MENU
rodina-a-tehotenstvo

7 tipov na lepšiu imunitu. Lekárka radí, ako ochrániť deti pred chrípkou a covidom

Túto jeseň dostávajú detské organizmy dvojnásobne zabrať. Ako ich ochrániť?
Rodina a tehotenstvo

7 tipov na lepšiu imunitu. Lekárka radí, ako ochrániť deti pred chrípkou a covidom

V čase korony je pohyb detí v kolektíve ešte väčšia výzva než po iné roky. Lekárka Dominika Duchová z Nemocnice v Spišskej Novej Vsi radí, ako to prežiť v zdraví.

Ako deťom posilniť imunitu, keď sa budú vracať do kolektívu?

Detská imunita dostáva s príchodom do kolektívu po prázdninách poriadne zabrať. Kontakt s novými ľuďmi znamená aj kontakt s novými patogénmi. To slabší imunitný systém nezvládne a výsledkom je upchatý nos, soplík, kašeľ, teploty. Chorobnosť detí, ktoré nie sú na kolektív zvyknuté, prípadne sa do neho vracajú po prázdninách, je vysoká. Ale pobyt v kolektíve je dôležitý, imunita sa trénuje najmä postupným rozvíjaním kontaktov a s nástupom do detských kolektívov. Keďže veľké percento imunitných buniek sa nachádza v črevách, mali by mať vyvážené, pestré stravovanie s dostatočným obsahom minerálov, vitamínov, enzýmov či probiotík, dostatočnú, ale nie prehnanú hygienu, dostatok pohybu, kvalitný spánok, treba vyvarovať sa stresovým situáciám a v niektorých prípadoch i podporiť imunitné funkcie prírodnými prípravkami.

Do kolektívu deťom nezabudnite pribaliť rúško.Do kolektívu deťom nezabudnite pribaliť rúško.
Do kolektívu deťom nezabudnite pribaliť rúško.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia