MENU
rodina-a-tehotenstvo

Môžete covid pozitívna nakaziť svojho novorodenca? Zisťovali sme ju odborníkov

Ak sa bábätko nakazí od vás covidom, bude to vážne?

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Môžete covid pozitívna nakaziť svojho novorodenca? Zisťovali sme ju odborníkov

Prípad z košickej nemocnice, kedy si 19-ročná mama odmietla nasadiť nielen rúško, ale aj absolvovať test na covid-19, je extrém. No po jarnej vlne znova upriamil pozornosť na otázku, do akej miery má pandémia ovplyvniť príchod detí na svet.

Obavy môže vzbudzovať pozitívny výsledok testu. „Pri pozitivite na Covid-19 u pacientky má ošetrujúci personál ochranné osobné prostriedky - overal, respirátor, okuliare, čiapku, rukavice, návleky, štít. Myslím si, že na základe epidemiologickej situácie a množstva pribúdajúcich chorých je ochrana pri Covid-19 v súčasnosti najvyššia,“ opisuje MUDr. Iveta Kostelníková, primárka neonatológie v košickej nemocnici L. Pasteura. „V prípade pozitívnej rodičky sa pôrod vedie v osobitnej pôrodnej sále, mamičke odporúčame rúško, ale nenariaďujeme ho. Je to individuálne, závisí to od potrieb matky. Ak sa jej zle dýcha, môže si ho zložiť. Mamičku však dopredu informujeme, že bonding a dotepanie pupočníka nerealizujeme a následnú starostlivosť o dieťa a dojčenie s ňou dohodneme,“ upresňuje neonatologička.

Prídete o bonding?

Neonatologička zdôrazňuje, že bonding nepodceňujú. „Snažíme sa, aby deti ostali s matkami a boli dojčené. Pokiaľ klinický stav mamy je dobrý, má len mierne príznaky a dokáže sa o dieťa postarať, je dieťatko pri nej, dojčí ho pri použití ochranných prostriedkov a zvýšeného hygienického režimu. Ak je však klinický stav matky vážny a nevládze sa o dieťa postarať, tak ho izolujeme,“ dodáva lekárka, že najväčší problém sú u nich nemocničné priestory. „Keď máme kam, tak ich izolujeme spolu.“

WHO je za bonding

Rovnaký princíp by sa mal dodržiavať aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá na svojej stránke mamy usmerňuje nasledovne: „Blízky kontakt a skoré, exkluzívne dojčenie pomáha bábätku prosperovať. Mali by vás podporovať v bezpečnom dojčení pri zachovaní dobrej respiračnej hygieny, v kontakte s novorodencom koža na kožu a v zdieľaní izby s vašim dieťaťom. Mali by ste si umývať ruky pred a po dotyku dieťaťa a všetky povrchy udržiavať čisté. So symptómami covid-19 sa radí nosiť ochranné rúško počas akéhokoľvek kontaktu s dieťaťom.“

Nakazíte ho?

Tento názor zastáva aj neonatologička Kostelníková: „Riziko, že sa dieťa od matky nakazí transplacentárne, alebo pri pôrode, alebo počas dojčenia je minimálne. Mohlo by sa nakaziť respiračnou cestou kvapôčkami, preto sa matke odporúča nosenie respirátora a zvýšená hygiena rúk, prípadne pomoc tretej zdravej osoby. Materské mlieko ho chráni.“  Podľa organizácie CDC  súčasné dôkazy naznačujú, že riziko, že novorodenec získa nový koronavírus od svojej matky, je nízke a nie je žiadny rozdiel v riziku infekcie, či je o novorodenca postarané v samostatnej miestnosti alebo či zostáva v matkinej izbe. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by mali v procese lekárskeho rozhodovania rešpektovať autonómiu matiek, tvrdí CDC. Pre nedostatok relevantných dát však neodporúča odložené podviazanie pupočníka a okamžitý kontakt koža na kožu bezprostredne po pôrode.

Bude to vážne?

Ak by sa aj novorodenec nakazil, podľa CDC ochorenie u bábätiek nemáva dramatický priebeh. „Súčasné dôkazy naznačujú, že infekcie novým koronavírusom u novorodencov sú menej časté. Ak dôjde k infikovaniu novorodencov, väčšina má buď asymptomatický priebeh, alebo mierne ochorenie. Závažné ochorenie u novorodencov, vrátane chorôb vyžadujúcich mechanickú ventiláciu, sa hlásilo, ale javí sa ako zriedkavé. Novorodenci so zdravotnými problémami a deti predčasne narodené pred 37. gestačným týždňom veku môžu mať vyššie riziko závažného ochorenia vyvolaného COVID-19,“ dodáva CDC a súhlasí aj doktorka Kostelníková: „Áno, ak sa dieťa narodí predčasne a prekladá na novorodeneckú JIS, dieťa dočasne izolujeme. Na JIS by covid-19 pozitívna matka nemala chodiť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac

Mám obezitu. Ako mám upraviť stravu, aby som začal chudnúť?

Zmeniť treba postupne dve kľúčové veci – stravu a pohyb, konkrétne zmeniť množstvo, zloženie stravy, aj stravovacie návyky, a zvýšiť pohybovú aktivitu. Ak sa toto nastaví správne nebudete mať ani pocit, že by ste jedli málo. Váš kalorický príjem by mal byť na úrovni okolo 2000 kCal na deň. Na úvod vám pomôžu kalorické tabuľky. Skúste vynechať sladené nápoje, piť len čaj, minerálku a čistú vodu. Hlavné jedlo by ste na tanieri mali mať rozložené tak aby 1/2 taniera tvorila zelenina ideálne čerstvá, ¼ bielkoviny - mäso, alebo ryba, strukoviny, vajce či tvaroh, mliečne výrobky s obmedzeným množstvom tukov, ale bohaté na bielkoviny a ¼ by mala byť príloha – teda ryža, zemiaky, cestoviny. Dôležitá je pravidelnosť jedenia,  nenechajte sa vyhladovať, aby ste potom nekontrolovane nejedli. Tri hodiny pred spaním nejedzte. Pre niekoho je riešenie aj „intermitent fasting“, kedy si vyhradíte čas, ideálne 8 hodín, kedy budete jesť, napríklad od 10:00 do 18:00 hodiny. Čas si samozrejme vyhraďte podľa toho ako vám to vyhovuje.  Potom už nejete nič, pijete len vodu. Denne by ste mali prejsť 10 000 krokov, čo je tak 5 až 7 kilometrov. Počítať kroky vám pomôže aplikácia v mobile alebo fitnes náramok. Počas týždňa cvičte 150 minút strednou až vysokou intenzitou. Pomôže vám s tým aplikácia do mobilu  „Home workout“.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia