Deti narodené matkám, ktoré si v rozumnom množstve dopriali alkohol aj počas tehotenstva, netrpia žiadnymi poruchami rovnováhy. Britskí vedci študovali takmer 7 000 rodičov a ich deti, ktoré sa narodili v rokoch 1991 a 1992. Deti testovali v chôdzi po kladine a stoji na jednej nohe so zavretými očami.
Z alkoholu lepšia rovnováha?
Tie deti, ktorých matky priznali tri až sedem alkoholických nápojov týždenne počas 18. týždňa tehotenstva, patrili k 25 % najúspešnejším v cvičeniach rovnováhy. Už štúdia z Dánska tvrdila, že ľahká až stredná konzumácia alkoholu na začiatku tehotenstva nevyústi k poklesu inteligencie, pozornosti alebo sebaovládania u detí vo veku päť rokov. Ale naopak, nadmerné pitie spôsobuje poškodenie plodu už v štádiu vývoja.
Napriek tomu, že lepšia rovnováha je ukazovateľom zdravého vývoja mozgu dieťaťa ešte v maternici, aktuálne výsledky nemusia nutne znamenať, že by tehotné ženy mali začať piť. Alkohol môže spôsobiť fyzické deformity, rovnako ako zmeny správania sa a kognitívne príznaky.
Väčšina matiek v štúdii (70 %) nepila vôbec a len 25 % z nich pilo mierne. Asi 5 % pilo sedem alebo viac alkoholických nápojov týždenne, a jedna zo siedmich žien pravidelne konzumovala štyri alebo viac nápojov na jedno posedenie, čo sa pokladá za nárazové pitie.
Viac zaváži prostredie
Britskí vedci skúmali aj iné faktory, ktoré by mohli vysvetliť výsledky testu rovnováhy, vrátane veku matky, fajčenia a predchádzajúceho tehotenstva. Zistili, že umiernení konzumenti mali vyššie vzdelanie a patrili k lepšie zabezpečeným sociálno-ekonomickým vrstvám.
Aj to by mohlo mať vplyv na lepšie výsledky. Mladí ľudia môžu mať teda prospech z lepšieho vzdelania, fyzickej aktivity a iných faktorov, ktoré vyrovnajú poruchy spôsobené alkoholom. Štúdia nenaznačuje, že alkohol nie je vôbec nebezpečný. Nič sa nestane, ak sa alkoholu pre istotu vzdáte, aj napriek tomu, že víno je dobré pre vaše lono. Zdravie dieťaťa má predsa prednosť.