MENU
rodina-a-tehotenstvo

Patrí váš mobil deťom? Pediatri sprísňujú hranice, toto by ste mali zmeniť

Aj vaše dieťa namiesto listovania stránky v knižke posúva prstíkom ako na smartfóne?
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Patrí váš mobil deťom? Pediatri sprísňujú hranice, toto by ste mali zmeniť

Zleniveli ste počas zimných mesiacov a dovolíte svojmu dieťaťu pozerať telku, či hrať sa s telefónom viac ako predtým? Zadržte!

Televízna obrazovka, či už chceme alebo nie, je súčasťou našich životov. Je príliš idylické si myslieť, že pred jej negatívami deti úplne ochránime. Napokon, sledovanie televízie aj niektoré aplikácie v mobile majú aj poučný apekt. Jediným východiskom je tento druh zábavy deťom správne dávkovať. Viete to dodržať?

Čítajte aj: Deti na tabletoch: Nie je to problém. Poznáme spôsob, ako ich ustrážiť

Až od dvoch rokov

Kým v minulosti Americká asociácia pediatrov (AAP) považovala používanie elektroniky deťmi za úplne nevhodné, teraz odporúča brať do úvahy zrelosť dieťaťa, kontext hry a tiež kvalitu programu. Nejde pritom len o televíziu, ale tiež o inteligentné telefóny, tablety, notebooky a počítače. Zároveň americkí pediatri rodičov nabádajú, aby deti tieto pomôcky nedostali do rúk skôr, ako pred druhým rokom. Po tomto veku bude najlepšie, ak program v telke alebo aktivitu v telefóne dôsledne vyberiete vy a budete sa jej venovať spoločne s dieťaťom. Určite nenechajte dieťa s telefónom v ruke osamote.

IT pre deti sú okej, ak:

  • od 2 – 5 rokov sa nehrajú viac ako 2 hodiny denne,
  • detské aplikácie vopred otestujete na sebe,
  • nezapínate televíziu do pozadia,
  • nehráte sa s telefónom pred dieťaťom pri hre, jedle či vonku,
  • všetky technológie vypínate aspoň hodinu pred uložením detí,
  • televízor nie je umiestnený v detskej izbe,
  • nedávate deťom telefón ako recept na rozrušenie či vzdor,
  • vypínate na zariadeniach prístup na internet.

Šnúrky ťažšie ako mobil

Aj tak si stále myslíte, že vaše dieťa sa narodilo do informačného veku a technológie by sa malo naučiť ovládať čo najskôr? Presvedčiť o opaku by vás mohli nelichotivé čísla. Podľa prieskumu českej technologickej firmy troj- až päťročné deti sa naučia skôr ovládať počítačovú hru (66%) alebo mobil (47%) ako zaviazať si šnúrku či plávať (23%). A čím viac času deti strávia s technológiami, tým menej príležitostí budú mať na učenie sa aj iným praktickým zručnostiam, ktoré za ne doživotne nikto robiť nebude.

Pozor na ELEKTROSMOG: Aj tieto každodenné činnosti vám siahajú na zdravie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor