MENU
rodina-a-tehotenstvo

Čože?! Za tento intímny problém môže aj zmena partnera

Woman,Health,Problem.,Closeup,Of,Female,With,Fit,Slim,Body
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Čože?! Za tento intímny problém môže aj zmena partnera

Ak ste ju ešte nemali, vaša kamarátka určite áno. Až 75 % žien zažije minimálne raz v živote vaginálnu infekciu, nazývanú aj vulvovaginitída.

Infekcia môže byť kvasinková, známa ako vaginálna mykóza, ďalej bakteriálna, známa ako vaginóza, alebo zmiešaná. Dôvodom jej vzniku je osídlenie pošvy nežiaducimi mikroorganizmami, v prípade bakteriálnej vaginózy je to často gardnerella. Pri mykotických infekciách sa zas často premnoží druh kvasinky kandida, ktorá sa síce v pošve vyskytuje v istom malom množstve prirodzene, ale zvýšenie pH umožní jej nežiaduci rast, informuje TASR.

Tu číha riziko!

„Rizikových faktorov, pri ktorých dochádza k narušeniu pošvového ekosystému, je mnoho a ženy ich obyčajne poznajú. Ide o užívanie antibiotík, zmenu sexuálneho partnera, kúpanie v chlórovej vode, užívanie antikoncepcie a podobne. Aj samotná menštruácia či pohlavný zvyk dočasne zvyšujú pH vo vagíne, ktoré by malo byť kyslé a pohybovať sa do 4,5, čo je pomerne kyslé prostredie. Práve v ňom sa darí prospešnému Döderleinovmu bacilu, ktorý zabezpečuje krehkú rovnováhu," uviedol.

Až 75 percent žien zažije aspoň raz počas života vaginálnu infekciu
 

Pacientke môže podľa gynekológa pomôcť do chvíle, kým sa dostane na kontrolu k svojmu gynekológovi, samoliečba. Podľa jeho slov môže byť najmä v začiatkoch infekcie a pri nasadzovaní samoliečby často problematické rozpoznať, o aký druh infekcie ide.

Všímajte si

Opísal, že bakteriálna vaginóza je typická svojím rybím zápachom a výtokom, ktorý je riedky bielosivý, niekedy žltkastý. Problémy v podobe výraznejšieho pálenia, štípania či svrbenia sa ani nemusia vyskytovať. Kvasinkovú mykózu zas charakterizuje hustý tvarohovitý výtok a obyčajne úporné svrbenie. Obe tieto infekcie majú ešte aj svoju zmiešanú formu.

Dočasným riešením týchto problémov môžu byť podľa odborníka voľnopredajné zdravotnícke pomôcky vo forme čapíkov do pošvy. Obsahujú antiseptické a hojivé látky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor