Koncom 90. rokov minulého storočia sa hormonálna substitučná liečba v postmenopauze bežne predpisovala na prevenciu chronických chorôb ako osteoporóza, koronárne ochorenie srdca aj demencia.
Aj áno, aj nie
K zmene došlo po tom, ako americká štúdia WHI (Women’s Health Initiative) zistila, že pri užívaní HSL sa zvyšuje riziko koronárneho ochorenia srdca, mozgovej mŕtvice a rakoviny prsníka. Išlo však len o výsledok štúdie, počas ktorej užívali ženy estrogén aj gestagén. Druhá časť štúdie, pri ktorej užívali respondentky len estrogén, ukázala, naopak, prevenciu koronárneho ochorenia srdca u žien, ktoré začali s liečbou pred šesťdesiatkou, aj redukciu rakoviny prsníka.
Ženy nechcene otehotneli pre antikoncepciu certifikovanú EÚ!
Treba sa báť?
„Na základe nesprávnych záverov výsledkov štúdie WHI sa pri úvahe o hormonálnej substitučnej liečbe väčšina žien a lekárov rozhoduje, či sa liečiť, alebo nie, často nesprávne. Typicky sa zvýrazňuje strach, preháňa sa reálne riziko ochorenia a podceňuje sa pozitívny účinok liečby,“ je presvedčený profesor Borovský.
Zároveň však uznáva, že dlhodobé užívanie hormónov nemusí byť bez rizík. „Klimakterické ťažkosti môžu trvať aj viac ako desať rokov. Štúdia WHI potvrdila, že hormonálna substitučná terapia je bezpečná päť až sedem rokov, ak sa začne okolo päťdesiatky alebo v desaťročí po menopauze. Bohužiaľ, nemáme randomizovanú štúdiu s údajmi o možnom prínose a rizikách, ak liečba trvá dlhšie.“
Chránite sa? Účinky antikoncepcie neznižuje iba grapefruit a antibiotiká
Riziká hormónov
U niektorých žien, napríklad pri genetickej predispozícii, môže užívanie estrogénov zvýšiť riziko trombózy a viesť k hlbokej žilovej trombóze, k embólii do pľúc či k ischémii, nedokrveniu mozgu a potenciálne aj k smrti. Tieto komplikácie sú síce zriedkavé, no častejšie u žien po šesťdesiatke či u žien s ďalšími rizikovými faktormi ako obezita, kŕčové žily alebo hypertenzia.
U žien s maternicou zvyšujú estrogény možnosť výskytu jej rakoviny. Toto riziko sa znižuje pridaním progestínov. No estrogénovo-gestagénová liečba v porovnaní s čisto estrogénovou zase mierne zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Ako uvádza docentka Žitňanová, podľa Vedeckého výboru Európskej liekovej agentúry je pomer rizika a prínosov hormonálnej substitučnej terapie u zdravých žien bez klimakterických symptómov nepriaznivý, čiže je lepšie, ak hormóny neužívajú.
Užívate hormonálnu antikoncepciu? Doplňte telu, čo mu berie chémia!
Kedy to príde?
Prechod prebieha väčšinou medzi štyridsiatym piatym a päťdesiatym piatym rokom. V tomto rozpätí by mala vymiznúť menštruácia. Inak ide o skorú, prípadne neskorú menopauzu. Ak máte poslednú menštruáciu už pred štyridsiatkou, je to predčasná menopauza. Vyskytuje sa asi u percenta žien. Naopak, menštruácia aj pred šesťdesiatkou môže signalizovať hormonálne aktívny nádor, čo treba vyšetriť. Okrem toho sa zvyšuje riziko rakoviny prsníka, preto lekári zvyčajne ukončia nemiznúcu menštruáciu hormónmi.
Nebezpečnú trombózu nemusíte mať v rodine. Spustí ju aj zápal
Vezmú vám maternicu
Pri opakujúcom sa nepravidelnom krvácaní, hlavne v perimenopauze a v postmenopauze, vám lekár môže odporučiť operatívne odstránenie maternice – hysterektómiu. Ak sa zároveň odstránia aj vaječníky, zastaví sa u vás produkcia ženských pohlavných hormónov a okamžite nastane menopauza.
Bude vás zaujímať:
- Z nôh do srdca. Zrazenina číha za počítačom i v ponožkách. Čo pomôže?
- Ženy sú pod ochranou hormónov, ALE! 3 situácie, keď úradujú proti nim
- Antikoncepcia môže spôsobiť psychické problémy. Hrozia aj vám?
- Potrebujete SICK DAY? Skúste pri menštruácii tie správne lieky
- Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom
- Čím viac dojčíte, tým lepšia antikoncepcia: Ako často a ako dlho treba?
- Mýty o hormonálnej antikoncepcii: 6 najčastejších otázok a odpovedí