MENU
rodina-a-tehotenstvo

Plánujete potomstvo a nedarí sa vám? IVF pomohla tisíckam párov

Ilustračné foto
Rodina a tehotenstvo

Plánujete potomstvo a nedarí sa vám? IVF pomohla tisíckam párov

Počať dieťa nie je pre niektoré páry jednoduché... Varovné príznaky neplodnosti však nemusia byť dôvod na rezignáciu. Vďaka pokrokom v medicíne sa využíva komplexná séria postupov, na podporu plodnosti a pomoci pri počatí dieťaťa.

Zistite, čo všetko môžete očakávať od metódy umelého oplodnenia IVF – oplodnenie in vitro. Je tento postup bezpečný? Je potrebná zmena poisťovne, ak vaša súčasná zdravotná poisťovňa zákrok neprepláca?

Neplodnosť v číslach: Aké sú štatistiky?

Na základe dostupných informácii, ktoré zverejnil zdravotný systém UCLA Health sa odhaduje, že problémy s počatím dieťaťa má vo svete až pätnásť percent párov, čo v číslach predstavuje zhruba štyridsaťosem a pol milióna. Pokiaľ ide o najnižšiu mieru plodnosti, išlo by o južnú a východnú Európu, za ktorou nasleduje východná Ázia – pri prepočte približne jeden a pol dieťaťa na ženu. Pri štatistikách neplodnosti podľa pohlavia zastupujú muži vo veku pätnásť až štyridsaťštyri rokov až deväť percent. Ženy v rovnakej vekovej skupine predstavujú desať percent. Vo všeobecnosti sa plodnosť u väčšiny žien začína znižovať v dvadsiatom až tridsiatom roku života a rýchlejšie klesá po tridsiatom piatom roku života. Ako však problémy s neplodnosťou rieši svetovo uznávaná metóda IVF?

Na akom princípe funguje umelé oplodnenie?

Telo zdravej ženy počas ovulácie uvoľní z vaječníkov jedno dozreté vajíčko (ojedinele aj viac) pripravené na oplodnenie. Ak žena nie je schopná ovulácie prirodzenou cestou, ide o je jeden z dôvodov, prečo pár nemôže počať. V skutočnosti však existuje množstvo vrodených alebo získaných príčin neplodnosti, ktoré sa môžu vyskytnúť u obidvoch pohlaví. IVF liečba patrí medzi svetovo rozšírený spôsob, ako zrealizovať oplodnenie vajíčka spermiami od súčasného partnera alebo iného anonymného darcu.

Keďže organizmus každej pacientky je individuálny, lekári nasadzujú špecifickú liečbu pre každú záujemkyňu o umelé oplodnenie. Jedna z častých metód zahŕňa stimuláciu hormónmi. Na začiatku sa prostredníctvom liekov na hormonálnu stimuláciu docieli dozrievanie vajíčok. Lekár tiež určí deň, kedy sa už dozreté vajíčka odoberú punkciou (tzv. odber oocytov OPU). Počas punkcie budete v stave krátkodobej celkovej anestézie a po nej si nejaký čas odpočiniete na lôžku. Samotné oplodnenie sa zvykne vykonať tak, že embryológovia kvapnú vzorku spermií k odobratým vajíčkam (prípadne použijú metódu ICSI, keď vložia vybratú spermiu priamo do vajíčk). Ak dôjde k oplodneniu vajíčok, vzniknuté embryá sa vložia do inkubátora na kultiváciu a po troch až piatich dňoch sa pri krátkom zákroku vložia do dutiny maternice. Prípadné ďalšie embryá sa môžu zmraziť a použiť inokedy.

Zdravotné poistenie a IVF: Je umelé oplodnenie nákladné?

Tak ako iné lekárske zákroky, aj umelé oplodnenie nie je bezplatné. Je potrebné si uvedomiť, že všetky konzultácie, testy a liečebné postupy sú nákladné. Aj z tohto dôvodu by ste mali zistiť, či vaša zdravotná poisťovňa aspoň do určitej miery prepláca úkony týkajúce sa umelého oplodnenia. Ak máte seriózny záujem o IVF, avšak vaše zdravotné poistenie ho nepokryje, dobrým riešením je zmena poisťovne. V Union zdravotnej poisťovni poskytujeme príspevok na umelé oplodnenie až do výšky tisícdvesto eur. Ak máte zdravotné poistenie u nás, poskytneme vám príspevok na vyšetrenie spermiogramu, predimplantačnú genetickú diagnostiku PGD, ale aj na vyššie spomenutú metódu ICSI.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor