MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťah

Psychologička: Pre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťah.
Rodina a tehotenstvo

Pre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťah

V akom veku deti reagujú na rozvod najhoršie a ako im to uľahčíte? Radí psychologička Mgr. Jana Ashford.

Kedy začne dieťa vnímať, že vzťah rodičov nie je dobrý?

Dieťa je veľmi citlivé na emočné naladenie rodičov, na atmosféru doma, takže rýchlo vycíti, že niečo nie je v poriadku. Ak sa aj pred ním nehádate, vníma napätie medzi vami, začuje, ako sa sťažujete na partnera niekomu inému… Ovplyňuje ich to od najútlejšieho veku. Trochu staršie dieťa už vníma aj dusivé ticho a mlčanie, hoci sa tvárite, že sa nič nedeje. Cíti zvýšenú nervozitu, zažíva neočakávané reakcie aj rušenie režimu a rodinných rituálov.

Ako to ovplyvňuje jeho správanie?

Prejavy sú rôzne. Malé deti môžu mať problémy so spánkom, začnú sa pocikávať alebo sú cez deň častejšie nespokojné a hnevlivé. Môžu si začať obhrýzať nechty a podobne. Aj väčšie deti reagujú smútkom, hnevom, sú vzdorovité alebo, naopak, stiahnu sa do seba. Môžu byť nesústredené v škole, utiekajú sa k dennému sneniu alebo sa snažia unikať do vrstovníckych skupín. V ich správaní možno pozorovať výkyvy nálady, rodičov môžu obviňovať.

Existuje vek, ktorý je najcitlivejší? Zvládne lepšie rozvod päťročné, osemročné alebo dvanásťročné dieťa?

Čím skôr sa dieťa stretne s nejakým silným, negatívnym zážitkom, tým výraznejšie ho ovplyvní. Problematické môže byť aj to, ak súčasne s rozvodom prežíva inú emočnú nestabilitu, napríklad pubertu. Stresujúci je však nielen rozvod, ale aj konfliktný vzťah rodičov, ktorý sa ťahá roky pred rozchodom.

Dokáže dieťa povedať, ako ho rozvod zasiahol?

Väčšie často vyjadruje svoju túžbu, aby rodičia zostali spolu, prianie, aby sa nehádali. Čím je dieťa mladšie, tým väčšmi sa vyjadruje nepriamo, cez svoje správanie a prejavy, hry, kresby a iné neverbálne spôsoby.

Čo majú urobiť rodičia, aby to dieťaťu uľahčili?

Najdôležitejšie preň je silné emočné zázemie. Musí cítiť, že bez ohľadu na to, čo sa medzi rodičmi deje, ho majú stále rovnako radi a záleží im na ňom. Môže im bez obáv povedať, čo cíti, aj veci, ktoré počujú neradi. Dieťa sa má cítiť slobodne, potrebuje pocit istoty, aby mohlo prejaviť či už hnev, smútok, sklamanie, alebo aj pocit straty. Niekedy nevie celkom presne povedať, čo prežíva, vtedy mu majú rodičia pomôcť a prejaviť pochopenie.

Pre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťahPre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťah

Psychologička Mgr. Jana Ashford

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia