MENU
rodina-a-tehotenstvo

Partnerská komunikácia je základom vzťahu, osvojte si jej zásady!

Mnohí žijú od začiatku manželstva v omyle, že jeden sa musí obetovať druhému. Veľká chyba!
Zdroj: Profimedia.sk
Rodina a tehotenstvo

Partnerská komunikácia je základom vzťahu, osvojte si jej zásady!

Prečo niekedy, hoci hovoríte o tom istom, hovorí každý o inom? Psychológovia tvrdia, že v manželstve či v partnerstve majú platiť určité pravidlá. Harmonický vzťah nie je dar z neba, treba na ňom neustále pracovať.

Čím dlhšie spolu ľudia žijú, tým väčšmi majú sklon k pohodlnosti, upadajú do stereotypov, a čo býva jedna z najväčších chýb, prestanú sa navzájom počúvať. Zrazu len zistia, že si vlastne nemajú čo povedať a každý si žije svoj život. Aj to býva jeden z dôvodov, prečo sa rozpadajú dvadsať-, tridsaťročné manželstvá, ktoré navonok vyzerali v poriadku. Skupina nemeckých psychológov sa dlhodobo venovala dvojiciam, ktoré už mali niečo za sebou, a keď vychovali a zabezpečili deti a nastal čas, aby sa venovali viac sebe, napísali žiadosť o rozvod.

„Pri rozhovoroch spravidla vyšlo najavo, že celé roky fungovali ako naolejovaný stroj. Všetko muselo do seba zapadať, výchova detí, ich štúdium, splácanie pôžičky na dom, auto, a na to, čo cítia, akosi neostával čas. Rozprávali sa iba o tom, čo bolo treba vyriešiť, vybaviť. Deti vyrástli, odišli z domu a vtedy partneri ostali ohromení, že sa nevedia spolu zhovárať, ani nevedia, čo ten druhý cíti, čo sa mu páči. O tom sa bavili niekedy dávno, keď spolu ešte len chodili a v prvých rokoch manželstva. Najhoršie bolo, keď zistili, že po vyše dvadsiatich rokoch ich už ani nezaujíma, čo si partner myslí,“ zhodnotili odborníci svoje poznatky. Umenie dobrého vzťahu nie je z najľahších. Netreba si však zúfať, mnohé zádrhy sa dajú odstrániť, stačí trocha dobrej vôle a trpezlivosti.

ČO MI POVIEŠ?

Prvým, najdôležitejším pravidlom je: hovoriť, hovoriť, hovoriť. Neľakajte sa, neradíme vám, aby ste do partnera v jednom kuse hučali od rána do večera všetko, čo vám na um príde, bez ladu a skladu. Ak však chcete žiť v dobrom vzťahu, dodržiavajte niekoľko zásad partnerskej komunikácie.

KOHO POZNÁŠ V NÚDZI

Predovšetkým: Buďte voči sebe úprimní, hovorte priamo o tom, čo sa vám páči a čo nie. Určite ste za tie roky prišli na to, že lož má krátke nohy a budovať si pomocou nej vzťah, je donebavolajúca hlúposť. Ďalšou zásadou je: správne počúvať. Dajte partnerovi najavo, že vás zaujíma, čo vám práve hovorí, pozerajte sa pritom naňho, nesledujte počas jeho monológu televíznu obrazovku ani nezdvihnite práve zvoniaci mobil. Viete, čím si partnera úplne získate? Keď v rámci diskusie vlastnými slovami zhrniete, čo vám povedal. Určite usúdi, že o to máte záujem, a zároveň sa vyhnete nedorozumeniam. Psychológovia sa v praxi pomerne často stretávajú s tým, že manželia prídu a povedia, že toho druhého vôbec nepoznajú. Napriek tomu, že žijú spolu celé roky, na staré kolená zistia, že majú vedľa seba niekoho cudzieho.

Mnohí žijú od začiatku manželstva v omyle, že jeden sa musí obetovať druhému. Veľká chyba! Ak chcete byť prínosom pre iných, musíte mať radi najprv seba. Obetovanie sa nie je dobrý štart vzťahu a udržiavanie neustálej podriadenosti sa napráva veľmi ťažko.

Takže: Ste zamilovaní až po uši a svojmu drahému znesiete aj modré z neba? Pozor na to, aby sa z vás o niekoľko rokov nestala citová troska! Každý potrebuje uznanie a lásku, aj vy. Možno tiež poznáte ľudí, ktorí tvrdia, že dôležitejšie ako láska je priateľstvo, zamilovanosť po čase vyprchá, ale silné priateľstvo prekoná všetko. Prečo inak by ste s manželom, ktorý nie je váš priateľ, trávili toľko času?

Určite nie je na škodu, ak sú manželia priateľmi, ktorí nemajú pred sebou ostych a bez výhrad si dôverujú. Pevné priateľské puto pomáha najmä v ťažkých životných situáciách, nenadarmo sa vraví: V núdzi poznáš priateľa. Asi neexistuje dvojica, ktorá by si nažívala úplne idylicky a bez hádok. Každý vzťah prejde vývojom, má krajšie i horšie dni a pritrafí sa, že časom „vychladne“. Vtedy pomôžu drobné, zato dôležité rituály a zvyky jedinečné len pre vás. Nevyhovárajte sa, že nemáte čas! Dajte si napríklad každé tri mesiace rande na mieste, kde ste ho mali prvý raz. Alebo si posielajte vtipné, originálne esemesky a ráno pri odchode z domu nezabudnite na bozk.

AKO PREČISTIŤ VZDUCH

K pravidlám úspešnej komunikácie patrí aj schopnosť pohádať sa tak, aby výmena názorov „prečistila vzduch“ a v konečnom dôsledku dvojici pomohla, čo vôbec nie je jednoduché. Konštruktívna hádka je korenie, ktoré dodá iskru a povzbudí chuť na ďalšie spolužitie. Preto sa naučte neútočiť na partnera vetami, začínajúcimi slovkom ty. Obvykle sa neudržíte a poviete aj veci, ktoré neskôr ľutujete. Múdrejšie je hovoriť o vlastných pocitoch, názoroch a začať slovom ja. Zakázanými v hádke sú slová nikdy a vždy.

Predstavujete si, koľko ráz ste ich povedali a aká bola reakcia? Zrejme prudká. Sú veľmi radikálne a automaticky vyvolávajú silný odpor. Hovorte radšej o konkrétnej situácii, čo sa v nej stalo, aby mohol partner reagovať na konkrétne argumenty. A nakoniec ešte jedna rada: Hoci ste rozčúlení a tlak vám lieta vo výšinách, nevyťahujte v spore staré krivdy a problémy. Zväčša sú už dávno vyriešené a nepodstatné a vy nimi len zbytočne podkúrite ďalšie emócie.

Ak partner povie niečo, s čím nesúhlasíte, nekričte okamžite, že je to dobrá hlúposť! Zvoľte radšej slová: Som prekvapená, že to vidíš takto, alebo: Myslíš si, že je to tak dobre?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor