MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pohľad lekárky: Deti sa v školách hrbia, lavice by mali vyzerať úplne inak!

Chrbticu narovná aj správne držanie pera.
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Pohľad lekárky: Deti sa v školách hrbia, lavice by mali vyzerať úplne inak!

Viac hodín sedenia v škole znamená viac príležitostí kaziť si chrbát. Ako tomu zabrániť?

Veľmi dôležitým je efektívne sedenie a úchop a čím skôr si ich školáci osvoja, tým lepšie sa im bude v škole pracovať a dariť, radí rehabilitačná lekárka MUDr. Dagmar Lizáková z Bratislavy. Ako to má vyzerať, môžete s deťmi nacvičiť doma.

Psychologička o kyberšikane: Kontrolujte svoje dieťa s dôverou

Za lavicou stáť?

Dnešný štýl života pripomína skôr Homo sedentarius, človeka sedavého, oproti pôvodnému účelu, na ktorý bolo telo dizajnované. Testuje sa zavádzanie pracovných stolov pre dospelých, kde sa funguje “na stojáka“. Množia sa štúdie, ktoré vyhodnocujú efekt podobných lavíc pre žiakov. Pamätáte si z rozprávania starších generácií šikmé lavice? Postupne vymizli, z pohľadu vplyvu na chrbticu však podporujú sed s prirodzeným zakrivením krčného a driekového úseku chrbtice.

V súčasnosti sú dostupné stoly s naklápacou plochou, či stoličky umožňujúce dynamický sed. Ako však so vzpriameným sedom skĺbiť naše klasické lavice?Takto sedieť totiž vydržíme pár minút, po chvíli sa zjaví únava, zhrbíme sa, je nám to nepohodlné. „Správny sed má pritom význam pre efektívne dýchanie, písanie, vývoj pohybového systému a pre pohybové návyky do budúcnosti,“ hovorí MUDr. Dagmar Lizáková.

VIDEO: Neuveríte! 3-mesačné bábätka stoja samy vďaka špeciálnej technike

Ako sedieť a písať?

Kým sa nových lavíc dočkáme, deti sa môžu naučiť zdravšiemu sedeniu už teraz. Pozrite si, ako to má vyzerať vo FOTOGALÉRII :-)

  • primeraná výška stola a stoličky - aby nohy dieťaťa celou plochou spočívali na podlahe a ruky mohlo mať pohodlne položené na stole, s pokrčenými lakťami
  • panva na stoličke - pri písaní je najlepšie sedieť s panvou celou šírkou uloženou na stoličke, s ľahkým naklonením dopredu
  • stehná rovnobežne - pričom zákolenné jamy sa nedotýkajú okraja stoličky
  • kolená sú mierne od seba - a v pravom uhle
  • trup s vystretým chrbtom - je v ľahkom predklone smerom k lavici, no neopiera sa o ňu
  • ruky pokrčené v lakťoch - sú voľne uložené na lavici a umožňujú aj praktické natočenie zošita u pravákov pravým horným rohom smerom nahor, u ľavákov zase ľavým horným rohom nahor
  • zasunutá brada - namiesto predsúvania, ak dieťa naťahuje krk príliš blízko k lavici, aby lepšie videlo, neprospieva to ani chrbtici - treba zvážiť návštevu očného lekára a prípadnú korekciu zraku

Zdravé tipy na desiatu. Aby váš školák v lavici nezaspával

Dôležité je aj pero

Ako správne uchopiť pero či ceruzu? Prečo je to vôbec dôležité? Správne znamená hlavne efektívne, aby sa deti vyhli zbytočnému výdaju energie. „Poznámky ručne zapísané do zošita sú pre zapamätávanie užitočné, ideálne, ak sú aj dostatočne čitateľné - a na to je dobrý úchop výhodný,“ vysvetľuje odborníčka, že optimálne je držať pero prvými troma prstami do tvaru štipky: palcom, ukazovákom a prostredníkom. Záleží aj na držaní ceruzy v primeranej výške relatívne blízko k papieru, sklone ceruzy pod uhlom cca 45°, a na pridržiavaní papiera druhou rukou.

Čítajte aj:

Chrbtica

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor