MENU
rodina-a-tehotenstvo

5 mýtov o umelom oplodnení: Je bolestivé? Koľko naozaj stojí?

Worried,Brunette,Girl,Checking,Her,Recent,Pregnancy,Test,,Sitting,On
Rodina a tehotenstvo

5 mýtov o umelom oplodnení: Je bolestivé? Koľko naozaj stojí?

Mnohé páry roky skúšajú počať dieťatko, ale neúspešne. Aj v tomto smere medicína výrazne pokročila a nie je hanbou obrátiť sa na odborníkov asistovanej reprodukcie.

Ktoré tvrdenia o umelom oplodnení sú mýty a ktoré pravdy? Prečítajte si nižšie!

1. Každý môže prirodzene počať dieťa, stačí len počkať a zmeniť životný štýl

Kiež by bola táto veta pravdivá! V tom prípade by nám bola celá medicínska oblasť asistovanej reprodukcie zbytočná. Skutočne nie u každého je možné prirodzené počatie. Žena môže byť alergická na spermie, muž môže mať nízke hladiny testosterónu a zníženú tvorbu spermií.

Príčin neplodnosti je veľa a práve umelé oplodnenie môže pomôcť naplniť dlhoročné túžby po dieťatku. Jeho úspešnosť závisí od mnohých faktorov. Pri absolvovaní jedného cyklu IVF je šanca otehotnieť medzi 20 a 45%. Ovplyvňujú ju mnohé faktory, ale je pravda, že zmena životného štýlu, a teda menej stresov, viac pohybu či zdravá strava zvyšujú šance na prirodzené počatie.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor