MENU
rodina-a-tehotenstvo

Povesť hormónov utrpela. Je strach z ich užívania oprávnený?

Mnohé ženy prestali dôverovať hormonálnej liečbe.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Povesť hormónov utrpela. Je strach z ich užívania oprávnený?

Mnohým ženám by pomohli hormóny, no boja sa ich. Aké sú potencionálne prínosy a riziká?

Koncom 90. rokov minulého storočia sa hormonálna substitučná liečba v postmenopauze bežne predpisovala na prevenciu chronických chorôb ako osteoporóza, koronárne ochorenie srdca aj demencia.

Aj áno, aj nie

K zmene došlo po tom, ako americká štúdia WHI (Women’s Health Initiative) zistila, že pri užívaní HSL sa zvyšuje riziko koronárneho ochorenia srdca, mozgovej mŕtvice a rakoviny prsníka. Išlo však len o výsledok štúdie, počas ktorej užívali ženy estrogén aj gestagén. Druhá časť štúdie, pri ktorej užívali respondentky len estrogén, ukázala, naopak, prevenciu koronárneho ochorenia srdca u žien, ktoré začali s liečbou pred šesťdesiatkou, aj redukciu rakoviny prsníka.

Ženy nechcene otehotneli pre antikoncepciu certifikovanú EÚ!

Treba sa báť?

„Na základe nesprávnych záverov výsledkov štúdie WHI sa pri úvahe o hormonálnej substitučnej liečbe väčšina žien a lekárov rozhoduje, či sa liečiť, alebo nie, často nesprávne. Typicky sa zvýrazňuje strach, preháňa sa reálne riziko ochorenia a podceňuje sa pozitívny účinok liečby,“ je presvedčený profesor Borovský.

Zároveň však uznáva, že dlhodobé užívanie hormónov nemusí byť bez rizík. „Klimakterické ťažkosti môžu trvať aj viac ako desať rokov. Štúdia WHI potvrdila, že hormonálna substitučná terapia je bezpečná päť až sedem rokov, ak sa začne okolo päťdesiatky alebo v desaťročí po menopauze. Bohužiaľ, nemáme randomizovanú štúdiu s údajmi o možnom prínose a rizikách, ak liečba trvá dlhšie.“

Chránite sa? Účinky antikoncepcie neznižuje iba grapefruit a antibiotiká

Riziká hormónov

U niektorých žien, napríklad pri genetickej predispozícii, môže užívanie estrogénov zvýšiť riziko trombózy a viesť k hlbokej žilovej trombóze, k embólii do pľúc či k ischémii, nedokrveniu mozgu a potenciálne aj k smrti. Tieto komplikácie sú síce zriedkavé, no častejšie u žien po šesťdesiatke či u žien s ďalšími rizikovými faktormi ako obezita, kŕčové žily alebo hypertenzia.

U žien s maternicou zvyšujú estrogény možnosť výskytu jej rakoviny. Toto riziko sa znižuje pridaním progestínov. No estrogénovo-gestagénová liečba v porovnaní s čisto estrogénovou zase mierne zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Ako uvádza docentka Žitňanová, podľa Vedeckého výboru Európskej liekovej agentúry je pomer rizika a prínosov hormonálnej substitučnej terapie u zdravých žien bez klimakterických symptómov nepriaznivý, čiže je lepšie, ak hormóny neužívajú.

Užívate hormonálnu antikoncepciu? Doplňte telu, čo mu berie chémia!

Kedy to príde?

Prechod prebieha väčšinou medzi štyridsiatym piatym a päťdesiatym piatym rokom. V tomto rozpätí by mala vymiznúť menštruácia. Inak ide o skorú, prípadne neskorú menopauzu. Ak máte poslednú menštruáciu už pred štyridsiatkou, je to predčasná menopauza. Vyskytuje sa asi u percenta žien. Naopak, menštruácia aj pred šesťdesiatkou môže signalizovať hormonálne aktívny nádor, čo treba vyšetriť. Okrem toho sa zvyšuje riziko rakoviny prsníka, preto lekári zvyčajne ukončia nemiznúcu menštruáciu hormónmi.

Nebezpečnú trombózu nemusíte mať v rodine. Spustí ju aj zápal

Vezmú vám maternicu

Pri opakujúcom sa nepravidelnom krvácaní, hlavne v perimenopauze a v postmenopauze, vám lekár môže odporučiť operatívne odstránenie maternice – hysterektómiu. Ak sa zároveň odstránia aj vaječníky, zastaví sa u vás produkcia ženských pohlavných hormónov a okamžite nastane menopauza.

Bude vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor