Koľko hračiek má doma vaše dieťa? A ako často mu pustíte rozprávku na tablete, aby sa nenudilo? Deti sa dnes snažíme všemožne zabaviť a vyplniť im každú minútu dňa, čo však môže byť kontraproduktívne. „Hračky sprostredkúvajú spojenie medzi svetom a vnútorným prežívaním a sú výborným prostriedkom učenia sa,“ konštatuje psychologička Tatiana Lesayová. Zároveň dodáva: „Priveľké množstvo hračiek okolo dieťaťa vyvoláva nesmierne veľa podnetov a ľahko sa môže stať, že s ich počtom presiahneme jeho možnosti. Plná izba vyvoláva chaos, neporiadok a dieťa si v rámci kapacity pozornosti nevie vybrať hračku a je nervózne.“
Čítajte aj: Chcete byť dobrým rodičom? Na tieto chyby vo výchove si dávajte pozor
Povzbudzujte kreativitu
Okrem toho, že sa deti snažíme až prehnane zabaviť, chránime ich pred vonkajším svetom viac, ako kedykoľvek predtým. Pritom až do svojich šiestich rokov majú neustále zapojené všetky zmyslové orgány a vnímajú nespočetné množstvo podnetov z prostredia okolo seba. Rady neustále experimentujú, či skúšajú a je potrebné im na to nechať dostatok priestoru a času.
Práve preto by im rodičia mali umožniť získavať príležitosti a vytvárať si vlastné nástroje a hračky bez prílišného obmedzovania – tieto procesy sú pre rozvoj kreativity nesmierne dôležité. „Rodičia sa snažia mať deti čo najviac pod kontrolou, bez dozoru neostanú samé ani po desiatom roku života a pobyt vonku sa stáva skôr trestom. Deti pasívne čakajú na program, ktorý pre nich pripravia dospelí. Nudia sa, sú unavené a nespokojné,“ dodáva psychologička. Netreba im kupovať ďalšie hračky, ale skôr ich povzbudzovať k tomu, aby sa naučili využiť to, čo majú okolo seba. Nielen doma, ale aj v prírode.
Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!
Viac času na vzduchu
Množstvo podnetov pre správny vývoj a rozvoj kreativity deti získavajú v prírode. Práve v nej trávia súčasné deti vo všeobecnosti čas už len minimálne. „Nie je tomu až tak dávno, keď najväčšiu radosť prinášal deťom práve pobyt vonku, ktorý dokonca rodičia museli obmedzovať. Boli zvyknuté prirodzene tráviť takmer všetok voľný čas vonku,“ dopĺňa Lesayová.
Tento fakt sa však netýka len detí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dnes ľudia trávia až 90 % času vo vnútri budov. Vzduch v budovách pritom môže byť až päťkrát viac znečistený ako vzduch vonku a škodí tak nielen fyzickému, ale aj psychickému zdraviu. V apríli 2019 spoločnosť YouGov realizovala prieskum, v ktorom sa až 95 % Slovákov vyjadrilo, že by radi trávili viac času v prírode. Nie vždy je to však možné.
Vrtuľníkových rodičov vystriedali kosačkoví. Ide o ešte horší výchovný trend!
Zdravšie aj doma
Práve doma môžeme začať cestu za zdravším vnútorným prostredím. Tu trávime veľkú časť nášho života a na úroveň kvality nášho domova máme priamy vplyv. Mnoho ľudí si neuvedomuje množstvo benefitov, ktoré im môže priniesť dom plný denného svetla a čerstvého vzduchu – a takisto aj to, aké je jednoduché priniesť prírodu dovnútra. Nielenže váš domov bude vyzerať lepšie, ale aj sa v ňom budete cítiť zdravšie.
K vytvoreniu zdravšieho vnútorného prostredia stačí málo: zvyknite si pravidelne vetrať. Odborníci odporúčajú vetrať minimálne dvakrát denne aspoň 5 až 10 minút. Okrem toho nezabúdajte na dostatok denného svetla, ktoré do vášho domu spoľahlivo privedú fasádne, či strešné okná.
Môže vás zaujímať:
- Vážna choroba z nedostatku spánku! Koľko spávajú vaše deti?
- 10 tipov, ako pripraviť vaše deti na školskú rutinu
- Bolí vášho škôlkara chrbátik či hlava? Skontrolujte mu topánky
- Prichádza nová revolučná diagnostika očí, zrak detí skontroluje smartfón!