MENU
rodina-a-tehotenstvo

Túžite po bábätku? Toto pomôže zvýšiť vaše šance otehotnieť

Toto čakanie je najhoršie! Čo tak si želaný výsledok poriadne poistiť?
Rodina a tehotenstvo

Túžite po bábätku? Toto pomôže zvýšiť vaše šance otehotnieť

Najvyšší čas otehotnieť? Vedzte, že ak veľa fajčíte a málo spíte, kyselina listová vás nespasí.

Biologické hodiny nezastavíte. Vo veku 20 až 24 rokov je vaša šanca počať do roka takmer 90 %. O 15 rokov je už o tretinu nižšia. S vyšším rizikom zlých koncov. „Niektoré ženy nad tridsaťpäť rokov majú horšiu kvalitu vajíčok a embryí, často s nesprávnym počtom chromozómov. Tie sa potom prestanú deliť alebo sa zahniezdia vo vajíčkovode, nie v maternici,“ potvrdzuje MUDr. Michaela Grossová, PhD., medicínska riaditeľka reprodukčnej kliniky v Bratislave. Čas hrá proti vám, preto ak máte nad 35 rokov a pokúšate sa viac ako rok, ste aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie neplodní a patríte na odborné vyšetrenie. Vy aj váš partner.

Každý šiesty

Podľa štatistík rieši problém s neplodnosťou každý šiesty slovenský pár. U žien je na vine viacero príčin, najmä poruchy menštruácie, inzulínová rezistencia, syndróm polycystických vaječníkov či endometrióza – ochorenie, pri ktorom sa bunky maternice nachádzajú mimo nej. No až v 40 % ide o zdravotný problém muža – od erektilnej a ejakulačnej dysfunkcie cez oxidačný stres až po poruchy tvorby spermií.

Stačí 2 a pol mesiaca

Preto je spermiogram namieste. Mnohé problémy so spermiami sú len dočasné a vďaka drobnému ozdraveniu životného štýlu sa vytvoria nové, zdravšie, rýchlejšie a životaschopnejšie. Už po dva a pol mesiaci. „Mužom sa tvoria spermie v podstate stále, u žien je to s vajíčkami horšie. Majú ich obmedzený počet. Zdravý životný štýl má však aj u nich nemalý význam,“ zdôrazňuje doktorka Grossová.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia