MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ondrej Kandráč: Otužovanie zlepšuje zdravie aj manželský život

Ondrej Kandráč nemá rád delenie ľudí podľa toho, odkiaľ pochádzajú.
Rodina a tehotenstvo

Ondrej Kandráč: Otužovanie zlepšuje zdravie aj manželský život

Manželka Ondreja Kandráča Erika tvrdí, že odkedy sa známy hudobník venuje otužovaniu, je menej zbrklý a rozvážnejší. Prečo sa Ondrovi v detstve vysmievali?

Ako stredoškolák ste túžili po kariére zubného lekára. Prečo z toho zišlo?

Lebo otec buchol po stole a bolo to inak... Som z hudobníckej rodiny a deti, či chcú alebo nie, podvedome kopírujú predpoklady, ktoré im odovzdávajú rodičia. Podobné to bolo aj u mňa. Mama s otcom sa venovali tradičnému, autentickému folklóru, otec hral na rôznych hudobných nástrojoch, takže asi je prirodzené, že som sa nakoniec vydal touto cestou. Čas dal otcovi za pravdu, môžem rodičom len ďakovať, že ma naviedli na hudobnú cestu.

Po vysokej škole ste pracovali v Bratislave. Prečo ste odišli do Košíc?

Som jeden z mála východniarov, ktorí to urobili opačne a z Bratislavy prišli na východ. Dostal som ponuku pracovať ako hudobný redaktor v Slovenskom rozhlase v Košiciach. A to bolo niečo, čo ma naozaj veľmi bavilo. Tvoriť hudbu, robiť hudobné programy, moderovať, po tom som vždy túžil. Pracoval som tam jedenásť rokov. Tam začala aj moja súčasná kariéra, lebo i vďaka vtedajšiemu riaditeľovi rozhlasu Vladovi Puchalovi vznikla v roku 2003 Ľudová hudba Ondreja Kandráča.

A teraz máte zase plno práce v Bratislave. Nevrátite sa?

Nedávno mi volal zo Ždiaru kamarát, ktorý je Rusín. A vraví: „Pozdravuje ťa posledný voľne žijúci Rusín v tatranskej prírode.“  Viete, ja sa len čudujem, na čo sa to tu na tom malom Slovensku hráme, delíme sa a drobíme, východ versus západ. Každý východniar keď príde do Bratislavy, má pocit, že Bratislavčania na neho útočia. Naopak, keď príde na východ, východniari mu povedia, že už nie je východniar ale Blavák... Ja som nikdy v živote nerobil etnické, regionálne, sociálno-ekonomické ani iné rozdiely medzi ľuďmi. Som filantrop, mám ľudí rád a posudzovať niekoho podľa toho, odkiaľ je, považujem za scestné. Nikdy som nepociťoval nevraživosť voči akémukoľvek regiónu Slovenska a ani som nikde, kde sme hrali, nevraživosť nepocítil. 

Veľkú popularitu O.Kandráčovi priniesla aj zábavná relácia Všetko čo mám rád.Veľkú popularitu O.Kandráčovi priniesla aj zábavná relácia Všetko čo mám rád.
Veľkú popularitu O.Kandráčovi priniesla aj zábavná relácia Všetko čo mám rád.
Zdroj: archív

Je hra na husle fyzicky náročná?

Niektoré jednostranné mikropohyby, ktoré robím denne po niekoľko desiatok rokov, sú naozaj pre telo zaťažujúce. Klamal by som, ak by som tvrdil, že nemám problém s chrbticou, s ramenom a podobne. Bojujem s tým, snažím sa nepoddať, cvičím nie pre tehličky na bruchu, ale rehabilitačné cviky, aby som mal správne držanie. Ale, kým nás niečo bolí, znamená to, že žijeme! Môj nebožtík dedo hovoril: „Nič sa neboj, hlina vyťahá.“

A tie tehličky nemáte? Ste vraj náruživý športovec.

Šport je neodmysliteľnou súčasťou môjho života. A to som bol v detstve športové drevo! Vždy som bol terčom posmechu, ťarbavý, nevládal som. Ale karta sa obrátila a dnes hrávam dosť aktívne futbal, bedminton, tenis, chodím na bežky, lyžujem. Viem, že nie som najlepší, no nie je dôležité vyhrať, dôležité je odreagovať sa, vypotiť, urobiť niečo pre svoje zdravie. Najhoršie, čo môžete spraviť, je rezignovať a vziať tabletku proti bolesti s tým, že veď nejako bude. Okolo štyridsiatky už začneme mať s pohybovým ústrojenstvom isté problémy všetci, a aspoň trochu pohybu treba. Hoci len prechádzku, zakopať si s deťmi s loptou, možností je veľa a nie je to o peniazoch, netreba ísť hneď hrať golf. A skvelé je aj otužovanie.

Ste otužilec?

Už dva roky. Pre telo aj pre psychiku je veľký zážitok hodiť sa do studenej vody. Chodievam s partiou otužilcov na vodnú nádrž Bukovec minimálne raz a ideálne trikrát do týždňa. Najväčšie čaro to má vtedy, keď si musíme do ľadu vysekať dieru a voda má okolo nuly. Začíname v septembri a končíme v marci-apríli. Otužovanie vrelo odporúčam všetkým, najlepšie pod vedením niekoho skúseného. Ja som mával často virózy a teraz som oveľa odolnejší. Nehovorím, že vôbec neochoriem, ale telo sa oveľa rýchlejšie spamätá. Manželka vraví, že odkedy otužujem, som menej zbrklý, rozvážnejší. A aj keď chcem pre niečo vypeniť alebo temperamentnejšie reagovať, tak sa nadýchnem, pomyslím si, že som v Bukovci a voda má 0,2 stupňov, a predýchavam to. Toto je asi ten najlepší efekt – otuženie tela, svalov a najmä manželských vzťahov!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia