MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pohár vína vraj neuškodí ani počas tehotenstva

Raz za čas by pohár vína plodu nemal ublížiť, ale riskovať netreba.
Rodina a tehotenstvo

Pohár vína vraj neuškodí ani počas tehotenstva

Alkohol nie je zvyčajne nápoj, po ktorom siahnu ženy v očakávaní. Vraj ale nenarobí toľko škody, ako sa hovorí. Aspoň podľa najnovšej štúdie.

Deti narodené matkám, ktoré si v rozumnom množstve dopriali alkohol aj počas tehotenstva, netrpia žiadnymi poruchami rovnováhy. Britskí vedci študovali takmer 7 000 rodičov a ich deti, ktoré sa narodili v rokoch 1991 a 1992. Deti testovali v chôdzi po kladine a stoji na jednej nohe so zavretými očami.

Z alkoholu lepšia rovnováha?

Tie deti, ktorých matky priznali tri až sedem alkoholických nápojov týždenne počas 18. týždňa tehotenstva, patrili k 25 % najúspešnejším v cvičeniach rovnováhy. Už štúdia z Dánska tvrdila, že ľahká až stredná konzumácia alkoholu na začiatku tehotenstva nevyústi k poklesu inteligencie, pozornosti alebo sebaovládania u detí vo veku päť rokov. Ale naopak, nadmerné pitie spôsobuje poškodenie plodu už v štádiu vývoja.

 

Napriek tomu, že lepšia rovnováha je ukazovateľom zdravého vývoja mozgu dieťaťa ešte v maternici, aktuálne výsledky nemusia nutne znamenať, že by tehotné ženy mali začať piť. Alkohol môže spôsobiť fyzické deformity, rovnako ako zmeny správania sa a kognitívne príznaky.

Tehotenstvo

Väčšina matiek v štúdii (70 %) nepila vôbec a len 25 % z nich pilo mierne. Asi 5 % pilo sedem alebo viac alkoholických nápojov týždenne, a jedna zo siedmich žien pravidelne konzumovala štyri alebo viac nápojov na jedno posedenie, čo sa pokladá za nárazové pitie.

Viac zaváži prostredie

Britskí vedci skúmali aj iné faktory, ktoré by mohli vysvetliť výsledky testu rovnováhy, vrátane veku matky, fajčenia a predchádzajúceho tehotenstva. Zistili, že umiernení konzumenti mali vyššie vzdelanie a patrili k lepšie zabezpečeným sociálno-ekonomickým vrstvám.

Aj to by mohlo mať vplyv na lepšie výsledky. Mladí ľudia môžu mať teda prospech z lepšieho vzdelania, fyzickej aktivity a iných faktorov, ktoré vyrovnajú poruchy spôsobené alkoholom. Štúdia nenaznačuje, že alkohol nie je vôbec nebezpečný. Nič sa nestane, ak sa alkoholu pre istotu vzdáte, aj napriek tomu, že víno je dobré pre vaše lono. Zdravie dieťaťa má predsa prednosť.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor