MENU
rodina-a-tehotenstvo

TÁTO veci pri cvičení môže u mužov za nemalé intímne problémy

Táto veci pri cvičení môže u mužov nemalé intímne problémy.
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

TÁTO veci pri cvičení môže u mužov za nemalé intímne problémy

Vyťahané tielka na telách Herkulesov, k tomu slušivé kérky a mäsité stehná. Toto vie pritiahnuť pohľady nejednej ženy. No svalová hmota nad rámec prirodzených možností môže aj za vážne problémy.

Nie je to tak dávno čo sa spoločnosť a lekári začali vážnejšie zaoberať vysokým vekom prvorodičiek a nadväznými ťažkosťami s prirodzeným počatím. Neprešlo veľa času a rad prišiel aj na mužov, ktorým biologické hodiny tikajú oveľa pomalšie a v týchto diskusiách boli preto vynechávaní.

Odborníci na urológiu a asistovanú reprodukciu však po mnohých štúdiách a prípadoch vo svojej praxi upozorňujú, že mužské problémy pomaličky a v tichosti prevyšujú tie ženské. O schopnosť prirodzenej reprodukcie sa pripravujú vďaka katastrofálnej životospráve, žiareniam moderných technológií a v neposlednom rade i dopingom pri cvičení! Áno, sny o božských telách ničia sny o vlastných potomkoch.

Niečo za niečo

MUDr. Peter Harbulák, lekár z centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu priznal, že v ambulanciách špecialistov sa čoraz častejšie objavujú aj nadšenci dopingových látok pri cvičení. Budovanie svalov nad rámec svojich prirodzených možností, teda s užívaním rôznych pomocných látok sa môže postarať o to, že jedného dňa mužom sen o dokonalom tele zničí sen splodiť vlastného potomka.

Hlavne steroidy a androgínne preparáty majú výrazný vplyv na plodnosť muža. To znamená, že tam, kde je veľa testosterónu a hlavne podaného zvonku, tam je s obrovskou pravdepodobnosťou spermiogram zhoršený. Pri injekčnom testosteróne dokonca dochádza k absolútnej zástave spermií alebo dramaticky zhoršenému spermiogramu,“ hovorí MUDr. Harbulák.

Na otázku, či sa mužom po čase a po vysadení týchto dopingových látok môže spermiogram zlepšiť, odpovedá jednoznačne áno. Avšak, ako to už v mnohých prípadoch býva i tu možno naraziť na malý háčik.

„Je to hranie sa s ohňom. V každom prípade, áno, ak sa testosterón vysadí, spermiogram sa môže zlepšiť. Po 3 až 4 mesiacoch od jeho vysadenia už nemá vplyv na spermogenézu a dochádza teda i k zlepšeniu spermiogramu. Avšak, či tento návrat prebehne do pôvodného normálu garantovať nemožno. Osobne poznám veľa prípadov, kde sa spermatogenéza vrátila, ale nie do formy normospermie, ale do formy, že muži mali znovu nejaké spermie aj napriek tomu, že predtým nemali žiadne.“

Prevencia

Špecialista na problémy s neplodnosťou upozornil, že z jedného spermiogramu nemožno urobiť definitívny záver či jednoznačné vyhodnotenie zdravotného stavu muža. Vyšetrenia je potrebné po čase zopakovať. Ide o jednoduchý, absolútne nenáročný test, ktorý pomáha predísť prípadným neskorším a podstatne zložitejším problémom.

Na rozdiel od žien, ktoré podstupujú u svojich gynekológov pravidelné kontroly pohlavných orgánov a ich prostredia, mnoho mužov ani len netuší, ako je na tom so svojou mužskou výbavou tam vnútri. Zisťujú to, až keď sa objavia prvé problémy. Lekár preto apeluje na prevenciu a nezabúda opomenúť v dobe rozmachu sociálnych sietí a budovania kultu dokonalosti, svalov Herkulesa aj spomínané zdravé cvičenie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor