MENU
rodina-a-tehotenstvo

Posilní imunitu, povzbudí libido, pomôže s menopauzou. Čo je to?

Dobre zvolený nápoj vybudí vaše libido.
Rodina a tehotenstvo

Posilní imunitu, povzbudí libido, pomôže s menopauzou. Čo je to?

Rastlinka z peruánskych Ánd má účinky, ktoré posilnia nielen psychické a fyzické zdravie, ale aj libido a výdrž pri sexe. Odporúča sa v menopauze, pri snahe otehotnieť, mužom pre lepší výkon a všetkým pre posilnenie organizmu.

Počuli ste už termín peruánska viagra? Nejde o nič tajomné, len o mletý koreň rastliny žerucha či maca peruánska, ktorý podporuje imunitu, libido, výdrž a potláča pocit únavy. Priaznivý účinok na sexualitu ako mužov tak žien overilo viacero štúdií. No maca má vplyv nielen na lepší sex.

Všestranná rastlinka

Maca peruánska sa zaraďuje medzi super potraviny, tiež medzi afrodiziaká a rastlinné produkty, ktoré pomáhajú nášmu organizmu odolávať stresovým situáciám. Posilňuje psychickú i fyzickú kondíciu, imunitu a bonusom je, že je účinné afrodiziakum pre obe pohlavia. Ženám sa odporúča špeciálne na zmiernenie príznakov po menopaze, ale aj ako podporný prostriedok tým, ktoré sa snažia otehotnieť. Obsahuje viac druhov vitamínov, najmä skupiny B a vitamín C, stopové pevky ako vápnik, horčík, draslík, železo, jód, mangán, zinok, meď, sodík, selén. Tiež antioxidanty a mnohé esenciálne aminokyseliny plus vlákninu.

Káva na lepší sex

Prášok z koreňa maca sa dá nasypať do jogurtu či džúsu, pridať do šalátu. Znalci erotiky a umenia sexu odporúčajú pripravovať si sex coffee, čiže kávu, ktorá obsahuje viacero ingrediencií pre povzbudenie libida. Ako na to? Do šálky vašej obľúbenej čiernej kávy vmiešajte dve lyžičky kakaového prášku, dve lyžičky kokosového mlieka, lyžičku medu, pol lyžičky škorice a lyžičku prášku maca. Účinok sa nedostaví tak neodkladne ako po užití povzbudzujúcej tabletky. Maca je prírodný produkt, takže mu treba dať šancu a užívať ho pár týždňov, kým sa prejaví. Výskumy hovoria o 6 až 10 týždňoch.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor