MENU
rodina-a-tehotenstvo

Ohrozuje vaše prsia rakovina? Otestujte sa!

Zanedbanie starostlivosti o prsia môže skončiť veľmi kruto.
Zdroj: profimedia.sk

Súvisiace témy

Rodina a tehotenstvo

Ohrozuje vaše prsia rakovina? Otestujte sa!

Rakovina prsníka je strašiak každej ženy. Určité faktory pravdepodobnosť jej vzniku zvyšujú. Spravte si krátky test a odhaľte, do ktorej rizikovej skupiny patríte.

Test je jednoduchý.  Odpovedzte na 10 otázok, spočítajte kladné odpovede a pozrite si výsledok. Ak to nedopadlo dobre, netreba hneď panikáriť, ale určite zájdite za lekárom na preventívne vyšetrenie. Nezabúdajte ani na pravidelné samovyšetrovanie prsníkov doma.

1. Ma niekto vo vašej rodine rakovinu prsníkov?

2. Ste v prechode a užívate hormonálne prípravky? 


3. Ste bezdetná alebo ste potratili?

4. Dostali ste prvýkrát menštruáciu pred 12. rokom života?


5. Máte výraznú nadváhu a BMI viac ako 30? 


6. Športujete menej ako dvakrát za týždeň? 


7. Pijete denne viac ako 2 poháre vína alebo 2 poháre piva? 


8. Máte viac ako 55 rokov?

9. Zabúdate si pravidelne vyšetrovať prsníky? 


10. Považujete mamograf za zbytočný? 


Vyhodnotenie

3 a menej odpovedí ÁNO
Riziko, že dostanete rakovinu prsníka, je veľmi malé. Môžete za to vďačiť aktívnemu pohybu a zdravej hmotnosti.

4 – 6 odpovedí ÁNO
Máte stredné riziko, že ochoriete na rakovinu. Najdôležitejšia prevencia pre vás: prehmatajte si prsníky a tiež možné uzlíky po každej menštruácii.

7 a viac odpovedí ÁNO:
Patríte, žiaľ, do rizikovej skupiny rakoviny prsníkov. Od 40-ky si dajte pravidelne robiť mamografiu.

Test uverejnil server madonna.oe24.at.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor