MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťah

Psychologička: Pre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťah.
Rodina a tehotenstvo

Pre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťah

V akom veku deti reagujú na rozvod najhoršie a ako im to uľahčíte? Radí psychologička Mgr. Jana Ashford.

Kedy začne dieťa vnímať, že vzťah rodičov nie je dobrý?

Dieťa je veľmi citlivé na emočné naladenie rodičov, na atmosféru doma, takže rýchlo vycíti, že niečo nie je v poriadku. Ak sa aj pred ním nehádate, vníma napätie medzi vami, začuje, ako sa sťažujete na partnera niekomu inému… Ovplyňuje ich to od najútlejšieho veku. Trochu staršie dieťa už vníma aj dusivé ticho a mlčanie, hoci sa tvárite, že sa nič nedeje. Cíti zvýšenú nervozitu, zažíva neočakávané reakcie aj rušenie režimu a rodinných rituálov.

Ako to ovplyvňuje jeho správanie?

Prejavy sú rôzne. Malé deti môžu mať problémy so spánkom, začnú sa pocikávať alebo sú cez deň častejšie nespokojné a hnevlivé. Môžu si začať obhrýzať nechty a podobne. Aj väčšie deti reagujú smútkom, hnevom, sú vzdorovité alebo, naopak, stiahnu sa do seba. Môžu byť nesústredené v škole, utiekajú sa k dennému sneniu alebo sa snažia unikať do vrstovníckych skupín. V ich správaní možno pozorovať výkyvy nálady, rodičov môžu obviňovať.

Existuje vek, ktorý je najcitlivejší? Zvládne lepšie rozvod päťročné, osemročné alebo dvanásťročné dieťa?

Čím skôr sa dieťa stretne s nejakým silným, negatívnym zážitkom, tým výraznejšie ho ovplyvní. Problematické môže byť aj to, ak súčasne s rozvodom prežíva inú emočnú nestabilitu, napríklad pubertu. Stresujúci je však nielen rozvod, ale aj konfliktný vzťah rodičov, ktorý sa ťahá roky pred rozchodom.

Dokáže dieťa povedať, ako ho rozvod zasiahol?

Väčšie často vyjadruje svoju túžbu, aby rodičia zostali spolu, prianie, aby sa nehádali. Čím je dieťa mladšie, tým väčšmi sa vyjadruje nepriamo, cez svoje správanie a prejavy, hry, kresby a iné neverbálne spôsoby.

Čo majú urobiť rodičia, aby to dieťaťu uľahčili?

Najdôležitejšie preň je silné emočné zázemie. Musí cítiť, že bez ohľadu na to, čo sa medzi rodičmi deje, ho majú stále rovnako radi a záleží im na ňom. Môže im bez obáv povedať, čo cíti, aj veci, ktoré počujú neradi. Dieťa sa má cítiť slobodne, potrebuje pocit istoty, aby mohlo prejaviť či už hnev, smútok, sklamanie, alebo aj pocit straty. Niekedy nevie celkom presne povedať, čo prežíva, vtedy mu majú rodičia pomôcť a prejaviť pochopenie.

Pre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťahPre deti je stresujúci rozvod aj konfliktný vzťah

Psychologička Mgr. Jana Ashford

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor