MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pohár vína vraj neuškodí ani počas tehotenstva

Raz za čas by pohár vína plodu nemal ublížiť, ale riskovať netreba.
Zdroj: Profimedia.sk
Rodina a tehotenstvo

Pohár vína vraj neuškodí ani počas tehotenstva

Alkohol nie je zvyčajne nápoj, po ktorom siahnu ženy v očakávaní. Vraj ale nenarobí toľko škody, ako sa hovorí. Aspoň podľa najnovšej štúdie.

Deti narodené matkám, ktoré si v rozumnom množstve dopriali alkohol aj počas tehotenstva, netrpia žiadnymi poruchami rovnováhy. Britskí vedci študovali takmer 7 000 rodičov a ich deti, ktoré sa narodili v rokoch 1991 a 1992. Deti testovali v chôdzi po kladine a stoji na jednej nohe so zavretými očami.

Z alkoholu lepšia rovnováha?

Tie deti, ktorých matky priznali tri až sedem alkoholických nápojov týždenne počas 18. týždňa tehotenstva, patrili k 25 % najúspešnejším v cvičeniach rovnováhy. Už štúdia z Dánska tvrdila, že ľahká až stredná konzumácia alkoholu na začiatku tehotenstva nevyústi k poklesu inteligencie, pozornosti alebo sebaovládania u detí vo veku päť rokov. Ale naopak, nadmerné pitie spôsobuje poškodenie plodu už v štádiu vývoja.

 

Napriek tomu, že lepšia rovnováha je ukazovateľom zdravého vývoja mozgu dieťaťa ešte v maternici, aktuálne výsledky nemusia nutne znamenať, že by tehotné ženy mali začať piť. Alkohol môže spôsobiť fyzické deformity, rovnako ako zmeny správania sa a kognitívne príznaky.

Tehotenstvo

Väčšina matiek v štúdii (70 %) nepila vôbec a len 25 % z nich pilo mierne. Asi 5 % pilo sedem alebo viac alkoholických nápojov týždenne, a jedna zo siedmich žien pravidelne konzumovala štyri alebo viac nápojov na jedno posedenie, čo sa pokladá za nárazové pitie.

Viac zaváži prostredie

Britskí vedci skúmali aj iné faktory, ktoré by mohli vysvetliť výsledky testu rovnováhy, vrátane veku matky, fajčenia a predchádzajúceho tehotenstva. Zistili, že umiernení konzumenti mali vyššie vzdelanie a patrili k lepšie zabezpečeným sociálno-ekonomickým vrstvám.

Aj to by mohlo mať vplyv na lepšie výsledky. Mladí ľudia môžu mať teda prospech z lepšieho vzdelania, fyzickej aktivity a iných faktorov, ktoré vyrovnajú poruchy spôsobené alkoholom. Štúdia nenaznačuje, že alkohol nie je vôbec nebezpečný. Nič sa nestane, ak sa alkoholu pre istotu vzdáte, aj napriek tomu, že víno je dobré pre vaše lono. Zdravie dieťaťa má predsa prednosť.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor