MENU
rodina-a-tehotenstvo

P.Polnišová priznala, že nemá vždy optimistické myšlienky. Čo sa deje?

Tlačovka k novému seriálu
Rodina a tehotenstvo

P.Polnišová priznala, že nemá vždy optimistické myšlienky. Čo sa deje?

Herečku Petru Polnišovú baví medicína a rada si študuje zdravotné problémy svoje i svojich priateľov. Je presvedčená, že tabletky nie sú vždy tá najlepšia metóda liečby. Čo sa jej osvedčilo?

Povaha vašej Barbary v seriáli Pán profesor je dosť svojská. Nešla vám občas až na nervy?

Vôbec nie! Jej povaha je podľa mňa veľmi milá, len prejav je hrubozrnný. Je ľudská a vie zaťať riadny kameňák. Z tejto postavy sa veľmi teším, je odlišná ako úlohy, ktoré som doteraz hrala. To je pre herca vždy výzva a radosť.

Sú podľa vás dnešní stredoškoláci iní, než ste boli vy?

Každá generácia si myslí, že tí mladší sú iní, ale to je prirodzený posun. No ja som si skôr  uvedomila, že ešte nedávno som bola ja v pozícii tej mladej, dynamickej, šikovnej a teraz som na druhej strane. Je to strašná sranda, lebo sa vôbec necítim, že by som mala byť na pozícii 45+. 

Samo Trnka a Petra Polnišová v Pánovi profesorovi.Samo Trnka a Petra Polnišová v Pánovi profesorovi.
Samo Trnka a Petra Polnišová v Pánovi profesorovi.
Zdroj: tv markíza

Celú FOTOgalériu nájdete TU.

Vy ste sa po maturite odvážne vybrali na skusy do Anglicka. Bola to dobrá škola života?

Výborná! Ak môžem trochu mentorovať, odporučila by som ju každému. Odísť od rodičov, od svojho zázemia do inej krajiny a spoliehať sa sám na seba, musieť si zarábať peniaze na prežitie, to je fantastická skúsenosť. Potom si inak začnete vážiť veci. Mne to nikto neplatil, musela som pracovať, aby som mala na chleba. Musela som si napríklad odkladať každý týždeň po päť libier, aby som cez prázdniny vôbec mohla pricestovať domov.

Tak dlho ste tam boli?

Takmer dva roky. Hovorí sa, že keď človek dospieva, musí sa na čas odstrihnúť od rodičov, aby proces dospievania prebehol tak, ako má. A vycestovať je dobrá možnosť. Okrem toho, ak neskúsite, ako to funguje v iných krajinách, máte často pocit, že inde je lepšie. Treba si skúsiť na vlastnej koži, aby ste zistili, čo je tam lepšie a čo nie. Skúsenosti, ktoré si prinesiete domov, sú nezaplatiteľné.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor