MENU
rodina-a-tehotenstvo

Poznáte najpríjemnejšie posilňovanie imunity? Dvojice sú vo výhode

Buďte vďačné.
Rodina a tehotenstvo

Poznáte najpríjemnejšie posilňovanie imunity? Dvojice sú vo výhode

Symbolom súčasnej doby je sociálny dištanc. Neudržujte si ho však v domácnosti. To, že máte po boku blízku osobu, môžete pretaviť na veľkú výhodu.

Výskum z júla ukázal, že koronakríza podnietila štvrtinu nezadaných do toho, aby si začali intenzívnejšie hľadať partnera. Predsa len ako členovia jednej domácnosti si počas lockdownu môžete toho užiť viac. Navyše priamo doma vylepšíte aj imunitný systém.

Izoláciu si užívajú

Hoci pre niekoho je súčasná situácia ako väzenie. Otvorene treba priznať, že sa našlo množstvo dvojíc, ktoré v prieskumoch uviedli, že viac času, ktorý mohli spolu stráviť, si bez problémov užili. Zaujímavý výskum urobila sociologička Barbara Rothmüllerová na vzorke 4700 respondentov, z čoho bolo 66 percent Rakúšanov a zvyšok Nemcov. Na konštatovanie, môj partner je najlepší človek, s ktorým môžem prežiť izoláciu, odpovedali kladne až tri štvrtiny opýtaných. Najväčší rozdiel medzi zadanými a nezadanými účastníkmi prieskumu bol v tom, že druhej skupine chýbal fyzický kontakt. Objatie a blízkosť chýbali až 90 percentám nezadaných. Sexuálna túžba zostala nemenná u viac ako polovice opýtaných. Kým 22 percent účastníkov uviedlo zvýšenie libida, takmer 20 pociťovalo pokles. Takmer 30 percent rodičov sa posťažovalo, že počas lockdownu nemajú čas na intimitu. 

Dotyky sú doping

Aj keď ste celý deň doma, nezabudnite sa objať, chytiť za ruky či pobozkať sa. To všetko posilní váš imunitný systém. Zaujímavý výskum robili pred siedmimi rokmi americkí vedci. Účastníkov infikovali vírusmi nádchy. U tých, ktorí uviedli, že sú so svojou polovičkou v úzkom fyzickom kontakte, sa ochorenie objavilo sporadickejšie. A ak už aj k nemu došlo, príznaky boli miernejšie ako u tých, ktorí sa objímali len zriedka. Imunitný systém blízkosť druhej osoby posilňuje. Zaujímavú štúdiu priniesli aj austrálski vedci. Ženskému imunitnému systému prospieva monogamný vzťah. Časté striedanie sexuálnych partnerov je pre ich imunitu stres. Vždy nové spermie ich organizmus vyhodnotil ako cudzie telesá. Ak si však organizmus na partnera zvykne, stáva sa presný opak. 

Bozkávajte sa

Spríjemňujte si bozkami deň tak často, ako sa len dá. Skutočne sa to oplatí. Čo všetko vám vylepší?

▶ Hoci v bozkávaní mnohí vidia len výmenu tisícov choroboplodných zárodkov, nie je to presne tak. Žijete aj tak v jednej domácnosti a pozitívny stimul, ktorý bozk vyvolá, je v konečnom dôsledku taký silný, že imunitný systém si posilníte.

▶ Len čo sa vaše pery dotknú, dajú sa do pohybu mnohé biologické a chemické procesy. Stimuluje sa sto miliónov nervových buniek, ktoré dajú signál mozgu, a začnú sa uvoľňovať hormóny šťastia ako sérotonín alebo endorfín. Budete sa cítiť uvoľnene a bezpečne.

▶ Pri intenzívnom francúzskom bozku sa aktivuje približne tridsať tvárových svalov. To zaistí lepšie prekrvenie pokožky, bozkávanie teda pôsobí aj proti starnutiu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor