MENU
zdravy-zivot

Ste v strese? Odhalí vás 8 jasných signálov. TOTO urobte, inak hrozia vážne problémy

Stres sa považuje za jeden z najčastejších spúšťačov bolestí hlavy. Ak ste v strese, podvedome krčíte ramená ku krku, čo znepriechodňuje cievy v tejto oblasti a pri chronickom pôsobení aj deformuje postavenie stavcov. Stres je spúšťačom nielen tenzných ale aj migrénových bolestí hlavy.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ste v strese? Odhalí vás 8 jasných signálov. TOTO urobte, inak hrozia vážne problémy

Občasnému stresu sa nevyhneme. Ak sa mu však vystavujeme dlhodobo, skôr či neskôr sa prejaví na našom zdraví.

Doba v ktorej žijeme je veľmi rýchla a všetci sa jej svojim spôsobom snažíme prispôsobiť. Stíhať pracovné povinnosti, deti či domácnosť dá niekedy poriadne zabrať. Ak do toho príde celosvetová pandémia, rôzne obmedzenia či dokonca vojnový konflikt, na psychiku je toho naozaj priveľa. Jedena stresová situácia za druhou...

Nezabúdajte, že to všetko vplýva na naše zdravie a skôr či neskôr sa to na ňom môže aj odzrkadliť. Viete, ktoré signály by ste nemali podceňovať? 

1. Máte problém sa sústrediť 

Každý z nás unesie inú mieru stresu. Niektorých ľudí zaleje vlna potu potom, čo nestihnú autobus a budú meškať na stretnutie. Iní ľudia zvládnu podobnú situáciu s meškaním 10x a ani to s nimi nepohne. Akonáhle sa stres prepojí s nervozitou, náš mozog sa maximálne sústredí na to, čo nás stresuje a na nič iné sa už nevieme sústrediť. 

VIDEOtip

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor