Opuchy v tehotenstve: Kedy sú O.K. a kedy vám obom ide o život?
10. 9. 2018, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 13:55)

Zdroj: Shutterstock
Doteraz ste z tepla nepuchli? S bábätkom v bruchu to bude ťažšie.
„Opuchy sú v tehotenstve relatívne časté. Môžu byť neškodné, no i hlásiť problém. Riziko stúpa s týždňom tehotenstva. Maternica viac tlačí na zadnú stenu, kde sú cievy, a bráni odtekaniu krvi z nôh. Zvýšený tlak sa tak prenáša do ciev dolných končatín, tekutina sa tlačí von a vzniká opuch,“ vysvetľuje gynekológ a pôrodník Peter Krajkovič z Martina.
Nohy hore
„Normálne opuchy vznikajú v priebehu dňa, najhoršie sú večer a v noci sa zmenšujú. V noci v ľahu sa tlak uvoľní a stratia sa. Tento typ opuchu je rovnaký na oboch končatinách. V teplom počasí aj na rukách a predlaktiach, zriedkavo i ohanbí,“ objasňuje ženský lekár, že fyziologické netreba liečiť. „Čo najmenej stojte, vykladajte si nohy vyššie, cvičte a nechoďte von v horúcom počasí. Ak je to nutné, predpíšem kompresné pančuchy.“
- Trpíte opuchmi nôh v tehotenstve? Pomôžu malé triky
- Uvoľňujúca GRAVID gymnastika s Dianou Hágerovou
- Ako cvičiť v tehotenstve? Prospejete sebe i dieťatku
- Tipy, ktoré spríjemnia tehotenstvo a ťahy proti nevoľnosti
Nielen členky
80 % tehotných trápi periférny edém celého tela. Okrem členkov vám môžu navrieť zápästia, prsty, predlaktia či viečka. Najmä ak máte sklon k opuchom už spred tehotenstva, chronické žilové ochorenie, choré srdce, obličky, cukrovku, obezitu či prácu v stoji.
Ste v nebezpečenstve!
Pri nesymetrickom opuchu nôh však treba spozornieť, hrozí totiž uzávera žily. „Tiež ak sú na netypických miestach, nemiznú a zhoršujú sa. Alebo cítite dušnosť, búšenie srdca, závraty, mihá sa vám pred očami, či máte problém s močením,“ nabáda gynekológ takúto situáciu okamžite riešiť. Môže totiž ísť o nebezpečnú preeklampsiu a vám a vášmu bábätku o život.
„Vyskytuje sa iba v tehotenstve. Pravdepodobnou príčinou je nedostatočné uchytenie placenty na stenu maternice. Vznikajú pritom opuchy, vyšší tlak krvi a do moču sa dostáva bielkovina. Preto sa pri každej návšteve v poradni vyšetrujú,“ pripomína Peter Krajkovič, že ak sa choroba nezachytí, môže vyústiť do eklampsie. „To sú už kŕčovité stavy podobné epilepsii. Preto preeklamptičku pozorne sledujeme a pri zhoršení zvažujeme ukončenie tehotenstva,“ uzatvára odborník.