MENU
rodina-a-tehotenstvo

Patrí váš mobil deťom? Pediatri sprísňujú hranice, toto by ste mali zmeniť

Aj vaše dieťa namiesto listovania stránky v knižke posúva prstíkom ako na smartfóne?
Zdroj: Shutterstock.com
Rodina a tehotenstvo

Patrí váš mobil deťom? Pediatri sprísňujú hranice, toto by ste mali zmeniť

Zleniveli ste počas zimných mesiacov a dovolíte svojmu dieťaťu pozerať telku, či hrať sa s telefónom viac ako predtým? Zadržte!

Televízna obrazovka, či už chceme alebo nie, je súčasťou našich životov. Je príliš idylické si myslieť, že pred jej negatívami deti úplne ochránime. Napokon, sledovanie televízie aj niektoré aplikácie v mobile majú aj poučný apekt. Jediným východiskom je tento druh zábavy deťom správne dávkovať. Viete to dodržať?

Čítajte aj: Deti na tabletoch: Nie je to problém. Poznáme spôsob, ako ich ustrážiť

Až od dvoch rokov

Kým v minulosti Americká asociácia pediatrov (AAP) považovala používanie elektroniky deťmi za úplne nevhodné, teraz odporúča brať do úvahy zrelosť dieťaťa, kontext hry a tiež kvalitu programu. Nejde pritom len o televíziu, ale tiež o inteligentné telefóny, tablety, notebooky a počítače. Zároveň americkí pediatri rodičov nabádajú, aby deti tieto pomôcky nedostali do rúk skôr, ako pred druhým rokom. Po tomto veku bude najlepšie, ak program v telke alebo aktivitu v telefóne dôsledne vyberiete vy a budete sa jej venovať spoločne s dieťaťom. Určite nenechajte dieťa s telefónom v ruke osamote.

IT pre deti sú okej, ak:

  • od 2 – 5 rokov sa nehrajú viac ako 2 hodiny denne,
  • detské aplikácie vopred otestujete na sebe,
  • nezapínate televíziu do pozadia,
  • nehráte sa s telefónom pred dieťaťom pri hre, jedle či vonku,
  • všetky technológie vypínate aspoň hodinu pred uložením detí,
  • televízor nie je umiestnený v detskej izbe,
  • nedávate deťom telefón ako recept na rozrušenie či vzdor,
  • vypínate na zariadeniach prístup na internet.

Šnúrky ťažšie ako mobil

Aj tak si stále myslíte, že vaše dieťa sa narodilo do informačného veku a technológie by sa malo naučiť ovládať čo najskôr? Presvedčiť o opaku by vás mohli nelichotivé čísla. Podľa prieskumu českej technologickej firmy troj- až päťročné deti sa naučia skôr ovládať počítačovú hru (66%) alebo mobil (47%) ako zaviazať si šnúrku či plávať (23%). A čím viac času deti strávia s technológiami, tým menej príležitostí budú mať na učenie sa aj iným praktickým zručnostiam, ktoré za ne doživotne nikto robiť nebude.

Pozor na ELEKTROSMOG: Aj tieto každodenné činnosti vám siahajú na zdravie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor