MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pocikávanie je pre deti 3. najväčší stres po smrti rodičov. Psychické príčiny väčšinou nemá

Najčastejšie je za nočným pocikávaním u starších detí fyziologická príčina, ktorú nedokáže ovplyvniť.

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Pocikávanie je pre deti 3. najväčší stres po smrti rodičov. Psychické príčiny väčšinou nemá

Odborní garanti

MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Päťročné dieťa sa hanbí už bez toho, aby ste ho hrešili. Ako postupovať, ak sa budí mokré?

Schopnosť kontrolovať močenie a tvorbu moču sa u dieťaťa vyvíja postupne. „U každého iným tempom, podobne ako reč, chôdza. Malí to dokážu najskôr cez deň okolo tretieho roku a neskôr v noci. Do piateho roku by táto schopnosť mala byť vyvinutá aj počas spánku. Občasné denné pomočenie alebo cvrknutie u menších detí je však normálnou súčasťou vývinu. Mnohé sú také zabrané do hry, že si zabudnú odskočiť,“ hovorí pediatrička MUDr. Dana Jurečková, PhD. z nemocnice v Michalovciach.

O pomočovaní hovoríme vtedy, ak dieťa neudrží moč a mimovoľne sa pociká v spánku po piatom roku alebo počas dňa po štvrtom roku,“ vysvetľuje detská lekárka. V noci sa to častejšie stáva chlapcom, cez deň dievčatám. Pravidelne sa pritrafí 10 – 15 percentám detí starších ako päť rokov, dvom percentám nad 12 rokov a dokonca i percentu dospelých. „Nočné pomočovanie sa môže znova objaviť aj u detí, ktoré boli predtým ‚suché‘. Vtedy hovoríme o sekundárnej enuréze. Také pomočovanie často vzniká po veľkých zmenách v živote dieťaťa – nástup do škôlky, narodenie mladšieho súrodenca, sťahovanie, rozvod rodičov. Môže mať však aj iné spúšťače, preto treba navštíviť svojho detského lekára,“ zdôrazňuje lekárka, že v prvom rade treba vylúčiť tie telesné.

Chýbajúci hormón

Najčastejšími príčinami sú pritom také, ktoré dieťa ani vy nemôžete ovplyvniť – znížená kapacita močového mechúra, ťažké budenie a nadmerná produkcia moču počas noci. „Moč sa tvorí v obličkách a jeho množstvo riadi dôležitá látka v organizme – vazopresín. V noci sa jej vyplaví viac a tým sa zmenší objem vyprodukovaného moču. Močový mechúr sa napĺňa pomalšie a nemusí sa v noci vyprázdniť. Veľká časť detí s nočným pomočovaním má v noci vylučovanie vazopresínu nedostatočné. Následne sa vytvorí veľa moču. Dieťa spí a mozog nie je schopný rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou,“ vysvetľuje nefrologička MUDr. Andrea Černianska, MPH, z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na Kramároch v brožúrke Nočné pomočovanie detí.

Podľa pediatričky Dany Jurečkovej je okrem nedostatku tohto hormónu často vo veci oneskorené dozrievanie nervovej sústavy. „Svoju úlohu môže u časti pacientov zohrať genetická dispozícia. Ak sa obaja rodičia v detstve v noci pomočovali, riziko enurézy je u potomka približne 70-percentné, v prípade postihnutia jedného rodiča približne 40-percentné,“ hovorí pediatrička.

Udržať obsah močového mechúra môže byť náročné aj pre predškolákov či školákov.Udržať obsah močového mechúra môže byť náročné aj pre predškolákov či školákov.
Udržať obsah močového mechúra môže byť náročné aj pre predškolákov či školákov.
Zdroj: Shutterstock

Banálne príčiny

Ak sa nepotvrdí žiadny chorobný proces, ide o takzvanú primárnu nočnú enurézu. Možno sa ukáže, že za všetkým stojí iba pohár vody navyše. „Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, močový mechúr sa mu naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného je dôležitý spánkový režim,“ odporúča pediatrička Dana Jurečková ukladať sa do postele a vstávať približne v rovnakú hodinu. „Ďalším opatrením je určiť, kedy bude dieťa chodiť pravidelne na záchod – ideálne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy sa bude snažiť vycikať dôkladne, aby sa mu za päť minút nechcelo znova. Samozrejmosť by mala byť návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po zobudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Môže sa vyskytnúť pri zmene režimu v novej škôlke, škole alebo pri spánku v cudzom prostredí,“ oboznamuje pediatrička.

Hanbia sa

Rozhodne za to dieťa nehrešte a nestresujte. Už samotná nehoda je preň záťaž, pociťuje zlyhanie a veľký strach, aby sa mu to nestalo opäť. V štúdii uverejnenej v British Journal of Urology samotné deti označili nočné pomočovanie za tretiu najstresujúcejšiu skúsenosť – po rozvode a smrti rodičov. „Spôsobuje emocionálnu a sociálnu izoláciu dieťaťa, pocity menejcennosti i poruchy komunikácie. Pomočovanie u detí vyvoláva hanbu a strach. Nemôže spať u kamaráta, nemôže chodiť na školské výlety, navštevovať školu v prírode. Štúdie dokázali, že deti s pomočovaním sú zmätené, nahnevané, depresívne a môžu mať veľké ťažkosti pri kontakte s kamarátmi a pri plnení školských povinností. Spôsobuje znížené sebahodnotenie a sebaistotu, veľakrát dokonca ešte nižšie než deti trpiace inými chronickými ochoreniami ako napríklad cukrovka,“ uvádza doktorka Černianska.

Neodkladajte to

Ak sa vaše dieťa staršie ako päť rokov pravidelne pocikáva a nepomohla žiadna z režimových zmien, na vylúčenie alebo potvrdenie telesnej príčiny ho musí vyšetriť odborník. Vaše prvé kroky by mali viesť k všeobecnému lekárovi, ktorý dieťa môže odporučiť do nefrologickej alebo urologickej ambulancie, kde sa pomočovaniu venujú špecialisti a po diagnostike príčiny navrhnú konkrétny postup. „Nočné pomočovanie sa dá účinne a bezpečne liečiť. Podstata liečby spočíva v napodobnení prirodzenej schopnosti organizmu regulovať množstvo nočného moču na normálne hodnoty. Liečba nie je jednorazová, ale dlhodobá. Jej dodržiavanie pomôže dieťaťu získať čoraz väčšiu istotu v ovládaní močového mechúra. Nočné pomočovanie, rovnako ako iné dlhodobé neliečené choroby môžu ovplyvniť fyzický a psychický vývin dieťaťa. Čím skôr sa o probléme porozprávate s odborníkom, tým lepšie pre vaše dieťa,“ prízvukuje nefrologička Černianska. Navyše, čím častejšie sa dieťa pomočuje, tým je pravdepodobnejšie, že sa mu to bude stávať aj v dospelosti.

Liečba pomočovania sa začína vždy u rodičov. Rodičia by sa mali oboznámiť s problémom, riešiť ho a neodkladať riešenie na neskôr. Práve pomoc z ich strany, odovzdanie zodpovednosti dieťaťu a pochvala za akékoľvek známky zlepšenia vytvárajú u dieťaťa správnu mieru motivácie, ktorá prispieva k dobrému efektu liečby,“ hovorí Jurečková.

Suché opatrenia

  • dávajte dieťaťu denne 6-8 pohárov tekutín
  • ponúkajte väčšiu časť z nich do 17. hodiny, po 17. hodine tekutiny obmedzte
  • upozorňujte ho na návštevu toalety každé dve hodiny aj bez nutkania na cikanie
  • motivujte chlapca pred spánkom močiť v sede
  • obmedzte mu šumivé, sladké nápoje a s obsahom kofeínu
  • nenechávajte pohár s pitím na nočnom stolíku
  • netrestajte za nehodu, nevšímajte si ju

U lekára

Všeobecný lekár, nefrológ alebo urológ vám môžu odporučiť zriadiť si pitný a mikčný denník a zápisník suchých nocí. V prvom zaznamenávate objem a druh prijatých tekutín a vylúčeného moču, čo vám a lekárovi pomôže zorientovať sa v spúšťačoch pocikávania, zápisník suchých nocí zas v sledovaní pokroku liečby.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia