Dostatočný pitný režim vplýva na rozvoj a zdravé fungovanie organizmu detí. Dôležité je nielen množstvo, ale aj obsah. Nedostatok vody v organizme negatívne ovplyvňuje termoreguláciu, vylučovanie škodlivých látok, spánkový režim aj vitalitu. Kým batoľatá majú dostatok tekutín v materskom alebo umelom mlieku a okrem skutočne horúcich letných dní im netreba ponúkať nič iné, čím viac rokov dieťatko má, tým viac potrebuje piť.
„Veľmi ťažko sa určuje presné množstvo tekutín, ktoré by dieťa malo denne prijať, pretože to závisí od ročného obdobia, jeho fyzickej aktivity, hmotnosti, zdravotného stavu aj skladby potravy, pretože do pitného režimu sa rátajú napríklad aj polievky. Určite nie je na škodu deťom pitie ponúkať, napríklad po jedle alebo počas fyzickej aktivity, no nie je rozumné nútiť ich piť nasilu,“ hovorí detská lekárka MUDr. Jela Solárová.
Voda je základ
Čistá, nemineralizovaná, bez bubliniek a neochutená voda by mala byť hlavnou zložkou pitného režimu detí. Tým, ktorým je núkaná od mala a pravidelne, si ju budú pýtať aj vo vyššom veku a hoci s pomocou rodičov občas „zhrešia“ niekoľkými glgmi sýteného kolového nápoja či džúsu, keď budú skutočne smädné, budú si pýtať čistú vodu.
Predstava, že „džúsik“ je zdravý, veď je z ovocia či zeleniny, nie je celkom pravdivá, dokonca môže byť nebezpečná, pretože v niektorých džúsoch je viac cukru ako v kolových nápojoch. „Na spestrenie pitného režimu môžeme dieťaťu občas ponúknuť stopercentnú ovocnú alebo zeleninovú šťavu, ideálne urobenú doma a zriedenú s vodou v pomere 1 : 1,“ radí pediatrička.
- 79%
- 14%
- 7%
- 0%
- 0%
Váš hlas bol započítaný
Čaj áno, ale nie hocijaký
Do tretice sa dá pitný režim dopĺňať aj čajom, no nie hocijakým. „Pozor si treba dať na zelené a čierne čaje, ktoré obsahujú kofeín, ten pre deti určite vhodný nie je,“ upozorňuje Mariana Veselá. Kofeín v čaji sa niekedy označuje aj ako teín. Ide o tú istú látku, ktorá však pôsobí inak v čaji a inak v káve. „Kofeín v čaji spôsobuje postupné jemné povzbudenie, ktoré však vydrží dlhšie ako po vypití kávy, pretože v čaji je viazaný na aminokyseliny a triesloviny,“ vysvetľuje spôsob fungovania kofeínu v čaji Mariana Veselá.
Lekári pri hnačkách alebo zvracaní odporúčajú deťom čierny čaj, ale pozor, nie slabý, naopak, dlhšie lúhovaný, kedy sa rozpustia aj triesloviny a kofeín v ňom nebude v takom veľkom množstve. A inak nabádajú k opatrnosti. „Čaj odporúčam nesladený a jeho zloženie by malo byť primerané veku dieťatka. Čím je staršie, tým je výber bylinkových alebo ovocných čajov pestrejší. Určite odporúčam deťom podávať iba kvalitné, prírodné čaje, pri ich výbere vedia dobre poradiť aj magistry v lekárňach,“ odporúča detská lekárka.