MENU
rodina-a-tehotenstvo

Pediatrička: Nie každý čaj je vhodný pre deti! Tento im nedávajte

Pitný režim detí môžete dopĺňať aj čajom, no nie hocijakým.
Rodina a tehotenstvo

Pediatrička: Nie každý čaj je vhodný pre deti! Tento im nedávajte

Dostatok tekutín potrebujú deti aj v zime. Viete, aké nápoje sú najvhodnejšie?

Dostatočný pitný režim vplýva na rozvoj a zdravé fungovanie organizmu detí. Dôležité je nielen množstvo, ale aj obsah. Nedostatok vody v organizme negatívne ovplyvňuje termoreguláciu, vylučovanie škodlivých látok, spánkový režim aj vitalitu. Kým batoľatá majú dostatok tekutín v materskom alebo umelom mlieku a okrem skutočne horúcich letných dní im netreba ponúkať nič iné, čím viac rokov dieťatko má, tým viac potrebuje piť.

„Veľmi ťažko sa určuje presné množstvo tekutín, ktoré by dieťa malo denne prijať, pretože to závisí od ročného obdobia, jeho fyzickej aktivity, hmotnosti, zdravotného stavu aj skladby potravy, pretože do pitného režimu sa rátajú napríklad aj polievky. Určite nie je na škodu deťom pitie ponúkať, napríklad po jedle alebo počas fyzickej aktivity, no nie je rozumné nútiť ich piť nasilu,“ hovorí detská lekárka MUDr. Jela Solárová.

Voda je základ

Čistá, nemineralizovaná, bez bubliniek a neochutená voda by mala byť hlavnou zložkou pitného režimu detí. Tým, ktorým je núkaná od mala a pravidelne, si ju budú pýtať aj vo vyššom veku a hoci s pomocou rodičov občas „zhrešia“ niekoľkými glgmi sýteného kolového nápoja či džúsu, keď budú skutočne smädné, budú si pýtať čistú vodu

Predstava, že „džúsik“ je zdravý, veď je z ovocia či zeleniny, nie je celkom pravdivá, dokonca môže byť nebezpečná, pretože v niektorých džúsoch je viac cukru ako v kolových nápojoch. „Na spestrenie pitného režimu môžeme dieťaťu občas ponúknuť stopercentnú ovocnú alebo zeleninovú šťavu, ideálne urobenú doma a zriedenú s vodou v pomere 1 : 1,“ radí pediatrička.

Anketa
Čo pijú vaše deti?

Čaj áno, ale nie hocijaký

Do tretice sa dá pitný režim dopĺňať aj čajom, no nie hocijakým. Pozor si treba dať na zelené a čierne čaje, ktoré obsahujú kofeín, ten pre deti určite vhodný nie je,“ upozorňuje Mariana Veselá. Kofeín v čaji sa niekedy označuje aj ako teín. Ide o tú istú látku, ktorá však pôsobí inak v čaji a inak v káve. Kofeín v čaji spôsobuje postupné jemné povzbudenie, ktoré však vydrží dlhšie ako po vypití kávy, pretože v čaji je viazaný na aminokyseliny a triesloviny,“ vysvetľuje spôsob fungovania kofeínu v čaji Mariana Veselá.

Lekári pri hnačkách alebo zvracaní odporúčajú deťom čierny čaj, ale pozor, nie slabý, naopak, dlhšie lúhovaný, kedy sa rozpustia aj triesloviny a kofeín v ňom nebude v takom veľkom množstve. A inak nabádajú k opatrnosti. Čaj odporúčam nesladený a jeho zloženie by malo byť primerané veku dieťatka. Čím je staršie, tým je výber bylinkových alebo ovocných čajov pestrejší. Určite odporúčam deťom podávať iba kvalitné, prírodné čaje, pri ich výbere vedia dobre poradiť aj magistry v lekárňach,“ odporúča detská lekárka. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia