MENU
rodina-a-tehotenstvo

P. Hammel: Mám odrezaný kus prsta, chodím na ayurvédu a už nezúrim

Hammelovu hudbu máme radi takmer 60 rokov.
Rodina a tehotenstvo

P. Hammel: Mám odrezaný kus prsta, chodím na ayurvédu a už nezúrim

Spevák a skladateľ Pavol Hammel robí ráno drepy, cez deň sa teší zo života a vraví, že je pohoďák. Kto mu ufikol z prsta, kam jazdí za ayurvédou a ako dokázal, že mu sláva neprerástla cez hlavu?

V širšom centre Bratislavy stojí dom, kde ste sa narodili. Ako to, že vaša mamička nešla do pôrodnice?

Kúsok od nás bola nemocnica na Bezručovej, netuším, prečo mama ostala doma. Nikdy som sa na to nespýtal, ale vtedy to nebolo nič mimoriadne. Doma je doma, nemusela ma prenášať, mohli ma uložiť rovno od koša na prádlo. Nemal som kolísku... Tým pádom však mám nárok, aby na tom dome visela tabuľka: „Tu sa narodil a žil Pavol Hammel.“ Na nemocnici by bola taká tabuľka blbosť, koľko by tam ich muselo byť.

To je dom na rohu Ulice 29.augusta?

Áno, posledný dom na ulici. Keď cez 2.svetovú vojnu, v júni 1944, Američania bombardovali blízku rafinériu Apollo, naši aj trikrát denne bežali pri náletoch i so starším bratom do pivnice do krytu. Potom ich evakuovali za Bratislavu, na Pajštún. To som však ja ešte nezažil, narodil som sa až po vojne, ale viem to z rozprávania.

Bol som často napajedený a tak som sa zlostil, až som sa váľal po zemi.
 

Na svet ste teda neprišli v nemocnici, ale dostali ste sa tam už ako trojročný. Vraj ste tak zúrili, že sa vám spravil pruh?

Bol som často napajedený a tak som sa zlostil, až som sa váľal po zemi. Naši ma občas aj bili, veď najlepší argument pre decko je dobre mienená facka. To zaberá. No ale vtedy sa mi urobil viditeľný pruh a museli mi ho operovať v detskej nemocnici.

Čierne kučeravé vlasy a okuliare patrili vždy neodmysliteľne k Pavlovi Hammelovi.Čierne kučeravé vlasy a okuliare patrili vždy neodmysliteľne k Pavlovi Hammelovi.
Čierne kučeravé vlasy a okuliare patrili vždy neodmysliteľne k Pavlovi Hammelovi.
Zdroj: Archív
Celá galéria TU

Ale teraz razíte teóriu, že v živote treba byť v pohode.

Ja som sa asi vyzúril, keď som mal tri roky. Videl som, že to končí zle, a odvtedy som pokojný, pohoďák. Treba sa usmievať a tešiť zo života. Ale heslá typu „buď sám sebou“, to mi ide na nervy. Raz sme niekde účinkovali spolu s Halinou Pawlowskou a prišla reč na to, že v rôznych časopisoch tvrdia: „Budeš v pohode, ale musíš byť sama sebou“. A ona povedala: „To je to posledné, čo ja chcem, byť sama sebou. Však sa na mňa pozrite!“ Takže tieto influencerské a podobné rady pre mňa nie sú. Hoci, ja som rád sám sebou. Ale nepomáha mi to.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor