyblivosť. Postihnuté bývajú buď obe nohy, prípadne obe ľavé alebo obe pravé končatiny, niekedy sú postihnuté tri končatiny a najťažšia a najobmedzujúcejšia je forma, keď sú postihnuté obe ruky aj nohy.

Nespastická - pri nej je svalové napätie, naopak, znížené. Okolo troch rokov dieťaťa zvyčajne prejde do spastickej formy. Druhou možnosťou tejto formy je neovládateľné striedanie napätia a uvoľnenia svalov, čo sa prejavuje mimovoľnými pohybmi. Pri spastickej forme sa okrem fyzioterapie môže využiť na zlepšenie hybnosti aj chirurgická liečba. 

Branko s mozgovou obrnou: Rozpráva vďaka špeciálnej logopedickej metóde

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor