MENU
rodina-a-tehotenstvo

Odpustili by ste neveru? Prieskum zisťoval, či sú tolerantnejší muži alebo ženy

Kto odpustí neveru skôr, muž alebo žena?
Rodina a tehotenstvo

Odpustili by ste neveru? Prieskum zisťoval, či sú tolerantnejší muži alebo ženy

Prieskum medzi 3000 ľuďmi z celého sveta ukazuje, že pandémia nijako neutlmila partnerské podvádzanie a väčšina neverných ľudí si na zálety nájde čas 2x mesačne.

Nevera býva považovaná za najväčšiu partnerskú zradu, ktorá v drvivej väčšine prípadov skončí rozchodom. Podľa prieskumu britskej webovej zoznamky, ktorá zahrnula respondsentov z rôznych kútov sveta, to ale s netolerovaním nevery v skutočnosti nebýva až také horúce. Čo myslíte, kto má pre neveru väčšie pochopenie, muži alebo ženy?

Odpúšťame si vo veľkom

„Neveru by podľa prieskumu dokázalo odpustiť až 86 % mužov oproti 82 % žien. Zároveň 85 % respondentiek povedalo, že im ich partner už niekedy v minulosti neveru odpustil. Mužov s takouto skúsenosťou bolo menej, len 80 %," komentuje hlavné výsledky prieskumu Adam Durčák, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou. Ukázalo sa tiež, že muži horšie znášajú sexuálne neveru, zatiaľ čo pre ženy je ťažšie preniesť sa cez citovú neveru.

Mužom prekáža sex, ženám zamilovanie

„Muži sa všeobecne viac sústreďujú na fyzický aspekt tajného vzťahu, teda na to, či ich partnerka mala s milencom sexuálny styk. Ak áno, je pre nich odpustenie ťažšie. Ženy naopak oveľa horšie prijímajú emočné neveru," vraví Adam Durčák. Odborníci sa domnievajú, že tieto rozdielne postoje pramenia z evolúcie a súvisia s reprodukciou.

Kým matka je istá vždy, u otca to tak nie je. Pre mužov je teda rizikom spojeným so sexuálnou neverou to, že prípadný potomok nebude ich biologický. Ženy naopak možné citové puto svojho muža k inej žene vnímajú ako hrozbu pre hmotné zabezpečenie rodiny zo strany muža.

Pandémia zálety príliš neokresala

Prieskum, ktorého sa zúčastnilo 3 000 ľudí z celého sveta tiež odhalil, že najaktívnejšími neverníkmi sú Íri. Celých 20 % z nich svojho partnera či partnerku podvádza denne. Druhé miesto nelichotivého rebríčka patrí Nemcom s 13 %, tretí sa umiestnili Kolumbijčania s 8 % podielom. Špeciálne Slovákov výskum nespomína.

Záletníctvo pritom nijako výrazne neovplyvnila ani pandémia koronavírusu a s ňou spojené obmedzenia pohybu. „Podľa dát zoznamky má väčšina ľudí, ktorí majú vo zvyku svojich partnerov podvádzať, aktuálne zhruba dve tajné rande mesačne," uzatvára Durčák. Treba ale dodať, že pätina ľudí zároveň prezradila, že so svojím tajným milencom či milenkou v skutočnosti vôbec nemá sex.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor