MENU
rodina-a-tehotenstvo

Čo pomohlo Petre Polnišovej pri problémoch so štítnou žľazou?

Nesedím  a nečakám, že veď mi dajú nejaké lieky. Snažím sa nájsť všetky dostupné možnosti, ako si pomôcť.
Rodina a tehotenstvo

Čo pomohlo Petre Polnišovej pri problémoch so štítnou žľazou?

Vždy usmiata Petra Polnišová (45) tvrdí, že je melancholik a má rada ticho. Ako zvláda rolu učiteľky doma a v seriáli?

Všetci chlapci chceli kedysi byť smetiari a dievčatká lákalo byť učiteľkou. Je rola profesorky v seriáli Pán profesor naplnený aj váš detský sen?

Rozhodne som učiteľské ani profesorské sny nemala. Nie som typ človeka, ktorý má pretlak pocitu, že chce mentorovať a učiť druhých. Samozrejme, dobrá rada nikdy nie je zlá, ale študovať učiteľstvo som netúžila. Teraz sa v tom ešte utvrdzujem, lebo pri online vyučovaní musím pomáhať svojim deťom a vidím, že učiteľstvo je mimoriadne náročná práca.

Nakrúcalo sa vám príjemne s takým množstvom mladých ľudí? Sú iní, než akí sme boli my?

Ja nemám pocit, že sú iní. Skôr som si uvedomila, že ešte nedávno som bola ja v pozícii tej mladej, dynamickej, šikovnej a teraz som na druhej strane. Je to veľká zábava, lebo sa vôbec necítim, že by som mala byť na pozícii 45+. Nejako mi to doteraz vôbec neprišlo.

Najznámejšia herečkina rola je Erika Bednáriková z Hornej Dolnej.Najznámejšia herečkina rola je Erika Bednáriková z Hornej Dolnej.
Najznámejšia herečkina rola je Erika Bednáriková z Hornej Dolnej.
Zdroj: TV Markíza

Pozrite si celú FOTOgalériu TU

Je tento pandemický spôsob fungovania vyčerpávajúci?

Med lízať to nie je, robíme, čo sa dá. A musím priznať, že v istej fáze to už začalo byť pre deti aj pre rodičov frustrujúce. Kým to trvalo mesiac-dva a bolo vidno svetlo na konci tunela, brali sme to ako nejakú výnimočnú situáciu. Ale deti sú s malými prestávkami na domácom vyučovaní už rok a prestáva to byť výnimočné aj zábavné. Vždy som dbala na to, aby deti mali systém a rutinu – umyť zuby, raňajky, škola a tak ďalej. Keď sa toto začalo strácať, dochádzalo k chaosu. A toto si vyžaduje naozaj energiu a celý deň. Francúzska škola, kam chodia moji synovia, je iná aj v tom, že majú vyučovanie do tretej. Takže je to veľmi náročné pre všetkých – deti, učiteľov aj rodičov. Myslím, že by sme si všetci zaslúžili medaily, aj keď neviem, na čo by nám boli.😊

Vy aj dve! Učíte sa so synmi vo francúzštine?

Áno. A musím povedať, že sa mi francúzština úžasne zlepšila. Už viem, ako sa povie priamka, úsečka, kružidlo... Do mnohých matematických zadaní sa musím zapájať aj ja a naštudovať si, o čom je reč, o čom sa točí. Nie je to zábava. Ale toto je ten najmenší problém. Väčší je, že deti po takom dlhom čase doma strácajú motiváciu. Moji chlapci sa mimoriadne, naozaj mimoriadne tešia do školy a na kamarátov, spolužiakov. Motivovať ich tým, že sa to raz skončí, je veľmi náročné.

Nesedím a nečakám, že veď mi dajú nejaké lieky. Snažím sa nájsť všetky dostupné možnosti, ako si pomôcť.
Petra Polnišová

Dávnejšie ste mali problémy so štítnou žľazou, takmer na rok vás vyradila z práce. Veľmi vám vtedy pomohla ajurvédska kúra. Účinkuje dodnes?

Nebola to len ajurvéda, každého pol roka chodím k svojej endokrinologičke, najlepšej na svete, pani doktorke Ružinákovej. Som teda neustále pod kontrolou a štítnu žľazu mám stabilizovanú. Od spomínanej kúry som s ňou nemala žiadny problém. Uznávam kombináciu súčasnej a alternatívnej medicíny a všetko, čo pomôže, sa ráta. Ale vždy som konzultovala a konzultujem s pani doktorkou a som veľmi poslušný pacient. Možností liečby je veľa a každému sadne niečo iné.

Keď takto študujete o zdraví, ešte ste si nenaštudovali, ako prestať fajčiť?

Milujem sa rozprávať o zdraví, som študijný hypochonder. Všetky choroby si mimoriadne rada naštudujem, nielen svoje, aj svojich kamarátov. Veľmi ma to baví. A k tomu fajčeniu, zatiaľ som sa ho úplne nevzdala, ale fajčím pomerne málo. Som „degustačný“ fajčiar, žiadne škatule denne nepadajú. Ale máte pravdu, vždy je čas sa nad sebou zamyslieť.

Ste taká veselá kopa, prečo o sebe tvrdíte, že ste melancholik? Ten je podľa definície trudnomyseľný, negativista, introvert... Toto na vás sedí?

Možno by ste sa čudovali, ale áno. Mám tendencie byť melancholická. Rada sa aj smejem a zabávam, ale často sú aj chvíle, keď idem do seba a mám mimoriadne rada ticho, všeličo mi letí hlavou a nie vždy sú to optimistické myšlienky. Ale naučila som sa, že šport vybije z hlavy všetku negatívnu energiu. A, našťastie, môj partner je vyslovený sangvinik, tak ak náhodou treba, on ma vyvedie z každej tmy.

Celý rozhovor s Petrou Polnišovou nájdete v najnovšom čísle časopisu Zdravie. 

Aprílové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Aprílové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Aprílové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor