MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pôrod je krásny, no týchto 9 rán vás nepoteší: Vieme, ako sa dá pomôcť

Väčšina žien prežije pôrod v zdraví, no môžu sa vyskytnúť aj komplikácie.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Pôrod je krásny, no týchto 9 rán vás nepoteší: Vieme, ako sa dá pomôcť

Nielen obdobie radosti, ale aj prekonávania seba samej. Aj také to môže byť po pôrode!

Netušíte ešte celkom, do čoho idete? Po pôrode vám okrem krásneho zvítania s dieťatkom, môžu hroziť aj niektoré ťažkosti. Tu je najhorší možný scenár. Nemusíte sa však obávať, drvivá väčšina žien ho prežije v  úplnom zdraví!

1. Infekcia – Najväčší strašiak žien po pôrode v minulosti, dnes väčšine z nich účinne predchádza sterilná starostlivosť v gynekologických poradniach a pôrodniciach, riziko prenosu sa dá zmenšiť starostlivou hygienou ešte v tehotenstve a vyhýbaním sa ľuďom s prebiehajúcim infektom, včas nezachytené a neliečené vyvolávajú infekcie rodidiel, maternice a pôrodných rán, v horšom prípade aj predčasný pôrod či smrť rodičky.

2. Zranenia mäkkých tkanív – Menšie ranky v pôrodnom kanáli vrátane hrádze sú bežné, zvyčajne sa zahoja do šesť mesiacov od pôrodu, postačí bežná hygiena, bylinky či lieky z lekárne, k rozsiahlejším poraneniam dochádza pri komplikovaných, predlžovaných, zle vedených pôrodoch či pri invazívnejších zásahoch personálu a cisárskom reze, rekonvalenscencia je náročnejšia, počíta sa na mesiace a sleduje ju lekár. 

3. Zranenia tvrdých tkanív – Sú menej časté a môžu zasahovať panvovú oblasť, chrbticu i rebrá pri extrémnom tlačení zdravotníka na fundus maternice počas vypudzovacej fázy pôrodu, liečbu a rehabilitáciu ordinuje ortopedický či rehabilitačný lekár. 

4. Zväčšenie pošvového vchodu – Pošva stratí časť svojej elasticity, po pôrode sa celkom do pôvodnej formy nevráti nikdy, pri rozsiahlejšej deformácii je možné podstúpiť vaginoplastiku na gynekologickom oddelení. 

Trpíte v tehotenstve depresiou? Radšej si liečte, môže ohroziť vaše dieťa

5. Inkontinencia – Unikanie moču trápi okolo polovice žien po pôrode, prídete k nej poklesom močového mechúra a čiastočnou stratou citlivosti nervov v oblasti močových orgánov, môže dôjsť aj k fekálnej inkontinencii, stav je väčšinou dočasný, pomôcť sa dá Kegelovými cvikmi, posilňovaním panvového dna, prípadne liekmi či chirurgickým úkonom.

6. Hemoroidy – Zlatá žila, teda rozšírené žily na a v konečníku, ktoré sa pri tvrdšej stolici porania, krvácajú alebo bolestivo vydujú, sú následkom tlaku na konečník počas tehotenstva a pôrodu, zvyčajne spontánne ustúpia – pomôžu sedacie kúpele v dubovej kôre, rektálne masti a odľahčenie stravovania, v horšom prípade musia ísť von chirurgicky. 

7. Popôrodná depresia – Vyskytuje sa u sedemdesiat percent žien po pôrode, ľahšia forma odznie do dvoch týždňov, v ťažších prípadoch pretrvá aj mesiace a patrí do rúk psychiatra či psychológa. 

8. Mŕtvica – pôrodom sa zvyšuje u žien aj riziko mozgovej príhody, spolupôsobiacimi faktormi sú obezita, vysoký krvný tlak a vyšší vek rodičiek, podľa štúdií toto riziko pre ženy do dvanásť mesiacov od pôrodu za posledné tridsaťročie stúplo o osemdesiattri percent najmä pre stúpajúci vek rodičiek a nezdravú životosprávu. 

9. Embólia – Žilová trombóza následkom krvnej zrazeniny hrozí približne dvom šestonedieľkam z tisíc, podľa britskej štúdie sú rizikovými faktormi pôrod mŕtveho dieťatka, zápalové ochorenia čriev, krvácanie počas pôrodu, obezita, cisársky rez.

Pôrod

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor