MENU
rodina-a-tehotenstvo

Partnerská komunikácia je základom vzťahu, osvojte si jej zásady!

Mnohí žijú od začiatku manželstva v omyle, že jeden sa musí obetovať druhému. Veľká chyba!
Zdroj: Profimedia.sk
Rodina a tehotenstvo

Partnerská komunikácia je základom vzťahu, osvojte si jej zásady!

Prečo niekedy, hoci hovoríte o tom istom, hovorí každý o inom? Psychológovia tvrdia, že v manželstve či v partnerstve majú platiť určité pravidlá. Harmonický vzťah nie je dar z neba, treba na ňom neustále pracovať.

Čím dlhšie spolu ľudia žijú, tým väčšmi majú sklon k pohodlnosti, upadajú do stereotypov, a čo býva jedna z najväčších chýb, prestanú sa navzájom počúvať. Zrazu len zistia, že si vlastne nemajú čo povedať a každý si žije svoj život. Aj to býva jeden z dôvodov, prečo sa rozpadajú dvadsať-, tridsaťročné manželstvá, ktoré navonok vyzerali v poriadku. Skupina nemeckých psychológov sa dlhodobo venovala dvojiciam, ktoré už mali niečo za sebou, a keď vychovali a zabezpečili deti a nastal čas, aby sa venovali viac sebe, napísali žiadosť o rozvod.

„Pri rozhovoroch spravidla vyšlo najavo, že celé roky fungovali ako naolejovaný stroj. Všetko muselo do seba zapadať, výchova detí, ich štúdium, splácanie pôžičky na dom, auto, a na to, čo cítia, akosi neostával čas. Rozprávali sa iba o tom, čo bolo treba vyriešiť, vybaviť. Deti vyrástli, odišli z domu a vtedy partneri ostali ohromení, že sa nevedia spolu zhovárať, ani nevedia, čo ten druhý cíti, čo sa mu páči. O tom sa bavili niekedy dávno, keď spolu ešte len chodili a v prvých rokoch manželstva. Najhoršie bolo, keď zistili, že po vyše dvadsiatich rokoch ich už ani nezaujíma, čo si partner myslí,“ zhodnotili odborníci svoje poznatky. Umenie dobrého vzťahu nie je z najľahších. Netreba si však zúfať, mnohé zádrhy sa dajú odstrániť, stačí trocha dobrej vôle a trpezlivosti.

ČO MI POVIEŠ?

Prvým, najdôležitejším pravidlom je: hovoriť, hovoriť, hovoriť. Neľakajte sa, neradíme vám, aby ste do partnera v jednom kuse hučali od rána do večera všetko, čo vám na um príde, bez ladu a skladu. Ak však chcete žiť v dobrom vzťahu, dodržiavajte niekoľko zásad partnerskej komunikácie.

KOHO POZNÁŠ V NÚDZI

Predovšetkým: Buďte voči sebe úprimní, hovorte priamo o tom, čo sa vám páči a čo nie. Určite ste za tie roky prišli na to, že lož má krátke nohy a budovať si pomocou nej vzťah, je donebavolajúca hlúposť. Ďalšou zásadou je: správne počúvať. Dajte partnerovi najavo, že vás zaujíma, čo vám práve hovorí, pozerajte sa pritom naňho, nesledujte počas jeho monológu televíznu obrazovku ani nezdvihnite práve zvoniaci mobil. Viete, čím si partnera úplne získate? Keď v rámci diskusie vlastnými slovami zhrniete, čo vám povedal. Určite usúdi, že o to máte záujem, a zároveň sa vyhnete nedorozumeniam. Psychológovia sa v praxi pomerne často stretávajú s tým, že manželia prídu a povedia, že toho druhého vôbec nepoznajú. Napriek tomu, že žijú spolu celé roky, na staré kolená zistia, že majú vedľa seba niekoho cudzieho.

Mnohí žijú od začiatku manželstva v omyle, že jeden sa musí obetovať druhému. Veľká chyba! Ak chcete byť prínosom pre iných, musíte mať radi najprv seba. Obetovanie sa nie je dobrý štart vzťahu a udržiavanie neustálej podriadenosti sa napráva veľmi ťažko.

Takže: Ste zamilovaní až po uši a svojmu drahému znesiete aj modré z neba? Pozor na to, aby sa z vás o niekoľko rokov nestala citová troska! Každý potrebuje uznanie a lásku, aj vy. Možno tiež poznáte ľudí, ktorí tvrdia, že dôležitejšie ako láska je priateľstvo, zamilovanosť po čase vyprchá, ale silné priateľstvo prekoná všetko. Prečo inak by ste s manželom, ktorý nie je váš priateľ, trávili toľko času?

Určite nie je na škodu, ak sú manželia priateľmi, ktorí nemajú pred sebou ostych a bez výhrad si dôverujú. Pevné priateľské puto pomáha najmä v ťažkých životných situáciách, nenadarmo sa vraví: V núdzi poznáš priateľa. Asi neexistuje dvojica, ktorá by si nažívala úplne idylicky a bez hádok. Každý vzťah prejde vývojom, má krajšie i horšie dni a pritrafí sa, že časom „vychladne“. Vtedy pomôžu drobné, zato dôležité rituály a zvyky jedinečné len pre vás. Nevyhovárajte sa, že nemáte čas! Dajte si napríklad každé tri mesiace rande na mieste, kde ste ho mali prvý raz. Alebo si posielajte vtipné, originálne esemesky a ráno pri odchode z domu nezabudnite na bozk.

AKO PREČISTIŤ VZDUCH

K pravidlám úspešnej komunikácie patrí aj schopnosť pohádať sa tak, aby výmena názorov „prečistila vzduch“ a v konečnom dôsledku dvojici pomohla, čo vôbec nie je jednoduché. Konštruktívna hádka je korenie, ktoré dodá iskru a povzbudí chuť na ďalšie spolužitie. Preto sa naučte neútočiť na partnera vetami, začínajúcimi slovkom ty. Obvykle sa neudržíte a poviete aj veci, ktoré neskôr ľutujete. Múdrejšie je hovoriť o vlastných pocitoch, názoroch a začať slovom ja. Zakázanými v hádke sú slová nikdy a vždy.

Predstavujete si, koľko ráz ste ich povedali a aká bola reakcia? Zrejme prudká. Sú veľmi radikálne a automaticky vyvolávajú silný odpor. Hovorte radšej o konkrétnej situácii, čo sa v nej stalo, aby mohol partner reagovať na konkrétne argumenty. A nakoniec ešte jedna rada: Hoci ste rozčúlení a tlak vám lieta vo výšinách, nevyťahujte v spore staré krivdy a problémy. Zväčša sú už dávno vyriešené a nepodstatné a vy nimi len zbytočne podkúrite ďalšie emócie.

Ak partner povie niečo, s čím nesúhlasíte, nekričte okamžite, že je to dobrá hlúposť! Zvoľte radšej slová: Som prekvapená, že to vidíš takto, alebo: Myslíš si, že je to tak dobre?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor