MENU
rodina-a-tehotenstvo

Parazity na pieskovisku. Rodičia, všímajte si, v čom sa deti hrajú!

Dôležitá je nielen ostražitosť, ale aj hygiena rúk, pretože v piesku sa môžu skrývať parazity alebo salmonela.
Zdroj: Profimedia.sk
Rodina a tehotenstvo

Parazity na pieskovisku. Rodičia, všímajte si, v čom sa deti hrajú!

Pri návšteve ihriska skontrolujte jeho čistotu a bezpečnosť. Hra v piesku totiž okrem zábavy prináša aj riziko rôznych infekčných chorôb.

Deti piesok jednoducho milujú. Predtým však, ako ich necháte sa v ňom hrať, skontrolujte, v akom je stave. Opatrnosť je vždy na mieste, pretože kontaminovaný piesok môže deťom spôsobiť rôzne nepríjemné parazitické a vírusové choroby. Čo si všímať pred vstupom do pieskoviska a čomu sa vyhnúť?

Čítajte aj: Najčastejšie choroby v detskom kolektíve

Všetko do úst

Malé deti nemajú dostatočne vyvinutý imunitný systém, preto sú náchylnejšie na získanie rôznych infekčných chorôb. Okrem toho radi a často strkajú do úst ruky, hračky a rôzne predmety, čo je ideálny spôsob na šírenie nákazy. Pri hre na pieskovisku sa takýmto spôsobom dostáva do úst aj piesok spolu s nečistotami. A tomu by ste ak ste rodič mali zabrániť.

„Dieťa sa môže na pieskovisku nakaziť rôznymi bakteriálnymi, parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Najčastejšie sa vyskytujúcim parazitom je mrľa detská. Pozor si treba dať aj na infekciu pásomnicou detskou, ohrozené sú aj hlístou detskou, škrkavkou detskou, psou či mačacou. Rizikom je i parazit Toxoplazma gondii, ktorý vyvoláva toxoplazmózu,” upozorňuje Odbor hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR.

Aj vaše dieťa je viac doma ako v škôlke? Posilnite mu imunitu

Zbystrite zrak

V prvom rade ešte predtým, než deťom dovolíte ísť na pieskovisko, skontrolujte, či sa v ňom niečo podozrivé nenachádza. „Bezpečnosť pieskoviska možno odhadnúť na základe jeho celkového stavu. Všímajte si oplotenie ihriska, obruby pieskoviska a či je na noc piesok prekrytý. Voľným okom môžete vidieť len hrubé znečistenie piesku, napríklad skaly, rozbité sklo, injekčné striekačky, plechovky s ostrými hranami, zvieracie exkrementy,” píše Úrad verejného zdravotníctva SR.

Ak zistíte, že piesok je znečistený alebo sa v ňom nachádzajú nebezpečné predmety, máte od správcu alebo prevádzkovateľa právo žiadať jeho vyčistenie alebo výmenu. Ak vám na oprávnený podnet nevyhovie, môže dostať pokutu do výšky stoviek až tisícok eur.

Kontroly našli

Aké najčastejšie nedostatky zistili hygienici počas vlaňajších kontrol pieskovísk? Najčastejšie bývajú pieskoviská znečistené nečistotami v podobe úlomkov skla, dreva, injekčných striekačiek a exkrementov voľne žijúcich zvierat, z ktorých hrozí infekcia parazitmi ako toxokaróza, toxoplazmóza. V niekoľkých prípadoch za minulý rok našli aj prípady výskytu salmonely na pieskoviskách.  

Prekonali ste toxoplazmózu? Možno o tom ani neviete 

Dôležitá hra

Hoci pieskovisko predstavuje pre deti určité zdravotné riziko, nie je vhodné im jeho návštevu zakazovať. Hra v útlom detskom veku je prirodzený spôsob, ako si vypestovať sociálne návyky medzi rovesníkmi a rozvíjať jemnú motoriku. „Potrebná je výchova detí k základným hygienickým návykom, to je nevkladanie si rúk do úst pri hre, umývanie rúk pred jedlom a po každom opustení ihriska. Neodporúčame, aby rodič podával dieťaťu počas hry v piesku jedlo. Dôležité je tiež upozorňovať majiteľov psov a mačiek na pravidelné odčervovanie a očkovanie ako aj na zabránenie vstupu voľne pobehujúcich zvierat do pieskoviska,” uvádza Úradu verejného zdravotníctva SR.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor