MENU
rodina-a-tehotenstvo

Vyšiel vám test pozitívne? Informovať musíte aj lekára svojich detí, hoci sú zdravé

Ak vám potvrdia COVID-19, v karanténe ostávajú všetci členovia vašej rodiny.
Rodina a tehotenstvo

Vyšiel vám test pozitívne? Informovať musíte aj lekára svojich detí, hoci sú zdravé

Prekvapil vás test? Hoci nemáte žiadne príznaky, ukázalo sa, že vo vašom tele sa predsa len skrýva vírus pripravený šíriť sa ďalej? V karanténe automaticky ostávajú všetci členovia vašej domácnosti.

Ocitli ste sa v karanténe, lebo vám vyšiel pozitívny test na COVID-19? Akonáhle je niekto v karanténe, pretože bol pozitívny, ostáva s ním v karanténe celá rodina. Ak bol iba v úzkom kontakte s nakazeným, tak zvyšok jeho rodiny v karanténe ostať nemusí. V oboch prípadoch, musíte informovať svojho lekára. Ak ste pozitívny, musíte tento fakt dať vedieť aj lekárovi svojich detí, ktoré s vami žijú v jednej domácnosti. „Pozitívny rodič, musí informovať aj lekára detí, ktoré ostávajú v karanténe. Karanténa detí je monitorovaná všeobecným lekárom dieťaťa,“ vysvetľuje hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast MUDr. Elena Prokopová.

Potvrdenie na návrat do škôlky

Do škôlky a na prvý stupeň základnej školy sa deti vracajú len vtedy, ak majú potvrdenie od lekára.  „Pediater vydá potvrdenie o chorobe, kde je napísané od – do a v tomto prípade je to do dátumu ukončenia karantény,“ hovorí lekárka a dodáva, že za dodržanie karantény nesie zodpovednosť všeobecný lekár. „Všeobecní lekári presne vedia, aké sú pravidlá uvoľňovania z karantény, kedy majú indikovať test, kedy nie, akú dobu musí byť pacient bezpríznakový. Lekár dieťaťa vždy monitoruje aj celú rodinu, lebo karanténa dieťaťa je vždy ovplyvnená aj zdravotným stavom a karanténou rodiča, či niekoho z členov domácnosti,“ hovorí hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast MUDr. Elena Prokopová.

Dieťa sa môže do školy alebo škôlky vrátiť iba s potvrdením od lekára, ku ktorému chodí.
MUDr. Elena Prokopová

Domáca izolácia sa vykonáva v dĺžke minimálne 10 dní od zistenia pozitívneho výsledku na COVID-19. Ak máte klinické príznaky, izolácia sa môže ukončiť najskôr ôsmy deň po ich začatí a najskôr štvrtý deň po ich vymiznutí. V prípade závažného priebehu ochorenia, alebo u osôb s vážnou poruchou imunity sa môže doba izolácie predĺžiť. O dĺžke izolácie rozhodne váš lekár. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny RT PCR test. U mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia