MENU
rodina-a-tehotenstvo

P. Hammel: Mám odrezaný kus prsta, chodím na ayurvédu a už nezúrim

Hammelovu hudbu máme radi takmer 60 rokov.
Zdroj: archív P.H.
Rodina a tehotenstvo

P. Hammel: Mám odrezaný kus prsta, chodím na ayurvédu a už nezúrim

Spevák a skladateľ Pavol Hammel robí ráno drepy, cez deň sa teší zo života a vraví, že je pohoďák. Kto mu ufikol z prsta, kam jazdí za ayurvédou a ako dokázal, že mu sláva neprerástla cez hlavu?

V širšom centre Bratislavy stojí dom, kde ste sa narodili. Ako to, že vaša mamička nešla do pôrodnice?

Kúsok od nás bola nemocnica na Bezručovej, netuším, prečo mama ostala doma. Nikdy som sa na to nespýtal, ale vtedy to nebolo nič mimoriadne. Doma je doma, nemusela ma prenášať, mohli ma uložiť rovno od koša na prádlo. Nemal som kolísku... Tým pádom však mám nárok, aby na tom dome visela tabuľka: „Tu sa narodil a žil Pavol Hammel.“ Na nemocnici by bola taká tabuľka blbosť, koľko by tam ich muselo byť.

To je dom na rohu Ulice 29.augusta?

Áno, posledný dom na ulici. Keď cez 2.svetovú vojnu, v júni 1944, Američania bombardovali blízku rafinériu Apollo, naši aj trikrát denne bežali pri náletoch i so starším bratom do pivnice do krytu. Potom ich evakuovali za Bratislavu, na Pajštún. To som však ja ešte nezažil, narodil som sa až po vojne, ale viem to z rozprávania.

Bol som často napajedený a tak som sa zlostil, až som sa váľal po zemi.
 

Na svet ste teda neprišli v nemocnici, ale dostali ste sa tam už ako trojročný. Vraj ste tak zúrili, že sa vám spravil pruh?

Bol som často napajedený a tak som sa zlostil, až som sa váľal po zemi. Naši ma občas aj bili, veď najlepší argument pre decko je dobre mienená facka. To zaberá. No ale vtedy sa mi urobil viditeľný pruh a museli mi ho operovať v detskej nemocnici.

Čierne kučeravé vlasy a okuliare patrili vždy neodmysliteľne k Pavlovi Hammelovi.Čierne kučeravé vlasy a okuliare patrili vždy neodmysliteľne k Pavlovi Hammelovi.
Čierne kučeravé vlasy a okuliare patrili vždy neodmysliteľne k Pavlovi Hammelovi.
Zdroj: Archív
Celá galéria TU

Ale teraz razíte teóriu, že v živote treba byť v pohode.

Ja som sa asi vyzúril, keď som mal tri roky. Videl som, že to končí zle, a odvtedy som pokojný, pohoďák. Treba sa usmievať a tešiť zo života. Ale heslá typu „buď sám sebou“, to mi ide na nervy. Raz sme niekde účinkovali spolu s Halinou Pawlowskou a prišla reč na to, že v rôznych časopisoch tvrdia: „Budeš v pohode, ale musíš byť sama sebou“. A ona povedala: „To je to posledné, čo ja chcem, byť sama sebou. Však sa na mňa pozrite!“ Takže tieto influencerské a podobné rady pre mňa nie sú. Hoci, ja som rád sám sebou. Ale nepomáha mi to.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor