MENU
novinky-a-odbornici

Praskajú vám pery? Sú len suché alebo sa začína hlásiť alergia?

V zime sú pery citlivejšie.
Novinky a odborníci

Praskajú vám pery? Sú len suché alebo sa začína hlásiť alergia?

Tyčinku na pery sa oplatí mať poruke, lebo zima ich vysuší. Ale práve v balzamoch či rúžoch sa môže skrývať problém.

Potrebujú viac pozornosti a zvýšenú starostlivosť. Určite ju neodbite pri pocite suchosti obliznutím, to perám skôr ublíži. Niekedy vám však práve ony dávajú na známosť, že v organizme niečo nie je v poriadku.

Zdajú sa vám príliš suché?

„Pery reagujú citlivejšie na vonkajšie podnety a ani prirodzená ochrana nie je taká veľká ako na koži inej časti tela,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. Hoci sa na perách nachádzajú mazové žľazy, sú drobné a nie klasické. Môžete ich však spozorovať, ak napnete pery. Na niektorých miestach uvidíte drobné, zažltnuté bodky – to sú mazové žľazy. Pravidelné premasťovanie môže zlepšiť odolnosť pier. Hoci často je to presne naopak.

Hoci sa za ich šúpaním môžu skrývať aj rôzne choroby, najčastejšie ide o nesprávnu starostlivosť. Najhorším zlozvykom je ich olizovanie v mrazivom počasí. Pocit zvlhčenia sa síce dostaví, ale prejde pár minút a budú ešte suchšie ako predtým, upozorňuje odborníčka. „Olizovania pier sa vyvarujte najmä v zime. Voda na jemnej pokožke primrzne a problém je na svete.“

Je to alergia?

Začína sa kolotoč. Pery sú čoraz suchšie a suchšie, začnú praskať. Zabrať im však dávajú aj vykúrené priestory. Drobné trhlinky sú vďačnou vstupnou bránou pre rôzne baktérie. Riešenie je jednoduché. Majte vždy poruke balzam na pery. Výber správneho prípravku však nemusí byť jednoduchý. Suché pery môžu signalizovať aj alergie. Kým na tele sa prejavujú najčastejšie vyrážkou, pery väčšinou očervenejú a budú netradične lesklé i napäté.„Na okrajoch sa môžu trochu šúpať, pália, prípadne svrbia. Jednoducho pocítite, že niečo nie je v poriadku,“ vymenúva príznaky doktorka Haviarová. „Za alergiami sa môže skrývať čokoľvek. Pele, potravinové alergie či citlivosť na niektorú zo zložiek dekoratívnej kozmetiky či balzamov.“

S medom opatrne

Pochvaľuje si vaša kamarátka balzam s obsahom medu? Práve ten sa často skrýva za alergiami, ktoré spôsobuje ošetrujúca kozmetika. Rovnako ako propolis. Vzorne si premasťujete pery, ale v podstate im dodávate čoraz väčšie množstvo alergénu. Citlivejšie pery môžu výraznejšie vysušovať napríklad aj minerálne oleje.„Ak spozorujte tento problém, zvoľte čo najjednoduchší výrobok. Ideálne je základné zloženie bez pridaných látok. Balzamy by nemali mať nič navyše, vyživujúce ani ošetrujúce zložky,“ radí skúsená odborníčka. Perám niekedy skutočne neublíži len klasický jelení loj alebo obyčajná bravčová masť. Ak vám nerobí ťažkosti med, pokojne si ním pery potrite. Prekrví ich i masáž mäkkou zubnou kefkou. Výraznejší peeling nie je nutný.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia